fb pixel Nadšení bohatým Singapurem: Babiš tu chce otevřít ambasádu. Čím se v zemi zákazů inspiruje? – G.cz
Vyhledávání

Nadšení bohatým Singapurem: Babiš tu chce otevřít ambasádu. Čím se v zemi zákazů inspiruje?

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Po 11 letech budeme mít znovu ambasádu v Singapuru. S tímto oznámením přišel premiér Andrej Babiš (ANO), který v tomto městském státě zahájil svou týdenní cestu po Asii. Jde sice o zemi nepříliš velkou, vždyť co do rozlohy je111x menší menší než ČR. Co se však týče HDP na obyvatele, okupuje Singapur přední světové příčky a podnikatelských příležitostí je tu tak dost.

Václav Roman
Václav Roman 15.1.2019, 11:23

Znovuobnovená ambasáda

Od roku 2008 Česká republika ambasádu v Singapuru nemá, české zájmy zde zastupuje velvyslanectví v Indonésii, které slouží též pro Brunej a Východní Timor. Velvyslanec z Jakarty do Singapuru zamíří dle Babišových slov pouze třikrát do roka, což je, pokud plánujete prohlubovat obchodní vztahy, zoufale málo.

Andrej Babiš také uvedl, že by bylo mnohem logičtější, aby to bylo naopak, než je tomu dnes. Je podle něj lepší mít velvyslance v Singapuru, který by dohlížel na Indonésii. Protože v tomto městském státě přece „...můžeme dělat obrovský byznys,“ prohlásil o své vizi Babiš.

„Je sice desetkrát menší než ČR a má polovinu obyvatel, ale z hlediska HDP na obyvatele je de facto lídr na světě. Je to brána do Asie," hřímal dále o městském státě Babiš, který se nechal slyšet, že je touto zemí uchvácen. Nejspíš natolik, že si nevšiml, že je mnohem menší, než si myslí. My to spočítali, a je menší přesně 111 krát! Země dle premiéra řeší podobné problémy jako Česká republika. Zejména co se týká migrace a nízké míry porodnosti.

Nejdražší město pro život

S vysokým HDP se pojí fakt, že se velvyslanectví v Singapuru oproti ambasasádě v Indonésii prodraží. Singapur je totiž podle britské analytické společnosti Economist Intelligence Unit (EIU) už pět let vůbec nejdražším městem pro život. Nechal za sebou dokonce města jako Curych a Paříž.

Kromě všudypřítomného luxusu proslul Singapur jako země zákazů a trestů. Těch zde platí velké množství a snad nebude ministerský předseda uchvácen i jimi. Už v letadle se dozvíte, že pašeráctví drog se trestá smrtí. Trestu se dočkáte i za odhozenou žvýkačku. V přepočtu neuvěřitelných 16 500 korun! Ta vás výjde na neuvěřitelných tisíc dolarů. Oproti okolním asijským zemím tu nezažijete chaos v dopravě, neboť aut je zde mnohem méně. Zamířil jsem do Singapuru, po návštěvě Vietnamu, Thajska a Malajsie a rozdíl byl opravdu znát. Na červenou se nejezdí a na křižovatkách není slyšet troubení.

Ač se jedná o městský stát, kde na relativně malém území žije velké množství obyvatel, neodstatkem zeleně zde rozhodně netrpí. Naleznete zde jednu z nejnavštěvovanějších botanických zahrad na světě, která je dokonce zapsána na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Patří k tomu nejzásadnějšímu, co byste v Singapuru měli vidět. Nově je zde i orchidej, která byla pokřtěna jako pocta české vládní návštěvy dendrobium Andrej Babiš. Takové pocty se už v minulosti dočkali Václav Havel a Václav Klaus.

Podívejte se do fotogalerie, na jaké paradoxy můžete v této rozporuplné zemi narazit.

A zde si můžete přečíst o tom, že pobodaný polský primátor podlehl zraněním po atentátu a podívat se na 8 případů, kdy někdo podobnou „férovku“ zkoušel na české politiky.

Podobné články

Doporučujeme

Další články