Pobodaný polský primátor podlehl zraněním po atentátu. 8 případů, kdy někdo podobnou „férovku“ zkoušel na české politiky

Obrázek uživatele Martin Miko
14.01.2019, 15:26

Fyzické napadání evropských politiků se v posledních dnech stalo jakýmsi sportem. Minulý týden byl do krve zbit poslanec Frank Magnitz z německé krajně pravicové strany Alternativa pro Německo (AfD), včera byl z politických důvodů dokonce pobodán gdaňský primátor Pawel Adamowicz, a to přímo na pódiu v rámci charitativního koncertu. O den později zraněním podlehl. Tohle by se v Česku nejspíš nikdy nestalo. Nebo...?

Když se u nás chlapi poperou

Zatímco u nás na politiky házíme vejce nebo po nich střílíme pistolí na plastové kuličky, v sousedním Polsku se s fyzickými útoky na veřejné činitele nemažou. Primátora polského Gdaňsku Pawla Adamowicze tu totiž někdo během charitativní akce pobodal nožem. Politik podstoupil několikahodinovou operaci, zraněním ale podlehl a v nemocnici zemřel. Útočníkem byl sedmadvacetiletý Stefan W., recidivista, který byl uvězněn za ozbrojené loupeže a za mřížemi fungoval pod dohledem psychiatrů.

Říkáte si, že tohle by se v Česku pravděpodobně nikdy nestalo, ale opak je pravdou, což si můžeme vysvětlit hned na několika případech, kdy byl obdobně napaden některý z našich politiků.

1. Postřelený Václav Klaus

Vzpomeňme na září roku 2012, kdy na tehdejšího prezidenta Václava Klause zaútočil šestadvacetiletý muž z Liberce v rámci otevírání nového mostu v Chastavě. Mladý muž po bývalém českém prezidentovi střílel plastovou pistolí, která se používá ke hře airsoft. Do boku ho střelil celkem sedmkrát. Nikomu se samozřejmě nic nestalo. Tehdy za vše mohlo selhání ochranky, která pustila pochybného mladíka v maskáčích až k hlavě státu.

2. Napadený Vandas z DSSS

Shodou okolností byl ve stejném období v centru Prahy zezadu napaden předseda DSSS Tomáš Vandas. Měl prý schytat úder teleskopickým obuškem. Útok prý odrazil a útočník posléze utekl. Dodnes se však neví, kdo (a jestli vůbec někdo) na Vandase zaútočil.

3. Zmašírovaný obličej Jiřího Dolejše

Legendární útok z roku 2006 na komunistu Jiřího Dolejše se udál na Praze 6, když skupina agresorů tvrdě zmlátila známého poslance. Dolejš si kromě nakládačky odnesl i sadu komunisticko-svinských nadávek. Fotografie Dolejšova obličeje po útoku nás dodnes straší ve snech.

4. Ransdorf před kamerou

Rovněž nesmíme zapomínat na legendární slovní útok ze strany aktivního seniora, který před kamerami znemožnil soudruha nebožtíka Miloslava Ransdorfa. „Co ho natáčíte, idiota, do televize? Komunisto zas*anej, zku*venej, ty šmejde, tě napálim, ty kanále jeden komunistickej prašivej.“

5. Pobodaný komunista Svoboda

V roce 1992 byl tehdejší předseda KSČM Jiří Svoboda pobodán před svým domem na Praze 3. Tehdy na něj zaútočil neznámý útočník v karnevalové masce. Dodnes se nepřišlo na to, kdo to byl.

6. Topolánek s kamenem

V roce 2009 se skupina mladíků rozhodla znepříjemnit Mirku Topolánkovi předvolební kampaň. Na koupališti v Hustopečích po něm jeden z nich hodil kámen a způsobil mu zranění v obličeji. Později jeden z útočníků spáchal sebevraždu.

7. Pořezaný Pavel Dostál

Když 6. února roku 1997 odcházel poslanec Pavel Dostál z Poslanecké sněmovny, zaútočila na něj skupina mužů, kteří ho nožem pořezali na obličeji a na hlavě. Dostál byl o rok později znovu napaden.

8. Zuby veřejné

V roce 2011 se v klubu Blue Light odehrál konflikt, při kterém přisel o několik zubů tehdejší poslanec Věcí veřejných Michal Babák. Podle přihlížejících si však o „nakládačku“ koledoval svým vulgárním a arogantním chováním.

A zde se můžete stát celebritou díky pořadu Výměna manželek.


Komentáře

Doporučeno pro vás