fb pixel
Vyhledávání

Manhattanhenge: 5 věcí, které musíte vědět o newyorském „svátku slunce“

Ne, tohle není Photoshop. Jen splynutí síly Slunce a unikátního postavení ulic na newyorském Manhattanu, které dvakrát do roka rozsvítí horizont tak, že všichni sahají po fotoaparátech. Poslední letošní šance nastává právě dnes, ve čtvrtek 13. července 2017.

Václav Rybář
Václav Rybář 13.7.2017, 09:20

1. Slunovrat

Nádherné západy slunce lze pozorovat na mnoha místech planety a jsou inspirací k překrásným a hojně sdíleným fotkám. New York ovšem se svou specifickou mřížkou ulic na Manhattanu nabízí ojedinělou šanci. Protože jsou ulice pravoúhlé a protínají ostrov podél i napříč, je možné skrz ony příčné (streets) z těch podélných (avenues) vidět dvakrát do roka neuvěřitelnou show lumenů, když se zapadající Slunce přesně srovná s průhledem. Proč to popisovat, když vám můžeme ukázat některou ze stovek fotografií.

Newyorčané si tenhle jev pojmenovali Manhattanhenge podle Stonehenge, kde se taktéž slaví slunovrat, tedy okamžik, kdy slunce ozáří skupinu kamenů tak, že jejich stíny vyjeví budoucnost. Co nám asi vyjeví mrakodrapy ze skla a betonu, když se od nich sluneční paprsky odrazí? Většina účastníků na věštby nemá čas, musí mířit telefonem ve správný okamžik na správné místo a rychle sdílet. Odměnou není vědění, ale prachsprosté lajky. I bez pohledu skrz displej nebo hledáček fotoaparátu je to ovšem báječná podívaná. Pokud můžete být při tom, zkuste techniku na chvilku odložit a jenom se kochat.

2. Oslava sportu a válek

Šance zažít Manhattanhenge jsou rovnou dvě a pokaždé jde o dva dny za sebou, takže je dost času na kochání se i focení. První termín připadá plus mínus Memorial Day, druhý pak zase na jednu z největších baseballových událostí sezóny, takže až budou jednou antropologové o Manhattanhenge psát, vyjeví to o naší generaci nepěkné věci. Uctíváme sporty a války... sami se můžete zamyslet nad tím, do jaké míry je to pravda. Ovšem spíš než o uctívání čehokoliv ve jménu Slunce to zase skončí prostým vzájemným adorováním na Facebooku a Instagramu. Buďme ovšem vděční, že se k nám někudy tyhle báječné obrázky dostanou. Ne každý může dnes večer postávat na 34. ulici ve stínu Empire State Building a zároveň se topit ve slunečním svitu.

3. Chcete půlku, nebo rovnou dvě?

Plánovat ovšem musíte i s ohledem na vzhled samotné fotky. První den Manhattanhenge je výhodnější pro ty, kdo chtějí zachytit těsně u země celý sluneční disk. Druhý den jim totiž Slunce rychleji zmizí za obzorem a podaří se vyfotit spíše obrázky poloutopeného disku, který ze svých posledních sil osvětluje Manhattan jen chvilku předtím, než jeho zářnou moc nahradí bezpočet neonů. Zvlášť v okolí Times Square opravdu platí, že to tu v noci svítí jako ve dne.

4. Důležité je si správně stoupnout

Matematika pro dnešní den je jednoduchá. Slunce se začne rovnat k západu někdy v 20:20 newyorského času (šestihodinový časový rozdíl znamená, že v ČR bude tou dobou už středa 2:20 ráno), takže na místo se vyplatí dorazit s předstihem, abyste si vybojovali to správné místo a všechno si připravili). Ne každá křižovatka má samozřejmě přímý průhled betonovým ‚kaňonem‘ – zkušení harcovníci doporučují 14., 23., 34., 42. nebo 57. ulici, ale zajímavý výhled bude samozřejmě z mnoha míst. Např. Rooseveltův ostrov bude už druhým rokem otevřen až do pozdních nočních hodin, aby si tu Newyorčané mohli užít netradiční slavnost, komplet s piknikem a občerstvením.

5. Radost chodců, postrach řidičů

To, co dělá radost chodcům, je samozřejmě postrachem řidičů, protože na některých ulicích pojedou přímo proti zapadajcímu Slunci a neuvidí zhola nic. V osm večer lze ovšem na Manhattanu očekávat, že provoz se bude pohybovat rychlostí centimetr za minutu, takže se chodci vlastně nemají čeho bát.

A ještě se můžete podívat na 8 nejdokonalejších leteckých snímků New Yorku – města, které nikdy nespí.

Podobné články

Doporučujeme

Další články