fb pixel V čele VZP zůstává další čtyři roky Zdeněk Kabátek, rozhodla dnes správní rada – G.cz
Vyhledávání

V čele VZP zůstává další čtyři roky Zdeněk Kabátek, rozhodla dnes správní rada

Zdroj: archiv VZP

Problematika zdravotnictví se teď z velké části smrskla na problémy kolem pandemie nemoci Covid-19. Není to ale rozhodně to jediné, co se na tomto poli děje. Dnes volila správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) ředitele. Post obhájil Zdeněk Kabátek.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 9.11.2020, 12:05

V čele největší zdravotní pojišťovny zůstává její stávají šéf Zdeněk Kabátek. Rozhodla o tom dnes dopoledne správní rada. S informací přišla ČTK. Kabátkovým protikandidátem byl David Šmehlík, stávající náměstek VZP pro zdravotní péči, který měl podporu vládního hnutí ANO. Kabátek zůstává v čele VZP další čtyři roky. Právě tak dlouhé je období, na jaké je ředitel VZP volen.

VZP má celkem 5,9 milionu klientů a její rozpočet je více než 200 miliard korun ročně. Dle informací ČTK obhájil Zdeněk Kabátek svůj post s velmi silným mandátem. V tajné volbě získal z 26 hlasů 21. Správní rada VZP má 30 členů. Deset z nich vybírá vláda na návrh ministra zdravotnictví, ostatní jsou voleni Sněmovnou. Původně prosákly na veřejnost informace, že měl David Šmehlík zajištěnou podporu celkem 16 členů rady, postupně se ale začalo v kuloárech říkat, že ne všichni členové ANO ho nakonec podpoří.

Pro Zdeňka Kabátka se jedná již o jeho třetí období v čele VZP. Místo ředitele zastává od roku 2012. Před svým nástupem do pojišťovny působil na ministerstvu zdravotnictví jako vrchní ředitel pro ekonomiku. Není žádným tajemstvím, že premiér Babiš neměl v minulosti s Kabátkem zrovna vřelé vztahy a opakovaně ho veřejně kritizoval.

Že se jedná o významnou funkci potvrzuje i její ohodnocení. Ředitel VZP vydělává 225.000 korun hrubého měsíčně. Jeho roční odměna může dosahovat maximálně šestinásobku jeho platu, tedy 1,35 milionu korun. Za rok 2019 schválila správní rada pojišťovny Kabátkovi odměnu 1,282 milionu korun hrubého, informovala ČTK.

Géčko v minulosti přineslo se Zdeňkem Kabátkem obsáhlý, exkluzivní rozhovor, jehož obě části najdete vložené v tomto článku.

Podobné články

Doporučujeme

Další články