Nešťastná místa na území Protektorátu
Javoříčko a Leskovice jsou spolu s Lidicemi a Ležáky jen několika příklady toho, jakou hrůzu vrhal stín války na nevinné civilisty z obcí a měst po celém světě. Jen na území Ukrajiny nacisté vypálili údajně přes 450 sídel. Zbytečně se však zabíjelo po celé Evropě i ve zbytku světa, česká území nevyjímaje.
Když byl 27. května roku 1942 proveden atentát na zastupujícího říšského protektora a německého prominentního nacistu Reinharda Heydricha, nikdo nepočítal se strašnými represemi zvanými „heydrichiáda“, které přišly jako nacistická odpověď. Lidice byly vybrány náhodně, údajná spojitost obce s atentátníky byla jen chabým podezřením a nevýznamným argumentem. 104 lidických domů bylo vypáleno a zbořeno, obyvatelstvo popraveno či posláno do koncentračních táborů a obec jako celek kompletně vymazána z povrchu zemského.
Po 14 dnech od vyhlazení Lidic byly vypáleny také Ležáky na Chrudimsku. Nacisté se tak osadě pomstili za to, že v ní byla ukryta vysílačka Libuše parašutistického oddílu Silver A. Muži z obce Ležáky byli zastřeleni a děti byly poslány do plynových komor. Lidice a Ležáky však nejsou jedinými sídly, které se staly cílem nacistických jednotek a zaslouží si tedy alespoň malou vzpomínku.
5. květen 1945 ve znamení neštěstí
Podobné osudy totiž potkaly i další české obce a sídla, která se nějakým způsobem reálně či smyšleně provinila proti Třetí říši. Mezi tato sídla patří například Javoříčko, které bylo nacisty srovnáno se zemí 5. května roku 1945 či obec Leskovice, která byla vypálena dva dny před koncem války. Nacisté stihli ještě v samém závěru války napáchat obrovské škody. Ačkoli z jejich pohledu bojovat již nemělo smysl a nebyla naděje na vítězství, snažili si alespoň způsobit co největší škody a ztráty na životech. V galerii najdete další místa, která neustála projevy nacistického fanatismu.