fb pixel Říšský protektor Reinhard Heydrich a jeho vážně zvláštní rodina, kterou byste nechtěli – G.cz
Vyhledávání

Říšský protektor Reinhard Heydrich a jeho vážně zvláštní rodina, kterou byste nechtěli

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Dnes by oslavil své sto devatenácté narozeniny Reinhard Heydrich, kdyby ho nezabila úroveň tehdejšího válečného zdravotnictví. A trochu výbušniny. Nebo kombinace všeho toho. Prostě, Heydrich se narodil před sto devatenácti lety. A u téhle příležitosti nás napadlo, že se podíváme nejenom na něj, ale i na další členy jeho rodiny.

Jan Studnička
Jan Studnička Aktualizováno 2.3.2023, 13:03

Tristan hledá Isoldu

Reinhard se narodil do umělecké rodiny. Jeho otec byl hudební skladatel a ředitel konzervatoře, dědeček z matčiny strany taky tak. I proto dostal od rodičů jméno Reinhard Tristan Eugen Heydrich. Reinhard byl hlavní postavou opery, kterou napsal jeho otec, a Tristan je pochopitelně Wagnerovic.

Po první světové válce se dal tehdy mladičký náctiletý Reinhard k Freikorpsu, což byla pravicová paramilitaristická grupa, která bojovala proti bolševikům… a nakonec skončil u námořnictva, kde to dotáhl na nadporučíka. Heydrich měl jednu vlastnost, která byla jeho slabinou i silou. Ženské.

Seznámil se s dcerou ze zchudlého šlechtického rodu Linou von Oste a zasnoubil se s ní. Ale protože byl vždycky sukničkář, dostihla ho předchozí aféra, ze které vzešlo dítě. Heydrich tvrdil, že není jeho, žena tvrdila, že ano a bylo kolem toho tolik poprasku, že ho vykopli z námořnictva. Naštěstí pro něj ale byla Lina vychovávána v pravicové a vlivné rodině, takže pomohla svému snoubenci do NSDAP, seznámila ho s Heinrichem Himmlerem. A tak se zrodil hvězdný pár Třetí říše. Sladké, že?

Telenovela

Zatímco Heydrich stoupal po kariérním žebříčku nahoru a viděl se na úplném vrcholu, přišel problém ve vztahu. Zjistilo se, že Heydrichův děd byl možná Žid. Lina byla naprosto znechucená, ale podařilo se jim tohle všechno ututlat a zahladit. Vztah ale nikdy nefungoval… hm, tradičně. Reinhard naháněl bičiny a Lina měla volnost spát s kýmkoli si zamane. Říkáme netradičně, ne disfunkčně.

Slavným milencem Liny Heydrichové byl například Reinhardův podřízený, hezoun celé SS Walter Schellenberg. Heydrich o tom věděl, všichni o tom věděli a všichni s tím byli v pohodě… kromě paní Schellenbergové, která jednoho krásného večera chrstla Walterovi kvůli Lině do ksichtu kyselinu.

Vedení NSDAP byla jedna velká telenovela.

Reinhard se s Linou přestěhoval do Česka, když mu byl svěřen Protektorát Čechy a Morava. Zajímavostí je, že další typka, se kterou si měl užívat, byla Josefa Huliciusová, Češka, která pracovala pro britskou MI6. Vydávala se za služku na zámku v Panenských Břežanech, kde byla rodina protektora ubytována.

Když je táta Smrtihlav

Píšu rodina, protože Reinhard měl s Linou celkem čtyři děti. To poslední se narodilo až poté, co Gabčík s Kubišem přerovnali karosérii Heydrichova mercedesu. Linu Heydrichovou pak bohužel potkalo další neštěstí, a sice ztráta syna. Klaus Heydrich vjel pod kola nákladnímu vozu. Lina udělala všechno, aby dostala trest smrti pro českého řidiče, ale vyšetřování zjistilo, že na vině nebyl. Byla to chyba malého chlapce.

Ještě než utřete slzičku za Linu Heydrichovou, pamatujte, že to byla vážně otřesná, otřesná, otřesná osoba. Stejně jako její manžel intenzivně nenáviděla Židy, pomáhala mu v plánování konečného řešení a služebnictvo na zámku v Břežanech se jí bálo víc než samotného Smrtihlava.

Po válce Lina dostávala od státu zhruba polovinu životního minima, protože pobírala vdovský důchod po zesnulém manželovi „nadporučíku v záloze“. Protože byl Heydrich členem SS, které norimberský soud označil za zločineckou organizaci, nikoli armádu. A v normální armádě to Reinhard dotáhl jenom na nadporučíka.

Cestovala se svými dětmi po Evropě, jednou se málem provdala za rakouského šlechtice. Když se však doslechl, že má Československo na její hlavu vypsanou odměnu, protože ji chce soudit za válečné zločiny, od zásnub upustil. Nakonec si vzala jistého gentlemana ve Finsku.

Děti Heydrichovy vzpomínají na rodiče rozpačitě. Prý se musely naučit odlišovat mezi historickou postavou a člověkem, kterého si pamatují. Heydrichův syn ale v rozhovoru pro Reflex řekl, že „souhlasí s tím, že jeho otec musel být odstraněn“. Což je taková hezká obecná poučka: Pokuste se žít tak, aby jednou vaše děti neřekly, že souhlasí s tím, že jste měli být odstraněni.

Podobné články

Doporučujeme

Další články