Když v roce 2008 začal jednat tehdejší lidovec Miroslav Kalousek s nestraníkem kandidujícím za Zelené Karlem Schwarzenbergem a předsedou hnutí Starostů a nezávislých Petrem Gazdíkem o založení nové strany, těžko mohl očekávat, jak úspěšný bude jejich společný projekt. Nově vzniklá strana TOP09 byla jednou z mála politických stran, které zaznamenaly úspěch bezprostředně po svém založení a hned první volby v roce 2010 stranu vynesly do vládních křesel. Od té doby ale uplynula dlouhá doba.
Topce se pod vedením Karla Schwarzenberga dařilo. Strana byla ve vládě Petra Nečase a úspěchy slavila i na komunální úrovni. Pak ale přišel pád vlády a TOP09 se ocitla v opozici. To jí však nebránilo, aby se v zatím posledních parlamentních volbách v roce 2013 stala se ziskem necelých 12% nejsilnější českou pravicovou stranou, když porazila někdejšího koaličního partnera ODS. I ve volbách do europarlamentu ještě TOP09 uspěla se třemi zvolenými europoslanci. Od té doby to ovšem se stranou jde z kopce.
Volební preference Topky klesají, několikrát straně průzkumy přisoudily nižší než pětiprocentní zisk nutný ke zvolení do poslanecké sněmovny. Kromě voličů se od strany odklánějí i mnozí její členové, včetně takových osobností jako František Laudát, který byl jedním z výrazných straníků od samého založení TOP09. Nejčastějším vysvětlením tohoto neblahého jevu je to, že Topka dnes má pramálo společného s Topkou, která vznikla v roce 2009.
Velkou změnou byla změna předsedy. Důstojného a charismatického Schwarzenberga nahradil o poznání méně populární Miroslav Kalousek, kterému nikdo neodpáře kontroverzní pověst. Pod jeho vedením kdysi sebevědomá strana přestala přinášet konstruktivní nápady a stala se pouze věčnými kritiky Andreje Babiše, Miloš Zemana, Ruska a Číny. Tato rétorika nicméně příliš nevyhovuje ani voličům, ani mnoha členům, kteří jsou z tohoto přerodu poněkud rozčarovaní.
Schwarzenberg, který se celoživotně přátelil s Václavem Havlem a pomáhal s budováním demokracie v porevolučním Česku, byl ve svých lidskoprávních aktivitách autentický, jenže Kalouskovi to samé nikdo příliš nevěří, a když tak mává tibetským praporem na barikádách, působí to spíše trapně, stejně jako to, že zrovna Kalousek sám sebe pasoval do role obránce evropských liberálních hodnot.
Kromě Kalouska dává TOP09 prostor hlavně mladým tvářím jako poslankyni Markétě Adamové nebo teplickému radnímu Dominiku Ferimu, populárnímu hlavně na sociálních sítích. To s sebou nese nejen jiný styl komunikace, než na který byli někdejší voliči zvyklí, ale značně přeformulovává i její obsah. Strana. kdysi se prezentující jako pravicově konzervativní. nyní zastává spíše levicově liberální postoje a nikomu z vedení to není divné. Jen ti voliči to tak úplně nebaští.
Největší nadějí na úspěch TOP09 ve volbách jsou nejspíše ti nejmladší voliči z početných řad fanoušků Dominika Feriho. Ti totiž nějaké dělení na pravici a levici příliš neřeší a spíše dají hlas osobnosti, kterou dobře znají, což je pro mladého Feriho objíždějícího školy a diskutujícího s jejich studenty významnou devizou. Bude ale tahoun ze sociálních sítí stačit k tomu, aby stranu odrazil ode dna? A není to obecně na jednadvacetiletého studenta příliš nadlidský úkol? Odpověď na tyto otázky a na to, jak moc Topce prospěje či uškodí transformace, kterou prodělala, nám dají až volby. Tak uvidíme na podzim.
Za co všechno může Kalousek se dozvíte ZDE.