fb pixel Krajské volby 2020 ovládlo hnutí ANO. Nemusí to mít ale jednoduché při sestavování koalic – G.cz
Vyhledávání

Krajské volby 2020 ovládlo hnutí ANO. Nemusí to mít ale jednoduché při sestavování koalic

Zdroj: Profimedia.cz

Kostky jsou vrženy a hlasy sečteny. Krajské volby 2020 jsou rozhodnuty - ve většině krajů opět zavládlo hnutí ANO. Výjimky tvoří Liberecký kraj, kde s přehledem zvítězili SLK, v Královéhradeckém kraji ANO těsně přemohla koalice ODS, STAN a Východočeši a ve Středních Čechách to uhráli Starostové sami. Volební účast dosáhla 37,8 %.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 3.10.2020, 17:51

Krajské volby 2020 vyhrálo ANO

Už několik hodin po uzavření volebních místností je rozhodnuto, kdo vyhrál krajské volby 2020. Slepé volební mapy v médiích se opět zbarvily tmavě modrou barvou hnutí ANO, tentokrát ale ne úplně. V deseti krajích Babišova vládní partaj zvítězila, mezi nimi ale září tři výjimky. V Libereckém kraji od začátku vedli a s přehledem zvítězili Starostové pro Liberecký kraj v čele se současným hejtmanem Martinem Půtou.

V Královehradeckém kraji už to bylo docela těsné, nakonec však hnutí ANO na druhé místo osdunula místní koalice ODS, STAN (Starostové) a VČ (Východočeši). Barvou Starostů se zazelenil rovněž Středočeský kraj, kde STAN pod lídryní kandidátky, starostkou Mnichovic Petrou Peckovou, porazil hnutí ANO vedené hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovou. Ve Zlínském kraji chvíli vedli Lidovci, hnutí ANO ale žluťásky z KDU-ČSL nakonec přemohlo.

Krajské volby historicky často předestřou výsledek, nebo spíše náladu, v níž se pak nesou následující volby do Poslanecké sněmovny. U těch letošních se tentokrát snad ještě více než v minulosti očekávalo, jaká bude volební účast, a to vzhledem k probíhající koronavirové pandemii. Volebního práva nakonec využilo 37,8 % voličů. Svoji roli určitě sehrála koronavirová krize a nevole některých lidí vycházet do společnosti, zároveň jsou ale Češi demotivovaní k volbám vůbec chodit a politiku řešit - poté, jaký chaos ze strany vlády zažívali a zažívají několik uplynulých měsíců. Plivání nepromyšlených opatření, nesmyslné a laxně maskované "úplatky" voličům, střídání ministrů, zadlužení, to vše jsou negativa vládních řešení pandemie covid na našem území a voliči jí to jen tak nezapomenou. Snad. Na druhou stranu účast překvapila - některé předvolební odhady se pohybovaly na hranici 25%. Takže vlastně ve finále můžeme říct "dobrý." Uvidíme, jak budou pokračovat povolební vyjednávání. Sestavit někde koalici bude asi ještě dobrodružný počin.

Pokud jsou krajské volby pro někoho vyloženým průšvihem, pak je to bezpochyby Trikolóra Václava Klause ml., což se asi dalo očekávat. Ta zaznamenala úspěch jen ve Zlínském kraji, kde dosáhla na 5 %. Především je loserem ale člen vládní koalice ČSSD. Sociální demokraté si nejlépe vedli v Pardubickém kraji, kde jim ale k úspěchu v podobě 14,85 % hlasů pomohla koalice Pro prosperující Pardubický kraj, v níž současný hejtman Martin Netolický právě z ČSSD spojil menší politická uskupení. Samotným se jim zadařilo jen na Vysočině, kde s necelými 12 % hlasů dosáhli na páté místo. A ani Okamurovo SPD si nevedlo dobře, ačkoliv například v Ústeckém, nebo naopak v Olomouckém a Moravskoslezském kraji posbírala strana mezi 7 a 8 % hlasů.

Zároveň s volbami krajskými proběhlo 2. a 3. října rovněž první kolo voleb do Senátu. Druhé kolo, které rozhodne, je pak stanoveno na 9. a 10. října.

Podobné články

Doporučujeme

Další články