fb pixel
Vyhledávání

Koronavirus se přenáší i v teple a vlhku, potvrdila WHO. Vykoupení v podobě příchodu jara a léta lidstvo asi nečeká

Koronavirus se šíří světem a ten se všemi možnými prostředky snaží ho zastavit. Jedním z nich je samozřejmě i psychicky se obrnit a doufat v lepší zítřky. Naděje, že by zákeřnou nákazu rázně utnul příchod jarního a posléze letního počasí, se ale musíme bohužel vzdát. WHO potvrdila, že viru se velmi daří i v teple a vlhku, což potvrzuje mimo jiné i rostoucí počet nakažených v Jižní Africe, aktuálně je tam přes 50 potvrzených případů.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 16.3.2020, 09:38

Koronavirus prázdniny neuznává

Koronavirus přežívá a čile se šíří i v hodně teplém a vlhkém prostředí. Na základě aktuálních důkazů nemilou zprávu potvrdila Světová zdravotnická organizace (WHO). S tím, že by příchod jara a léta automaticky učinil přítrž aktuální pandemii, tedy lidstvo počítat nemůže.

Stejně tak ho neničí ani zima, sníh a mrazy. Takže ne, v rámci téhle planety prostě není, kam před ním utéct. Před nakažením COVID-19 vám nepomůžou ani pravidelné horké koupele, ostřikování těla čistým alkoholem, ozařování rukou UV lampou, nebo jejich vysušování pomocí horkovzdušných sušáků, dodává dále WHO a vyvrací tím řadu mýtů, které se už lidovou cestou stihly hojně rozšířit.

Za nejefektivnější ochranu před virem WHO stále považuje důsledné a časté mytí rukou a užívání dezinfekčních gelů, které (na rozdíl od řady antibakteriálních mýdel) fungují i k hubení virů. Tak zabráníte případnému přenosu nemoci na vlastní tvář, do očí, úst, případně na jiného člověka. Omezení styku mezi lidmi a vycházení je ostatně dalším významným krokem směrem k zastavení šíření koronaviru.

Afrika už to má taky

Že by koronavirus mohlo zastavit vytoužené a slunečné počasí se mezi veřejností rozšířilo zčásti pro podobnost nemoci s chřipkou, na kterou to funguje, a zčásti proto, že o COVID-19 nemáme mnoho informací. Ty, které se WHO podařilo sesbírat doposud, mýtus s teplem vyvrací. Stěžejním je fakt, že se koronavirus šíří i v Africe. Konkrétně Jihoafrická republika hlásí k 16. březnu 51 nakažených, a to jsou oficiální informace. Mezi nemocnými je i medik z univerzity Witwatersrand v Johannesburgu. Médiím to potvrdil tamní ministr zdravotnictví Zweli Mkhize.

Epicentrem nákazy nicméně zůstává Evropa. Nejvíce zasaženou zemí zůstává Itálie, kde se počet nových případů denně navyšuje o tisíce. Krize už doléhá i na Velkou Británii - tamní vláda zatím nepodnikla výraznější omezující kroky ve snaze zamezit šíření viru. Zatím přišla jen s poněkud kontroverzním nápadem poslat plošně všechny obyvatele starší 70 let na čtyři měsíce do domácí karantény. Zákaz vycházení podobný tomu našemu už od minulého týdne platí ve Španělsku a Rakousku, přísná pravidla zavedla i Francie.

V České republice bylo k 15. březnu k ránu evidováno 298 nakažených.

Podobné články

Doporučujeme

Další články