fb pixel V boji s koronavirem jsme na špici Evropy, je třeba ještě přitvrdit. Český miliardář Barta představil plán proti epidemii – G.cz
Vyhledávání

V boji s koronavirem jsme na špici Evropy, je třeba ještě přitvrdit. Český miliardář Barta představil plán proti epidemii

Zdroj: Public domain

Česká republika je podle miliardáře a internetového podnikatele Jana Barty v řešení pandemie koronaviru na špici Evropy, navrhuje však ještě razantnější opatření. Vládu i zástupce Prahy, nejvíce postižené oblasti, proto seznámil se svým desetidenním plánem boje proti nemoci COVID-19. "Nutný je i zákaz vycházení kontrolovaný policií, ale pak epidemii zvládneme a navíc nepoškodíme ekonomiku," říká Jan Barta.

Jan Studnička
Jan Studnička 14.3.2020, 13:06

Jan Barta už inicioval vznik konsorcia technologických firem, které státu a zástupcům nejvíce postižených oblastí nabídly pomoc s opatřením proti epidemii COVID-19. Mimo jiné jde o rozběhnutí call centra na tzv. trasování, tedy dohledávání osob, které byly v kontaktu s nakaženými lidmi.

Podle Barty je Česko v boji proti koronaviru na špici Evropy, díky proaktivním opatřením vlády je podle něj možné epidemii zastavit na čísle do zhruba tisícovky nakažených. Zároveň však říká, že je třeba v následujících deseti dnech ještě více přitvrdit. "V Praze a ve všech městech, v nichž jsou potvrzené případy nemocných pacientů, a také v místech, kam vede trasování, je nutné s okamžitou platností nařídit na deset dní zákaz vycházení kromě nákupů potravin, léků a cest k lékaři. Rovněž je nutné na stejnou dobu uzavřít úřady, banky, kanceláře a další provozovny kromě těch, v nichž je zajištěný dostatečná vzdálenost mezi jednotlivými pracovníky," říká Barta.

Druhým nezbytným krokem je podle Barty dodat prioritně respirátory a roušky všem lékařům, lékárníkům a pokladním a nařídit jim jejich povinné nošení po dobu deseti dní. "Abychom ochránili nejrizikovější skupinu obyvatel - důchodce - je nezbytné vydat v nejvíce postižených městech a trasovacích místech nařízení, že každý den od 10.00 do 12.00 hodin mají přístup do supermarketů a lékáren pouze důchodci, ve zbylých časech pak lidé nedůchodového věku. V daných místech je rovněž nutné na deset dní zakázat jízdu taxi a Uberem," vysvětluje Barta.

Během těchto deseti dnů bude podle něj zachyceno 95 procent všech lidí, kteří jsou v tuto chvíli nakažení, ale ještě nejsou odhalení. Tyto případy je pak nutné dát do domácí karantény, na kterou by podle Barty dohlížela policie, nebo na infekční oddělení do nemocnice. "Jakmile se vyskytnou nové případy nakažení mimo města či místa v tomto přísném režimu, okamžitě je nutné zavést toto desetidenní opatření i tam."

"V situaci, kdy udržíme uzavřené hranice (mimochodem, všem logistickým zaměstnancům přejíždějícím do Česka je nutné udělat rychlý test z krve na protilátky) a zároveň bude zaručeno, že sto procent lidí vracejících se do Česka nastoupí na čtrnáctidenní karanténu, za dva týdny je situace v zemi zcela pod kontrolou," vysvětluje Barta.

Podle něj jsou navíc tato opatření to nejlepší i pro ekonomiku. "Sice na území, které dělá zhruba třetinu HDP Česka, zastavíme život, ale pouze dočasně na deset dní. O to rychleji bude možné ekonomiku opět rozběhnout. Pokud tato razantní opatření Česko neudělá, ekonomika země bude postižená ještě další dva tři měsíce."

"Jsem přesvědčený, že tento můj návrh je pro ekonomiku z hlediska cost-benefit nejlepší. Za tři týdny mohou být všechny bary a restaurace opět otevřené, dokonce budeme moci nechat dohrát ligu a extraligu. Jen budeme muset ještě další dva až tři měsíce čekat, než plně otevřeme hranice."

Miliardář Jan Barta je podnikatel a investor, spolumajitel investiční skupiny Pale Fire Capital, jejíž součástí je i vydavatelství Extra Online Media.

Podobné články

Doporučujeme

Další články