Karel Janeček poskytl Géčku rozhovor o tom, jak on sám vnímá současnou dobu, které se začalo říkat doba koronavirová. Jeho názory a výroky, které v rozhovoru zazní, jsou velmi otevřené. Rozhodně z jeho odpovědí ale nemáme pocit, že by se obával budoucnosti. Koneckonců říká, že jediné čeho se máme skutečně bát je strach.
Koronavirus spustil epochální změnu
Jeden z příspěvků na svém blogu jste nazval „Koronavirus jako test lidskosti." Co si mají čtenáři za tímto nadpisem představit?
Již před několika lety jsem veřejně mluvil o Sociální singularitě 21, času epochální změny, který má nastat velmi brzy. U některých příležitostí jsem přímo specifikoval tento, z pohledu lidské historie okamžik, na rok 2021. A také 21. rok 21. století, tedy na rok letošní. Očekával jsem, že epochální změnu rozběhne nějaký impuls, ale netušil jsem, a je to pro mě obrovské překvapení, že tímto impulsem je biologická rozbuška, kterou jsme si dokonce sami vytvořili.
Koronavirus tedy spustil Sociální singularitu 21, epochální změnu, a záleží jenom na nás, zda naše civilizace zkolabuje, ztratíme lidské svobody, nebo budeme úspěšní. Dinosauři za stovky milionů let evolucí neprošli, zatímco my lidé jsme za desítky tisíc let došli do bodu, kdy si díky globálnímu propojení můžeme uvědomit naši provázanost a jednotu, a kde nás globální pandemie spojuje ve snaze čelit společnému ohrožení. Koronavirus nezná hranic, nediskriminuje na bázi náboženství, barvy pleti či sexuální orientace. Dopadá stejně tak (nebo možná ještě více) na bohaté země jako na chudé. Jsme v tom všichni SPOLU. Nepatrná, skoro neviditelná posloupnost RNA informace viru nás přivádí k zamyšlení nad tím, co je v životě opravdu důležité, a připomíná nám, že na této planetě nejsme jediní a všemocní.
Proč si myslíte, že jsme si tuto, jak říkáte, biologickou rozbušku, sami vytvořili?
Fakta nasvedčují, že virus je umělého původu pocházející z výzkumných laboratoří v čínském Wu-chanu. Zároveň je téměř jisté, že únik byl nechtěný, protože pokud by rozšíření viru bylo účelové, tak by to Číňané udělali mnohem chytřeji a méně nápadně. Již okolnost, že zdrojem je místo v blízkosti dvou výzkumných laboratoří, je velmi podezřelá. Odborně viz. například názor naší odbornice Soňy Pekové i dalších expertů. V genomu koronaviru jsou přítomné části HIV ( francouzský virolog Luca Montagnier). Viděl jsem dokument, který ukazuje, že na inkriminovaném místě se vůbec netopýři neprodávají, pouze ryby. Dále, již tuším v roce 2018, upozorňovali, myslím američtí experti, že zajištění není bezpečné.
Nejste sice lékař, ale domníváte se, že nový typ koronaviru a celá tato pandemie bude mít na lidstvo fatální dopady?
Na 96 % věřím, že bude naší velkou pomocí, možná zásadní důležitosti. Jsem přesvědčen, že pokud by dopad měl být fatální (ta zbylá 4 %), tak globální kolaps by byl pouze urychlen.
Dalo se něco podobného očekávat? Nebo je na místě „být opravdu překvapený?"
Jak jsem zmínil výše, o nutnosti globální změny již mluvím dlouhodobě. Opravdové překvapení je styl, jakým se to stalo, tato "biologická rozbuška", což očekávat dost dobře nešlo.
Největší náš nepřítel je strach
Mají se lidé opravdu bát?
Ano. Ale mají se bát pouze jediné věci: Svého strachu. Strach je náš největší nepřítel. Strach, který pociťuje mnoho z nás, lze zneužít. Čelíme riziku ztráty primární lidské hodnoty - svobody, a to i v rozvinutých zemích, nebo možná právě tam.
Jak se stavíte vlastně k oné sociální izolaci?
Opatření, která mohla být zpočátku racionální, protože jsme neměli dostatek informací, jsou již velmi přehnané a neracionální. Bylo důležité zajistit, aby nenastal kolaps zdravotnictví jako v Itálii, což se podařilo. Nyní je potřeba omezení začít postupně uvolňovat.
Kde vidíte podle vás největší problém a riziko? Je to zdraví? Opominout nejdou ani sociální a ekonomické dopady.
Největší problém a riziko je opět strach. Jedině ze strachu mohou nastat katastrofální scénáře, například ztráty svobody nebo konfliktu civilizací. Korona je v tomto smyslu posel nejen očisty, ale i svobody. Ano, hrozí ztráty svobod, ale zároveň pokud budeme úspěšní, lidské hodnoty včetně svobody se stanou nedílnou a hlubokou součástí našich životů. Procházíme rozhodujícím testem, a je nutné, abychom byli vystaveni riziku. Je nutné, abychom jako lidé byli donuceni vystoupit ze svých komfortních zón. Bez rizika bychom stejně jako lidé zahynuli, pomaleji ale na jistotu. I když, v moderním světě, v tomto "přetlakovaném papiňáku" také možná poměrně rychle, protože papiňák by bez koronaviru již brzy vybuchl.
Ozývají se i názory, že se příroda bouří. Jaký je váš názor?
S tím určitě nesouhlasím. Příroda se nebouří, to my, již celá staletí se bouříme proti přírodě. Příroda nám pomáhá a korona je dosud nevídanou pomocí.
Jak k situaci přistupujete vy osobně? Vidíte na této době něco pozitivního?
Myslím, že svůj přístup jsem vysvětlil poměrně otevřeně (úsměv)
Uzavírat hranice je neobhajitelné
Jak trávíte nyní dny vy? Je to pro vás velká změna?
Pořad mám hodně práce, ale mnohem víc času fakticky trávím doma. Velice to prospívá mému vztahu s Liliou (partnerka Karla Janečka je Lilia Khousnoutdinová, která se dlouhodobě věnuje ženské, partnerské a reprodukční tematice - poznámka redakce) a rodině obecně. Hodně si užívám čas s dcerami a synem Lili. V partnerství se nám teď daří spoustu věcí, které jsme si dávno slibovali a nebyl na ně čas.
Hranice jsou uzavřené. A vypadá to, že se hned tak svobody cestování nedočkáme. Je to správně?
V žádném případě. Dnes je již neobhajitelné a neracionální zavírat hranice. Podobná opatření měla smysl na počátku, abychom se vyhnuli chaosu. Ze střednědobého hlediska jsou zavřené hranice neobhajitelné i v situaci, kdyby měl virus mnohonásobně vyšší úmrtnost. Vždy je možné stanovit pravidlo, že ten kdo vycestuje (což je svobodná volba a svobodné riziko), má povinnost jít po návratu do karantény. Dnes si troufnu říci, že ani to není nutné.
Hodně diskutovaná je otázka, zda otevřít nebo neotevřít školy. Vy sám děti máte. Jste pro, aby se vrátili do školních lavic ještě v letošním roce? Nebo se přikláníte k domácí výuce?
Jsem pro co nejrychlejší uvolnění ve všech aspektech. Jediné, co je třeba kontrolovat, je kapacita zdravotnictví. Pro populaci je potřeba zvyšovat přirozenou imunitu.
Myslíte si, že se lidí poučí z tohoto dění?
Já pevně věřím, že to společně dokážeme, že veškerá bolest, kterou nám současná situace přináší a přinese, nebude marná, a že až epidemie odezní, nastoupíme již nezvratnou cestu k novodobé společnosti H21, Humanity 21. století, fungující na bázi hodnot, vzájemného respektu a spolupráce. Společnosti, která je spravedlivá a svobodná, kde každý má naplněny základní životní potřeby, kde lidé jednají zodpovědně, uvědoměle a lidsky, konstruktivně řeší problémy, jsou kreativní a starají se o vznešený odkaz minulosti.
Děkujeme za rozhovor.