fb pixel Katastrofické koronavirové scénáře kvůli Velikonocům se nenaplnily, ukazují data – G.cz
Vyhledávání

Katastrofické koronavirové scénáře kvůli Velikonocům se nenaplnily, ukazují data

Zdroj: Reprofoto ČT24

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch společně s ředitelem Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislavem Duškem, předsedou České společnosti anesteziologie resuscitace a intenzivní medicíny Vladimírem Černým a také náměstkem ministra zdravotnictví Romanem Prymulou dnes prezentovali aktuální stav nakažených pacientů onemocněním COVID-19. Informovali o datech, ve kterých byly zohledněné nedávné Velikonoce, v rámci kterých došlo k rozvolnění některých restrikcí a k celkovému uvolnění chování i mezi veřejností. Zdá se, že se nenaplnily katastrofické scénáře o postupu infekce a my se tak budeme pomalu vracet k normálnímu životu.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 23.4.2020, 09:07

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch je v zásadě spokojený.„Můžeme být spíše optimističtější,” řekl na dnešní tiskové konferenci Adam Vojtěch a vysvětlil, že odborníci si záměrně nechávali větší odstup, aby se případný vliv Velikonoc, které ministr nadneseně označil za „magické”, zjistil. Dále uvedl, že ČR si stojí dobře i v rámci mezinárodního srovnání. Apeloval ale na veřejnost, že by lidé měli samozřejmě stále dodržovat nastavená pravidla, dodal Vojtěch.

Statistika nuda je, má však cenné údaje

Velikonoce se podle statistik výskytu COVID-19 zatím negativně neprojevily. I když nelze ještě plně vyloučit, že se jistý efekt ještě projeví. To je asi nejzásadnější informace, která zazněla, a kterou následně šéf ÚZISu prezentoval a rozvíjel. A to, i když podle politiků lidé přes svátky polevili v dodržování přijatých opatření omezujících sdružování a někteří nenosili roušky. "Spíše se neprojeví. Před Velikonocemi bylo reprodukční číslo infekce v populaci 1,0, což znemožňuje rychlé vzplanutí nekontrolovaného šíření nemoci," uvádí ÚZIS ve svém dokumentu. Reprodukční číslo je průměrný počet lidí, které nakazí jeden potvrzený pacient s onemocněním COVID-19.

Reprodukční číslo nyní podle šéfa zdravotnických statistiků kleslo pod jedna, střední odhad je asi 0,7. "Znamená to, že jeden nakažený stihne nakazit méně než jednoho dalšího. Šíření v populaci se tedy zastavuje," dodal Dušek. "Na základě statistických dat je možné zahájit kontrolovaný návrat k běžnému životu. Zejména je nutné restartovat zdravotnický systém," doplnil. Podle něj je nutné přestat blokovat polovinu lůžek intenzivní péče pro pacienty s koronavirem a je třeba, aby se zdravotnictví přestalo soustředit primárně na COVID-19 a opět naběhla běžná péče.

Ke středeční půlnoci bylo podle něj dosud nakaženo 7033 lidí, vyléčených bylo asi 27 procent. Péči v nemocnici potřebovalo asi 15 procent lidí. Zemřelých jsou asi tři procenta nakažených. Ladislav Dušek ale uvedl, že většina zemřela na jiné onemocnění, ale byli na COVID-19 pozitivní.

Dá se tedy předpokládat, že se restrikce opravdu budou nadále uvolňovat a my se tak postupně vrátíme do alespoň relativně normálního života. I to dnes ráno ministr zdravotnictví potvrdil. Souhlasí s ním také Roman Prymula, který konstatoval, že virová nálož v populaci je nízká a je možné rozvolňovat opatření, která podle něj budou probíhat v několika etapách.

I když s rouškou na obličeji.

Podobné články

Doporučujeme

Další články