fb pixel Konečně bez roušek! 1. července většina opatření zmizí, výjimkou budou Praha a Karviná – G.cz
Vyhledávání

Konečně bez roušek! 1. července většina opatření zmizí, výjimkou budou Praha a Karviná

Co nového s koronavirem? Tak například od 1. července už nebudeme muset nosit roušky. Tedy většina z nás - v ohniscích nákazy se opatření zatím rozvolňovat nebudou a povinnost zakrývat si ústa a nos v hromadné dopravě nebo v obchodních centrech tam zůstane. Mezi nejvíc postižené lokality patří například hlavní město Praha nebo Karviná, kde se opatření naopak ještě zpřísní. Například v sobotu v Česku přibylo 260 nakažených a z toho 122 případů bylo právě z Karvinska.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 29.6.2020, 08:12

Sbohem, roušky!

Od 1. července budou moci lidé v Česku odhodit roušky i ve veřejené dopravě nebo uzavřených prostorách. „Shodli jsme se v rámci epidemiologické skupiny na finálním rozvolnění plošných opatření. Chceme přejít od plošných omezení k doporučením, a to hlavně na lokální úrovni a k individuální odpovědnosti každého z nás. Virus tady pořád je, nikam nezmizel,“ uvedl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Nicméně k rozvolnění ochranných opatření nedojde všude. Dosud nastavená pravidla budou i nadále platit v ohniscích nákazy, ke kterým patří například Praha nebo Karviná. Za sobotu přibylo v Česku 260 případů nákazy, což je největší nárůst od začátku dubna, a jen 122 přišlo právě z Karvinska. Právě tam se proto opatření ještě zpřísní. Souvisí to hlavně s rozjezdem velkého testování zaměstanců OKD, uvedl Vojtěch, nejedná se podle něj o druhou vlnu nákazy. V neděli se pak potvrdilo dalších 305 nových případů.

V praxi to znamená, že zatímco jinde už budou například bary a hospody moci být otevřeny i po 23 hodině nebo si návštěvníci kina budou moci pochutnat na popcornu během projekce, v Praze si na svobodu ještě počkáme. Rozhodnutí podporují i primátor Prahy Zdeněk Hřib či hlavní hygienička Jarmila Rážová. „Z mého pohledu jsou roušky v městské hromadné dopravě nejméně omezující ze všech opatření,“ řekl primátor webu Seznam Zprávy.

V regionech se zhoršenou epidemiologickou situací budou muset obyvatelé nadále nosit roušky také třeba při jízdě v taxi, na vnitřních hromadných akcích a také na venkovních hromadných akcích. Dále budou muset mít ústa a nos zakrytá právě v kinech, divadlech, obchodech také ve zdravotnických zařízeních. A trápit se v nich rovněž nadále budou také servírky, barmani, kosmetičky či kadeřníci.

Lidé v jiných koutech země si nicméně mohou oddechnout, a to už bez bavlněné bariéry natažené přes obličej. Od nařízení k doporučení přechází také dvoumetrový rozepstup mezi lidmi, který provozovatelé například obchodních center či restaurací nyní nebudou muset vyžadovat, ale nadále by k němu měli pomocí informačních cedulí apod. nabádat. Koupaliště, zoologické zahrady, muzea i galerie se rovněž vrací do běžného provozu. A pokud vás zajímá, jak to bude s vaší letní dovolenou, přečtěte si to tady:

Teď už je to na vás a vaší zodpovědnosti, přátelé! Tak myslete na to, že nejde jen o vaše zdraví a že s ukončením vládních vyhlášek koronavirus rozhodně nikam nezmizí. Minimálně v tom má ministr Vojtěch pravdu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články