fb pixel KOMENTÁŘ: Kdo vystřídá KSČM na pozici politického antihrdiny? Kdo podrží nouzový stav? – G.cz
Vyhledávání

KOMENTÁŘ: Kdo vystřídá KSČM na pozici politického antihrdiny? Kdo podrží nouzový stav?

Zdroj: Profimedia.cz

Komunisté se rozhodli nadále nepodporovat nouzový stav Babišovy vlády. Ta je ale menšinová a zoufale potřebuje spojence, jinak nebude schopná čelit pandemii koronaviru. Kde Babiš spojence najde? A co pro ně bude ochoten udělat?

Jan Studnička
Jan Studnička 5.2.2021, 14:12

Komunisté...

KSČM dnes finálně odmítla podpořit prodloužení nouzového stavu. Už v lednu si strana svou podporu podmínila několika požadavky, které jí vláda Andreje Babiše odmítla splnit. Tím hlavním bylo vypuštění nejmladších dětí do škol, aby se mohla část rodičovstva vrátit do práce.

Menšinová Babišova vláda má tradičně problém najít pro prodloužení nouzového stavu dostatečnou podporu. Takže to taky může znamenat, že nebude schopna nouzový stav udržet a, jak několikrát upozorňoval premiér i ministr zdravotnictví Jan Blatný - pro už teď přeplněný zdravotnický systém by to znamenalo naprostou katastrofu a nejspíš i kolaps. Protože bez nouzového stavu nebude platit většina těch nejefektivnějších nařízení, která zabraňují šíření viru.

Jednoduše řečeno, vláda potřebuje nouzový stav, aby mohla co nejvíc brzdit nákazu virem, jenž se nejvíc šíří na pracovištích a školách… a KSČM jim řekla, že se buď pošle víc lidí do pracovišť a škol, nebo nechá nouzový stav padnout.

Jéje, komunisté si začali vyskakovat a klást podmínky v době, kdy je země nejzranitelnější. To je ale překvapení, to tady ještě nebylo!

… a lidé

V jednom má nicméně Vojtěch Filip pravdu. Odpovědnost neleží jenom na komunistech, ale i na zbytku sněmovny. Je dost pravděpodobné, že Parlament nenechá nouzový stav padnout. Ale kdo z opozice podá ruku koblihovému ďáblovi? O ANO už se totiž umazalo spoustu stran. A jestli potřebujete vidět, co to s člověkem udělá, když se dlouho paktuje s Babišem, stačí se podívat na Honzu Hamáčkojc.

Jisté je jedno. Pokud opozice podpoří Babišův nouzový stav, bude za to rozhodně něco chtít. Můžeme jen doufat, že jejich požadavky budou rozumnější než ty od komunistů. A doufejme, že se sněmovna nerozhodne škvařit Andreje (ač sebevíc zaslouženě) ve vlastní šťávě. Protože se s ním v tuto chvíli škvaří celá republika.

Podobné články

Doporučujeme

Další články