Parler bez cenzury nepřežil
Komunikační platforma Parler, která se zakládala na necenzurování uživatelů, po dvou a půl letech definitivně skončila. Minulý týden ji ze svých appstorů definitivně smazal Google, Apple a následně i Amazon, což provozovatelům aplikace definitivně zlomilo vaz. Za tím hledejme události v souvislosti s obléháním amerického Kapitolu 6. ledna 2021, když byl Parler na vrcholu popularity jakožto alternativní sociální síť, v níž si libovali konzervativci. Problém a zároveň výhoda aplikace Parler spočívala v tom, že neřešila cenzuru. To je na jednu stranu správné, ale v případě, že je spojována s nenávistnými a násilnými projevy, které mohou vést k dalším vandalským útokům, tak není jiná možnost. Právě kvůli těmto důvodům se technologičtí giganti rozhodli, že Parleru neumožní svou aplikaci prodávat ani stahovat na svých obchodech s aplikacemi.
Generální ředitel Apple Tim Cook v pořadu Fox News Sunday prohlásil, že Parler uvítá zpět na App Store v případě, že si zajistí administrátory na sociální síti, kteří budou dohlížet na závadný obsah. „Nemyslíme si, že svoboda slova a podněcování k násilí mají mezi sebou něco společného,“ řekl pro americkou zpravodajskou televizi. Následně se velmi lítostivě vyjádřil k nedávným událostem v USA. „Byl to jeden z nejsmutnějších okamžiků mého života – vidět útok na náš Kapitol a útok na naši demokracii. Cítil jsem se jako v nějaké alternativní realitě. Tohle se přece nemohlo stát,“ poznamenal Cook.
Dokonce i jinak benevolentní Twitter, který dlouhá léta odmítal cenzuru, musel po vtrhnutí Trumpových „fanoušků“ do Kapitolu zasáhnout a zabanovat kromě účtu bývalého amerického prezidenta i další desítky tisíc účtů s násilnými tweety, které vyvolávaly v lidech agresi. Primárním cílem bylo zabránit dalším potenciálním útokům zběsilých ultras. Účet na Twitteru byl však zrušen i například generálovi Michaelovi Flynnovi nebo právničce Sidney Powell. Tito lidé bohužel nenašli své útočiště v aplikaci Parler, protože po dvou a půl letech pravděpodobně skončil, ale tím to celé neskončí, protože majitelé aplikace se rozhodli dát celou věc k federálnímu soudu. Parler totiž obvinil Amazon z porušování antimonopolních zákonů a nyní soud žádá o to, aby mu byl znovu umožněn přístup.
Šéf Parleru mimochodem uvedl, že je velmi pravděpodobné, že se tato sociální síť už nikdy nevrátí, a tím tedy zhruba 12 milionů uživatelů přijde o svůj účet. V souvislosti s tím a zároveň i se změnou podmínek v rámci Whatsapp se nyní miliony uživatelů rozhodují o tom, kam budou směřovat jejich konverzace. Alternativní cesty samozřejmě hledají i konzervativní extrémisté. Alternativ může být hned několik, nicméně nejstahovanějšími komunikátory posledních dní jsou Signal a Telegram, které se staly nejstahovanějšími aplikacemi na App Store i na Google Play Store. Telegram dokonce podle Reuters ohlásil, že celosvětově nasbíral přes půl miliardy uživatelů.