fb pixel Donald Trump nedostane od Pentagonu tradiční armádní rozloučení s Bílým domem – G.cz
Vyhledávání

Donald Trump nedostane od Pentagonu tradiční armádní rozloučení s Bílým domem

Zdroj: White House (public domain)

Pentagon odmítá účastnit se tradičního armádního rozloučení s americkým prezidentem. A to přesto, že by si to podle zdrojů z Bílého domu stále ještě prezident Trump velice přál. Vypadá to, že na středečním předání moci nebude normálního vůbec nic.

Jan Studnička
Jan Studnička 18.1.2021, 11:08

Hra s vojáčky

Donald Trump je posedlý armádou. Ne v takovém tom military-nerdovském duchu jako je můj otec a váš otec a každý otec, víte, jak sleduje jenom dokumenty o druhé světové válce a Bratrstvo neohrožených, ale v takovém tom duchu „Chci, aby mi lidé salutovali a kolem mě byly do nebe namířeny obří nukleární penisy.“

Ostatně v roce 2019 nechal překopat celé washingtonské oslavy Dne nezávislosti, jednoho z největších amerických svátků, aby si mohl udělat vojenskou přehlídku, na které by mohl něco nekoherentně blábolit. Miliony dolarů byly dány na to, aby mohly tanky drandit ulicemi a letectvo se mohlo předvádět ve vzduchu.

Donald Trump a inaugurace

A tím se dostáváme k tomuto týdnu. Ve středu totiž má proběhnout „poklidné převzetí moci“, jak oba prezidenti říkají, od Donalda Trumpa do rukou Joea Bidena. A bude naprosto unikátní ve spoustě věcech. Tak zaprvé, už od vyhraných voleb mají Bidenovi lidé problém s dosluhující administrativou, protože ta s nimi odmítá pracovat. Už to je eufemisticky řečeno vysoce neortodoxní.

Pak je tu Bidenova inaugurace, která nebude otevřena široké veřejnosti. Má to hned tři důvody. Zaprvé stále zuřící pandemie koronaviru a zadruhé obavy o bezpečnost případných návštěvníků. Od útoku Trumpových podporovatelů na Kapitol jsou totiž bezpečnostní složky v pohotovosti a děsí se případného útoku. Na internetu se šušká o „tisíci ozbrojených trumpovcích“ a podobně. Událost v Kongresu právem spoustu lidí vyděsila. Ostatně zemřelo několik osob, našly se podomácku vyrobené výbušniny… V tuto chvíli je ve městě rozmístěno dvacet tisíc vojáků Národní gardy. No a třetí důvod je ten, že se inaugurace nového prezidenta nezúčastní ten starý. Což je taky nevídaná prasárna.

V okamžiku, kdy má Trumpovi oficiálně vypršet mandát, tedy ve středu v poledne washingtonského času, už prý bude v tu chvíli již bývalý prezident na svém golfovém hřišti na Floridě. A kdyby vás to zajímalo, tak ne. Trump pořád ještě neuznal porážku ve volbách.

Pentagon

Běžně odcházejícího prezidenta na jeho cestě z úřadu vyprovází americká armáda. Vojáci mají možnost setkat se s prezidentem a ten jim zase obvykle poděkuje za všechno, co pro jeho zemi udělali. Taková klasika. Ale tady se bavíme o Trumpovi.

Zdroje z Bílého domu trvrdí, že Trump by strašně chtěl armádní maršparádu obohacenou o tisíce jeho podporovatelů. Jenže už dvě oficiální místa z Ministerstva obrany potvrdila, že Pentagon nic takového Pomerančovému muži rozhodně dát nehodlá. Vypadá to, že Donald Trump tak odjede na Floridu jako každý jiný americký důchodce. Bez armádního bye bye.

Podobné články

Doporučujeme

Další články