KOMENTÁŘ: Zaorálek jako předzvěst ČSSD asertivnější k prezidentovi. Kdy Hamáček povolá Špidlu a Buzkovou? – G.cz
Vyhledávání

KOMENTÁŘ: Zaorálek jako předzvěst ČSSD asertivnější k prezidentovi. Kdy Hamáček povolá Špidlu a Buzkovou?

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Nekonečný seriál s názvem „Česko hledá ministra kultury“ s podtitulem „Který nebude vadit prezidentovi“ vstupuje do dalšího dějství. Podle posledních informací novým nominantem bývalý ministr zahraničí a volební lídr ČSSD z roku 2017 Lubomír Zaorálek. Zdá se, že se Jan Hamáček přeci jen nakonec alespoň malinko pochlapil, když vybral člověka, kterého ani premiér ani prezident nemůžou vystát.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 21.8.2019, 14:23

Tak čtu, ne?

Pamatujete si ještě na předvolební kampaň z podzimu 2017? Vypadalo to na souboj dvou stran – hnutí ANO tehdy již bývalého ministra financí Andreje Babiše a ČSSD, kterou do voleb vedl tehdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který mimo jiné natočil reklamu, ve které jako český Forrest Gump odrazuje malého chlapce od koblihy bez náplně z Babišovy pekárny.

Televize Nova tehdy po vzoru amerických televizní prezidentských duelů udělala exkluzivní „premiérský duel“ mezi Babišem a Zaorálkem, což jenom dokazuje vypjatost celé tehdejší situace a především naprosto přestřelenou představu o výsledku ČSSD ve volbách. O dva roky později je totiž z kdysi nejsilnější strany v zemi skupinka rozhádaných mužů a žen, která se pod vedením Jana Hamáčka, politického ekvivalentu týrané manželky, co donekonečna brání svého násilnického manžela, dostala až na samou hranici volitelnosti.

Tato strana se nyní, po katastrofálním fiasku, kdy se jí ani po padesáti svolaných schůzí grémia nepodařilo prosadit si vlastního kandidáta na post ministra kultury, rozhodla opět povolat do svých služeb Lubomíra Zaorálka. Jeho jméno dnes ráno nejprve potvrdil jiný exšéf kulturního rezortu, Vítězslav Jandák, a podle posledních zpráv z kruhů blízkých vedení strany je Zaorálkova nominace v podstatě hotovou věcí – což ostatně potvrdil i sám premiér Andrej Babiš, když prohlásil, že se svým bývalým sokem nemá problém.

Přesto je Zaorálkovo jméno poměrně překvapivé, byť se o něm ví, že patří k Hamáčkovým spojencům, ze kterých si předseda oranžových růží nové ministry vybírá. Bývalý ministr zahraničí se hlavně ke konci své kariéry velice ostře pouštěl jak do trestně stíhaného premiéra, tak a především do prezidenta Miloše Zemana, se kterým měl ostatně problémy již v dobách Zemanova premiérování. V roce 2013 dokonce do médií pronikla zpráva, že Zeman nechce Zaorálka do čela diplomacie jmenovat – oba se sice shodnou na některých základních bodech české zahraniční politiky (podpora Číny), ale jinak je jejich vztah poměrně napjatý.

17 let stará traumata pana Zemana

Pomineme fakt, že Zemanův argument o nutnosti zkušeností z oblasti kultury u vystudovaného filozofa a bývalého dramaturga České televize se Zaorálkem padá, je přeci jen překvapivé, že se král jednostranných kompromisů Hamáček rozhodl vybrat takto silnou osobnost, která se zcela jistě nebude bát jít s tandemem Zeman-Babiš do konfliktu. Je to snad předzvěst nového Hamáčkova přístupu, kdy začne prezidentovi klást dříve nemyslitelný odpor skrze nominace jeho bývalých soků ze strany do vládních postů?

V případě, že by došlo k dalším obměnám na socialisty držených ministerstvech, má si Hamáček skutečně z čeho vybírat. Tak například bývalého premiéra Špidlu, který Zemana slavně nepodržel během prezidentských voleb z roku 2003, což současnému obyvateli Pražského hradu dodnes působí silná traumata. Nebo takovou Petru Buzkovou, oběť neslavné Zemanovy diskreditační kampaně Olovo, jejíž nominace by zcela jistě vyvolala nenávistý tweetovací maratón Jiřího Ovčačka, který by vedl ke kolapsu serverů společnosti Twitter. A Miroslava Pocheho netřeba zmiňovat.

Tak uvidíme, jestli se tato odvážná strategie ČSSD vyplatí. Další průšvih si tato strana totiž nemůže dovolit, pokud nechce skončit v propadlišti dějin stejně jako Unie svobody, walkmany nebo víra lidu v politiky.

A tady si přečtěte, jak Zeman v roce 1998 kritizoval prezidenta Havla, že mu mluví do výběru ministrů.

Podobné články

Doporučujeme

Další články