fb pixel
Vyhledávání

KOMENTÁŘ: Na vakcinační pasy je brzo, Evropa musí nejdřív v očkování 5× zrychlit

Zdroj: G.cz

Svrbí vás v kapse váš cestovní pas a už přemýšlíte, kam pojedete, jakmile to covid umožní? Zatím ho můžete nechat odpočívat v šuplíku. Státy Evropy totiž řeší, jestli k němu pro překročení hranic nebudete muset přidat ještě jeden pas – ten očkovací. O problematice očkovacích pasů píše víc Vendula Karásková z Asociace pro mezinárodní otázky.

redakce G.cz 27.1.2021, 15:44

Až se oteplí

Hoteliéři ze zemí, které jsou do velké míry závislé na cestovním ruchu, počítají ztráty za uplynulý rok a vyhlížejí letní sezónu s nadějemi i obavami. Státy jako Řecko tak přemýšlejí, jak bezpečný příjezd turistů umožnit. Řecký premiér proto minulý čtvrtek na setkání lídrů států EU navrhoval, aby Unie zavedla jednotný „očkovací pas“, který by naočkovaným lidem umožnil cestovat bez omezení. Ve chvíli, kdy se na vakcínu po celé Evropě zatím stojí dlouhé fronty, je to ale předčasný plán.

Vlastní očkovací pasy se už od konce loňského roku snaží zavést i letecké společnosti, které si od nich slibují obnovení bezpečného cestování a co největší „návrat do normálu“. Ten se snaží vyřešit všechny země – Dánsko nebo Spojené království například uvažují, že nějaká forma vakcinačního pasu by umožnila třeba přístup na koncerty či večírky, prostě tam, kde hrozí největší riziko nákazy. Očkovací pas by tak mohl být „vstupenkou“ k určitým privilegiím.

Právě tady ale myšlenka na společný pas naráží. Volný pohyb bez omezení, tedy jedno ze základních práv občanů EU, by se tak stal výsadou očkovaných. Všechny státy zároveň zdůrazňují, že očkování musí zůstat dobrovolné – automatické výhody pro očkované by mohly vyvolat odmítání, protesty a nechuť u těch, kteří se z nějakých důvodů očkovat nechtějí nebo ani nemůžou. Těhotné ženy, lidé, jež mají nějaké zdravotní problémy, ti, kteří už mají covid za sebou, v těle už mají protilátku a nejsou zatím očkovaní, nebo prostě ti, na které se ještě nedostala řada – všichni ti (a nejen oni) by byli při cestování diskriminovaní. Nemluvě o tom, že by takový systém jen podporoval předbíhání v očkovacích pořadnících nebo i černý trh s vakcínami.

Všeho do času

Prozatím, dokud očkování probíhá pomalu, se lídři shodli alespoň na tom, že jednotný očkovací pas sice vytvoří, ale nebude zatím znamenat žádná privilegia nebo práva. Je už také na čase – potvrzení o obdržených dávkách vakcíny teď vypadá v každé zemi jinak. Jednotný lékařský průkaz, jehož podobu by měly státy doladit do konce ledna, bude platit po celé EU. Zatím ale schází i základní lékařská data – třeba to, jak dlouho vakcína proti covidu chrání a jaká by tedy měla být platnost průkazu.

Jeho další použití ke zjednodušení cestování proto bude Evropa teprve řešit. Podmínkou by mělo být hlavně to, že očkování už bude mít každý, kdo ho bude chtít. To by mohlo znamenat třeba 70 % dospělých, které Evropská komise doporučuje naočkovat do letošního léta, abychom se všichni mohli co nejvíce vrátit „k normálu“. Jak ale ukázala analýza serveru Politico, pokud bychom v očkování pokračovali nynějším tempem, 70 % dospělých v České republice dostane vakcínu až v únoru 2024. Pokud by tedy měla být proočkovanost značné části obyvatel podmínkou pro zavedení očkovacích cestovních pasů, ještě si na ně chvilku počkáme. Evropské státy, z nichž některé už připravují vlastní „vakcinační pasy“ a speciální pravidla pro své hranice, by tedy zatím měly hlavně zlepšit samotnou organizaci očkování ve vlastní zemi - a nejdřív si zamést před vlastním prahem.

Podobné články

Doporučujeme

Další články