fb pixel Jak funguje očkování? Tohle primitivní vysvětlení pochopí i voliči SPD – G.cz
Vyhledávání

Jak funguje očkování? Tohle primitivní vysvětlení pochopí i voliči SPD

Zdroj: Vain pro G.cz

Máte ve svém okolí někoho, kdo tvrdí, že vakcína proti covidu-19 je čiré zlo, které vytvořil Bill Gates společně s ilumináty, aby společnými silami zahubili lidstvo jednou provždy? Tak v tom případě píšeme tento článek přímo pro vás, protože jsme si dali za cíl vytvořit jednoduchý návod k tomu, jak vlastně takové očkování funguje. Takže doufáme, že tomu porozumí i průměrný volič nebo člen SPD Tomia Okamury.

Martin Miko
Martin Miko 25.1.2021, 20:53

Na základě jednoduchých otázek a odpovědí vám nyní vysvětlíme, jak je to vlastně s tím očkováním. Tak dávejte pozor milí Espéďáci.

Kde se tu vzalo očkování?

Očkování má ve světě dlouhou tradici, která sahá až na konec 18. století. Výraz vakcinace pochází z latinského výrazu vacca, což do češtiny přeložíme jako slovo kráva. A proč kráva? První očkování totiž vzniklo v souvislosti s ochranou proti pravým neštovicím, proti kterým se lidé chtěli chránit. Britského lékaře Edwarda Jennera napadlo lidem aplikovat kravské neštovice, jež měly stejný základ. Kravské neštovice měly totiž na rozdíl od těch pravých mnohem lehčí průběh. Proto má slovo vakcinace základ z krav. V průběhu dalších let vynalezli lidé očkování proti dalším nemocem jakými jsou například vzteklina, břišní tyfus, cholera, mor, záškrt, černý kašel, tetan, tuberkulóza, žlutá zimnice, spalničky, dětská obrna, zarděnky nebo třeba žloutenka.

Kolik lidí bylo zachráněno v Česku a Československu za posledních 100 let díky očkování?

Podle analýzy expertů ze serveru Vakciny.net se v říjnu 2018 ukázalo, že očkování za posledních 100 let zachránilo přes milion českých životů. Počet zemřelých v naší zemi každoročně klesá, a je to především díky lepší zdravotní péči, antibiotikům, technickému pokroku a hlavně očkování. Nejvíce lidských životů zachránilo očkování proti tuberkulóze.

Jak očkování vlastně funguje?

Před tím, abychom nebyli nakaženi nějakou zlou nemocí naplno, nás chrání hned několik druhů vakcín. Princip je přitom pokaždé skoro stejný nebo podobný. Doktor do nás píchne vakcínu v podobě oslabeného, mrtvého nebo narušeného viru, se kterým se naše tělo umí snadno poprat. Díky vakcíně pak získáme imunitu proti dané nemoci.

A jak je to tedy s tím očkováním proti koronaviru covid-19?

Už se to v televizi pokusili vysvětlit vědci, lékaři a dokonce i Daniel Stach, ale to nevadí. Očkování proti covidu-19 patří mezi mRNA vakcíny. I když se jedná o nejnovější metodu očkování, tak ji vědci vyvíjí už přes 30 let. Na jejím principu vzniklo i očkování proti vzteklině, viru Zika nebo proti některým zhoubným nádorům. Vakcína genová neboli mRNA obsahuje látky, které se vyskytují na povrchu koronaviru. Ty nejsou infekční pro naše tělo, ale naopak dokážou stimulovat náš imunitní systém a chránit naše tělo před covidem. Mezi RNA viry patří například také rýma, jež dokáže proniknout do našich buněk. A ta nám naši DNA také nemění. Ani vakcína proti covidu vaši DNA nezmění.

Budu muset za očkování něco platit a bude to povinné?

Ne a ne. Očkování bude zdarma a bude dobrovolné.

Pomohlo by celému světu nechat se promořit?

Bohužel to takhle nefunguje. Vědcí tvrdí, že je zapotřebí proočkovat zhruba 70 % společnosti, aby byly naše snahy efektivní. Kdybychom se vykašlali na všechna opatření, zemřelo by mnoho lidí a navíc by zkolaboval náš zdravotní systém.

Musí se naočkovat i lidé, kteří nemoc prodělali?

Bohužel prozatím nevíme, jak dlouho imunita po absolvování nemoci vydrží. I když by člověk neměl Covid znovu chytit po dobu několika měsíců, tak jsou ve světě známé i případy, kdy lidé onemocněli touto nemocí napodruhé.

Podobné články

Doporučujeme

Další články