fb pixel
Vyhledávání

KOMENTÁŘ: Hysterie se opakuje. Kvůli koronaviru se chováme stejně jako při "uprchlické krizi"

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Po zkušenostech s uprchlickou „krizí“ v Česku před 5 lety, která v podstatě neproběhla, jsme svědky další přicházející paniky. Do Evropy totiž dorazil koronavirus, který nemilosrdně vraždí staré a nemocné lidi, na což Češi opět reagují s maximální panikou. Po vykoupení veškerých zásob respirátorů a roušek přišly na řadu trvanlivé potraviny. Nesmyslná hysterie se opakuje.

Martin Miko
Martin Miko 27.2.2020, 13:39

Uprchlická krize v bledě modrém

Před pěti lety naše země žila v zajetí uprchlické krize. V reálu se tu nic nedělo, jenže média nás masírovala na každém kroku. Okolo roku 2015 vznikly desítky alternativních a dezinformačních webů, které nás krmily smyšlenými zprávami, zmanipulovanými statistikami a dalšími výmysly o islamizaci Teplic a nadržených utečencích, kteří čekají na hranicích. Tato mediální situace pomohla vzniku hned několika bizarních politických stran, které chtěly získat politické body na aktuální situaci. Na scéně se tak objevila politická hnutí jako Blok proti islámu, Národní demokracie, SPD nebo iniciativa Islám v ČR nechceme.

Vyhrocená situace v únoru 2016 pomohla kontroverznímu Bloku proti islámu uspořádat demonstraci, na kterou dorazilo okolo 7 tisíc lidí. Vystoupili na ní tehdy třeba entomolog Martin Konvička nebo předseda hnutí Úsvit. V ten den se i další protiimigrační strany a hnutí rozhodly, že uspořádají demonstraci, a tak se v Praze sešlo odhadem až 15 tisíc protestujících. Ano, i taková byla situace jen pár let zpátky. Z celého tohoto povyku dokázala situaci pořádně vytěžit pouze SPD, která v roce 2017 ve volbách do poslanecké sněmovny získala 10,6 % hlasů. Hlavním a v podstatě jediným tématem předsedy SPD Tomia Okamury byl odpor k islámu a ilegálním migrantům, což do svých potenciálních voličů sugeroval dva roky v kuse. Inspiraci očividně získal u svých zahraničních kolegů jako je Matteo Salvini, Geert Wilders nebo Marine Le Pen. Ostatně i další politici pochopili, že Češi chtějí slyšet od svých vůdců negativní postoj k migrantům, a tak začali přesně tohle opakovat.

Samozřejmostí byl i vznik mnoha desítek konspiračních teoriiích o islámských Teplicích, které ovládají muslimové. Na internetu jste se mohli dočíst i o tom, že z každého zakoupeného kebabu jde jedna koruna islámskému státu nebo, že uprchlíci dostanou desítky tisíc korun měsíčně díky Angele Merkel. Něco podobného můžeme očekávat i v rámci šířícího koronaviru. Jen se těšte.

5 let uteklo jako voda a situace okolo migrantů stále neutichla. I když naše policie na hranicích zadržela mnohem víc afrických hudebních kapel,sportovních týmů a kominíků než ilegálních migrantů, tak jakýsi vnitřní strach z „ničeho“ tu stále přetrvává. Češi si během této doby například mnohem častěji zatoužili pořídit si zbrojní průkaz nebo alespoň plynovou pistoli. Ti aktivnější se pro změnu stali členy domobrany, aby mohli chodit po hranicích a bránit naši vlast oděni v maskáčích. Vyhrocená situace okolo islamistů dokonce pomohla k úspěchu kapely Ortel, která se svým „hitem“ Mešita dokázala uspět a stát nejaktivnější vesnickou protimigrační rockovou kapelou v zemi.

A teď máme začátek roku 2020 a spouští se tu nový cyklus paniky v podobě koronaviru. Ten do Evropy dorazil z Číny a doposud zabil mnohem méně lidí než běžná chřipka. Jenže je tu nový a nikdo neví, co od něj očekávat. Prozatím ale víme, co v Česku způsobil, ačkoliv se tu nepotvrdil ani jeden případ. Díky panice je v Česku například nemožné koupit běžné zdravotnické pomůcky typu respirátor nebo antibakteriální gel, a tím, že se virus dostal do Rakouska a Itálie, tak jsme preventivně začali vykupovávat v supermarketech všechny trvanlivé základní potraviny. Otázkou je tedy, co přijde potom. Zavřou se obchody a restaurace kvůli strachu z koronaviru? Budeme muset rabovat? Toto jsou prozatím scénáře z postapokalyptických filmů, které nám nehrozí. Mnohem pravděpodobnější scénář je takový, že si na koronavirus zvykneme a budeme ho vnímat jako jakousi „silnější“ chřipku. Přece jen má 2% úmrtnost, a to především u starých a nemocných jedinců.

Zároveň jsme svědky toho, jak vznikají okolo koronaviru všemožné konspirační teorie. Jedná se doopravdy o spiknutí farmaceutických firem, které chtějí vydělat na očkování nebo jde o novou biologickou zbraň USA, která se snaží snížit počet lidí na naší planetě? To nevíme, ale necháme se překvapit.

Podle některých zpráv však na koronavirus existuje lék, který se v těchto chvílích testuje. Dokonce i Bill Gates daroval na boj proti koronaviru 100 milionů dolarů, což by situaci mohlo uklidnit. Vědci však varují nad tím, že největší problém by bylo, kdyby se virus rozšířil do Afriky, kde by byla situace ještě mnohem horší než v Číně.

Podobné články

Doporučujeme

Další články