fb pixel Koalice Spolu chce vyslovení nedůvěry vládě. Je lepší nechat dovládnout Babiše, nebo řešit předčasné volby? – G.cz
Vyhledávání

Koalice Spolu chce vyslovení nedůvěry vládě. Je lepší nechat dovládnout Babiše, nebo řešit předčasné volby?

Zdroj: Profimedia.cz

Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) hodlá začít sbírat podpisy k vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše. Důvody k tomu byly přitom všem známé – nezvládání pandemie, vydávání protizákonných a chaotických opatření, podivné informování veřejnosti ke kauze Vrbětice nebo střet zájmů předsedy vlády ČR. Zatímco koalice Spolu je pro vyslovení nedůvěry vládě, tak Piráti a hnutí STAN by si raději přáli rozpuštění sněmovny.

Martin Miko
Martin Miko 27.4.2021, 11:50

Koalice Spolu začne sbírat podpisy

„Nezvládání pandemie, chaotická a dokonce nezákonná opatření, nedostatečné kompenzace za opatření, kličkování ohledně Vrbětic, střet zájmů Andreje Babiše, který si udělal ze státu dojnou krávu pro své podnikání atd. atd. Ano, předčasné volby jsou cílem a řešením, ale nyní pro ně zkrátka nejsou hlasy. Nedělat nic v téhle situaci není řešení. Musíme proto jít postupně a začít nedůvěrou. Téhle vládě musíme vystavit účet. Vláda nepožádala o důvěru, jak jsme ji vyzvali, začínáme tedy sbírat podpisy,“ informoval na svém instagramu poslanec TOP 09 Dominik Feri a podpořil tak rozhodnutí koalice Spolu, která začne sbírat podpisy k vyslovení nedůvěry vládě.

Okolo Andreje Babiše (ANO) se toho děje mnohem víc, než by sám chtěl. Podle koalice Spolu totiž nemá jeho vláda důvěru kvůli vypovězení jejich koaliční smlouvy s komunisty. Proto nám už druhým týdnem vládne menšinová vláda ANO a ČSSD, jež nemá zaručenou podporu pro žádná klíčová hlasování. V půlce dubna přitom opoziční koalice Spolu vyzvala Babiše k tomu, aby požádal o vyslovení důvěry jeho vládě, na což Babiš reagoval tím, že vláda nemá žádné důvody o důvěru žádat. Hlasování by navíc mohlo vést k destabilizaci situace. Nesmíme zapomínat na to, že naše země se potácí už přes rok v krizi, ve které je nejen kvůli pandemii v souvislosti s covidem-19, ale i kvůli zmateným a mnohdy nepochopitelným vládním restrikcím, jež dusí českou ekonomiku.

Naproti tomu Piráti a STAN si uvědomují, co by se stalo, kdyby byla vyslovena nedůvěra vládě. Moc by totiž padla do rukou prezidenta Zemana, což by vzhledem k současné krizi v souvislosti s Vrběticemi a našimi vztahy s Ruskem nemuselo dopadnout příliš dobře. Proto je podle nich lepší rozpuštění dolní komory, a tedy i možnost vyvolání předčasných voleb.

„Jsme přesvědčeni, že v politice není možné jenom taktizovat, sedět se založenýma rukama a nedělat nic,“ řekl na tiskové konferenci předseda ODS Petr Fiala.

V neděli přitom Miloš Zeman ve vysílání CNN Prima News prohlásil, že nechá vládu Andreje Babiše u moci až do oficiálních voleb, které nás čekají v říjnu, a to i za předpokladů, že by jí Poslanecká sněmovna vyjádřila nedůvěru. „Pokud by byla vyslovena nedůvěra, tak tuto vládu nechám dovládnout v demisi,“ řekl ve vysílání TV Prima český prezident. Ten je přesvědčený o tom, že by destabilizací vlády udělali opoziční poslanci akorát chaos krátce před řádnými volbami.

Podobné články

Doporučujeme

Další články