fb pixel
Vyhledávání

Když Čechům poprvé došlo, že možná nebude líp: Iniciativa Impuls 99 byla nesouhlasem s opoziční smlouvou a stavem společnosti

Zdroj: profimedia.cz

Před dvaceti lety vyšel dokument pod názvem Impuls 99 s nadpisem Pozvání k celospolečenské diskuzi o směřování společnosti, který podepsali během 3 měsíců přes 5000 lidí. Mluvčím této iniciativy se stali sociolog a teolog Tomáš Halík, novinářka Jana Šmídová a politolog Jiří Pehe. O co tehdy vůbec šlo?

Martin Miko
Martin Miko 24.7.2019, 07:28

Vzpomínka na aktivní společnost

Obsahem výzvy bylo vyjádření znepokojení s vývojem v situaci v zemi. Není se čemu divit, když se jednalo o dobu, ve které vládla ČSSD s ODS za asistence opoziční smlouvy. Lidé navíc ztráceli naději z toho, že bude konečně lépe a z počátečního nadšení z první poloviny 90. let zbyla jen beznaděj. Společnost si tu demokracii a svobodu zřejmě představovala jinak než byla realita všedních dní. Iniciátoři vyzývali k tomu, aby se do společnosti začal vracet zájem o veřejný život, a aby se jej lidé aktivně zúčastnovali. Velká část Čechů navíc ztrácela naději a víru v politickou situaci všeobecně. Na povrch totiž prosáklo hned několik propojení politicky s podnikáním.

Po pěti odstavcích, které obsahovaly vyjádření nad současnou situací v zemi, následovala pětice úkolů, které by bylo správné splnit. Konkrétně se jednalo o rozvoj občanské společnosti, integraci do evropských struktur, péče o kulturu vztahů mezi lidi z hlediska kultury podnikání a sociální politiky, péči o právní kulturu a vymahatelnost práce a péči o vzdělání. A vše bylo završeno tím, že všichni, kteří tento dokument podepsali, se zavazují k tomu, že budou na tyto problémy poukazovat a snažit se je aktivně řešit.

Do dne zveřejnění se rozhodlo Impuls 99 podepsat 186 povětšinou veřejně významných osobnosti. Po zhruba dvou týdnech ji už podepsalo cca 1700 lidí a po třech měsících už to bylo přes 5000 podpisů. Reakce na sebe samozřejmě nenechaly dlouho čekat.

Nemůžeme se divit, že zatímco Václav Havel tuto iniciativu přivítal pozitivně, tak Václavu Klausovi a Miloši Zemanovi, kteří byli tehdy v pozicích nejmocnějších mužů v zemi, se příliš nelíbila a stavěli se k ní odmítavě. Ačkoliv měl být Impuls 99 apolitický, mnozí politici ho vnímali jako další nesouhlasný krok k opoziční smlouvě. Impuls 99 byl přirovnáván k iniciativě Děkujeme, odejděte!, což prý nebyl primární záměr. Následovala i kritika některých signatářů výzvy. Jednalo se například o moderátora Václava Moravce, který z etických důvodů musel nakonec odvolat svůj podpis. Na seznam se dostalo i jméno předsedkyně Nejvyššího soudu Elišky Wagnerová, která prý pouze s výzvou souhlasila, avšak nepodepsala jí kvůli své pracovní pozici.

Co si myslíte o podobných výzvách a manifestech? Mají v dnešní době ještě smysl? Měl vůbec Impuls 99 nějaký smysl?

A zde vás překvapí, že Klausovo Trikolóře rostou členové jako houby po dešti.

Podobné články

Doporučujeme

Další články