fb pixel
Vyhledávání

Kdyby Demokrati nevsadili na Hillary Clinton, mohl být Bernie Sanders prezidentem: Má teď šanci porazit Donalda Trumpa?

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Spojené státy mají za sebou první polovinu prezidentování Donalda Trumpa a v zámoří se již nadšeně debatuje o nadcházejících prezidentských volbách, které se odehrají v listopadu 2020. Zatímco Republikánská strana má o svém staronovém kandidátovi jasno, mezi demokraty naplno propuká boj o nominaci. Řady potenciálních vyzyvatelů nynějšího prezidenta se tento týden rozšířily o senátora Bernieho Sanderse, který byl v posledních volbách nejvážnějším soupeřem neúspěšné Hillary Clinton. Podaří se mu tentokrát uspět?

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 22.2.2019, 14:53

Za jeden den přes 6 milionů dolarů na kampaň

Senátor Bernie Sanders oznámil svou druhou kandidaturu na prezidenta Spojených států amerických v úterý ráno během rozhovoru pro Vermont Public Radio (tento stát Sanders zastupuje v americkém senátu) a během prvního dne obdržel od svých podporovatelů přes 6 milionů dolarů, čímž překonal rekord senátorky Kamaly Harris, která svou kandidaturu oznámila minulý měsíc. Poprvé se o křeslo v Bílém domě Sanders ucházel v roce 2016 a přesto, že mu z počátku většina komentátorů nedávala žádné větší naděje na úspěch, stal se ze Sanderse druhý nejvážnější kandidát za Demokratickou stranu a získal na svou stranu značnou část voličů. Sanders nakonec souboj s Hillary Clinton prohrál, z velké části i kvůli tomu, že vedení strany stálo od počátku na straně bývalé první dámy a Sandersovi, který celý život vystupoval jako nezávislý kandidát, i přes velkou podporu od řadových členů strany, nezbylo nic jiného, než se vrátit k senátorskému křeslu.

Nicméně popularita, kterou Sanders získal spolu s iniciativou Our Revolution ho nakonec přirozeně přiměla, aby se o nominaci ucházel podruhé. Zatímco v roce 2016 byl Sanders kvůli svým levicovým názorům vnímán jako outsider, dnes již kandiduje proti řadě politiků, kteří mají v mnoha případech ještě levicovější názor než on sám. Demokratická strana se totiž během Trumpova vládnutí posunula znatelně doleva, což dokazuje mimo jiné i zvolení a následná závratná popularita mladé socialistické kongresmanky Alexandrie Ocasio-Cortez. Proti Sandersovi tak teď nestojí středová Clinton reprezentující staré pořádky, ale skupina liberálně-progresivní kandidátů v čele se zmíněnou senátorkou Kamalou Harris a její kolegyní z Massachusetts, Elizabeth Warren. Nicméně zámořskými médii je od oznámení své kandidatury Sanders považován za jasného favorita. Proč tomu tak je?

Mladí Sanderse milují

Důvodů je hned několik – zaprvé Sandersova přetrvávající popularita mezi americkou veřejností a to především z řad vysokoškolských studentů, kteří tvořili páteř jeho příznivců ve volbách před dvěma lety. Kromě toho se ukazuje, že většina nespokojených Trumpových voličů, kteří jsou zklamáni z jeho nesplněných slibů o tom, že z Washingtonu vyžene velké bankéře a tradiční kariérní politiky, kterých naopak od Trumpova zvolení pouze přibylo. Právě masa nespokojených prezidentových podporovatelů, kteří jsou z velké části z nižších společenských tříd, může být rozhodujícím faktorem, který rozhodne o nominaci i případném zvolení Bernieho Sanderse prezidentem.

Tito voliči budou mnohem raději volit politika, který se celý život profiloval tím, že jeho politika vychází zezdola (Sanders je v Senátu jako nezávislý) než straníka. Další důležitou proměnou může být nedůvěra americké společnosti vůči ženskému kandidátovi. A zapomenout bychom neměli ani na tvrzení, že by upřímný a skandály nezatížený Sanders měl před dvěma lety proti Trumpovi větší šanci než dle mnohých neautentická Clinton, navíc sužována emailovými skandály. Tehdy se také ukázalo, že řada mladých Američanů raději vůbec nešla volit, než aby dala hlas Clinton, která proslula svým výroky o škodlivosti počítačových her či marihuany a symbolizovala pro mladé nepřijatelné pokrytectví poválečné generace.

Zamíchá Biden kartami?

Zatím to vypadá, že Sanders má dobrou šanci stát se oficiálním kandidátem Demokratické strany. Podporu mu již stihl vyjádřit třeba herec Danny DeVito, moderátor Bill Maher či jeden ze zakladatelů zmrzlinářského impéria Ben & Jerry's - Ben Cohen, který dokonce dostal oficiální pozici v Sandersově týmu. Karty ale ještě může zamíchat Obamův viceprezident Joe Biden, o jehož kandidatuře americká média vydatně spekulují. Podle zdrojů blízkých Bidenovi se má druhý muž Obamova kabinetu rozhodnout v nadcházejících týdnech – v roce 2016 byl Biden žhavým kandidátem, nakonec se však rozhodl nekandidovat z rodinných důvodů.

Právě z Bidena by se mohl stát člověk, který Sandersovi podruhé vyfoukne nominaci, Sanders totiž symbolizuje nové levicové směřování Demokratické strany a mohl by být pro řadu voličů stále nepřijatelný. Právě středový Biden symbolizuje dokonalého všestranného kandidáta, na jehož názory by mohla přistoupit i velká část umírněných republikánských voličů, pro které je Sanders moc levicový a Trump zase moc populistický. Od voleb Ameriku dělí ještě 21 měsíců, ale už teď je jasné, že souboj o Bílý dům bude stejně napínavý jako před dvěma lety. Ne-li napínavější.

A tady si přečtěte proč český prezident dostane z Bílého domu maximálně pohled.

Podobné články

Doporučujeme

Další články