fb pixel Kdo se teď stane novým nejbohatším Čechem? Máme tu hned tři kandidáty – G.cz
Vyhledávání

Kdo se teď stane novým nejbohatším Čechem? Máme tu hned tři kandidáty

Zdroj: Profimedia.cz

Po tragické smrti Petra Kellnera, dosavadního nejbohatšího Čecha, se nabízí otázka: Kdo je teď český finanční top dog? Kdo získá korunu? Kdo je teď nejbohatší osobou v našich luzích a hájích. A vypadá to, že odpověď na tuhle otázku nebude tak jednoduchá.

Jan Studnička
Jan Studnička 29.3.2021, 13:18

Hrajeme s čísly

Časopis Forbes vyhodnotil v roce 2020 Kellnerovo jmění na nějakých tři sta miliard korun. Hodně peněz. Hóóódně peněz. Na čísle dvě se podle Forbesu pohyboval miliardář Radovan Vítek, self-made man, který dělá do pozemků a nemovitostí. Jeho impérium zasáhla pandemie docela slušně; Vítek přichází o výnosy z hotelů a pronájmy kanceláří taky nejsou jisté, protože home officy zní jako téma současnosti. Naštěstí mu chudákovi zůstalo alespoň těch upocených dvanáct tisíc bytů. Forbes ho odhaduje na necelých sto miliard korun.

Logicky by se tak teď měl stát nejbohatším Čechem, že? Král je mrtev, ať žije král. Inu, to záleží na tom, jak měl zesnulý Petr Kellner pořešenou svou pozůstalost. V případě, že po něm nezbyla žádná závěť, bude se jeho majetek dělit mezi rodinu, tedy čtyři děti a manželku. Podle doktora Kovandy z NERVu by to po zdanění dělalo nějakých šedesát miliard na osobu. A společně by tak Kellnerovi zaujali rovnocenné páté místo v žebříčku. Za Radovanem Vítkem, Andrejem Babišem a dosavadním třetím nejbohatším Čechem, Danielem Křetínským.

Jenže Křetínský ještě může zamíchat kartami.

Korunní princ

Víte, Daniel Křetínský je v podstatě mladý střelec. Pětačtyřicátník, který dělá hlavně do energetiky a trochu do médií. A vlastní Spartu, což nejspíš víte. Tak tady Daniel byl v podstatě Kellnerovým zetěm. Má dlouholetý vztah s jeho dcerou Annou Kellnerovou a v byznysových kruzích se o něm dlouho mluví jako o „korunním princi“.

Existuje tady velice reálná možnost, že hlavní část jmění přejde na dceru a Daniel Křetínský se stane hlavním správcem majetku. To samozřejmě otevírá prostor například debatě o mediální krajině v Česku. Kupříkladu: Jak se promění, když bude známý prozápadní liberál Křetínský v podstatě ovládat Czech News Center, pod který spadá mimo jiné Blesk nebo Reflex, i televizi Novu?

V tuto chvíli jsou to ale pořád jenom spekulace. A kdo ví, co může být napsáno v potenciální závěti Petra Kellnera. Třeba ještě jednou a naposledy vyorá se vším okolo a odkáže svých tři sta miliard na dobročinné účely. Spíš ne. Kdo ví?

Podobné články

Doporučujeme

Další články