Je rozhodnuto: ve druhém kole se o Hrad utkají kliďas Drahoš a bourák Zeman

Tak to máme za sebou. První kolo prezidentských voleb dalo dva jasné soupeře do kola druhého - Miloše Zemana a Jiřího Drahoše. Tři ze zbývajících šesti neúspěšných kandidátů hned po volbách řekli, že v dalším klání podpoří Drahoše, zbytek se zatím nevyjádřil. Podle odborníků nás čeká krvavá řež, nicméně je to otevřené a zvítězit může kterýkoliv ze zúčastněných.

Miloš, nebo Jiří?

Je dobojováno. První kolo prezidentských voleb dopadlo dle průzkumů a očekávání; v tom druhém se o Hrad utkají současný prezident Miloš Zeman a bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš. To je výsledek, jak se říká, lepší než drátem do oka.

Při téměř 62% účasti hlasovalo pro Zemana 38,74 % volících, pro Drahoše 26,51 %. Na pomyslném třetím místě je Pavel Fischer s 10,2 % hlasů, za ním Michal Horáček s 9,5 % hlasů, dále se umístili Marek Hilšer (8,82 %) a Mirek Topolánek (4,28 %). Na konci stupně (ne)vítězů skončil Vratislav Kulhánek s necelým půl procentem příznivců.

Kdo stane v čele republiky, nyní rozhodne kolo hlasování, které se bude konat 26. a 27. ledna. K tomu, koho v něm podpoří, se z neúspěšných soutěžících vyjádřili Mirek Topolánek, Marek Hilšer, Pavel Fischer, Jiří Hynek a Michal Horáček ve prospěch Drahoše. Horáček Zemanovu protivníkovi nabídl prostor na billboardech, které má pronajaté na období mezi prvním a druhým kolem voleb. Petr Hannig chce přízeň projevit Miloši Zemanovi.

Zeman se k výsledkům vyjádřil s tím, že "Drahošovi přeje k hezkému druhému místu", jelikož "posledně v prvním kole dostal 24 % hlasů, nyní jich bylo 40 %". Drahoš byl o něco skromnější a pouze si pochválil, že to vypadá nadějně. Na tom se shodují i odborníci, podle kterých bude druhé kolo tvrdé a doprovázet jej bude agresivní a zřejmě i negativní kampaň. Současný prezident oznámil, že je připraven jít do televizní prezidentské debaty se svým sokem, tam se to tedy zřejmě vyjeví naplno.

Tady se podívejte, co se stane s Ovčáčkem, když Zeman nevyhraje volby.


Komentáře