fb pixel Je Joe Biden poslední šance na alespoň trochu normální svět? Nejen pro Američany – G.cz
Vyhledávání

Je Joe Biden poslední šance na alespoň trochu normální svět? Nejen pro Američany

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Joe Biden tento týden opět vyhrál primárky a pořád se potvrzuje to, co už všichni pár týdnů tak nějak víme. Bude to právě skoro osmdesátiletý Joe, který vyzve Pomerančového muže na souboj o Bílý dům. Kdo ale Joe Biden? A má šanci Donalda Trumpa porazit? Námi oslovený politolog Jakub Dopieralla osvětlil, jak si Biden nyní stojí, ale také kdo by ho mohl v jeho předvolebním boji zastínit.

Jan Studnička
Jan Studnička 5.6.2020, 07:18

Na Bílý dům přes virus a demonstrace

Ve zkratce? Ano, má. Biden se postavil do role člověka, který vyvede Spojené státy z hlubin šílenství, do kterých se s Donaldem Trumpem propadly v posledních několika letech. Má to být závan normálnosti - člověk, který pevně věří, že Trump nestihl zničit politické základy Ameriky a země se pořád ještě může vrátit do doby, kdy blábolící komedianti nemohli úspěšně kandidovat do Bílého domu.

Lehké to ale mít určitě nebude. Až na výjimky stojí Republikáni plně za svým prezidentem a volby budou tedy na podzim letošního roku ležet plně na “swing states”, tedy na těch amerických státech, které mají větší slovo ve volbách a mohou se přiklonit nalevo i napravo. Mnozí z vás si ještě možná vzpomenou, jak byla část Spojených států šokovaná, když se zjistilo, že státy, které si pro sebe dokázal vyhrát Barack Obama spadly v roce 2016 do klína Donaldu Trumpovi.

Joe Biden je ale pevně přesvědčen, že Michigan, Pennsylvania, Ohio, všechny tyhle divoké karty nakonec zamíchá do svého hracího balíku on. A současné dění mu trochu nahrává. Jakub Dopieralla, expert na Spojené státy z Institutu politologických studií Univerzity Karlovy, upozorňuje, že například epidemie koronaviru má zatím malý negativní vliv na preference současného prezidenta Trumpa. “Obecně platí, že krize dávají úřadujícímu prezidentovi šanci ukázat skutečný leadership a stát se populárním i u voličů, kteří ho dříve podporovat odmítali. Přesně to se stalo Georgi W. Bushovi po 11. září 2001, kdy mu podporu vyjadřovalo 90 % americké veřejnosti. Donald Trump tuto šanci kompletně minul,” vysvětluje. “Veřejnost považuje jeho zvládání krize za nedostatečné. Republikáni a Demokraté ho hodnotí stále stejně, nicméně nezávislí voliči své nazírání na prezidenta přehodnocují,” říká Dopieralla a dodává, že Joe Biden nyní paradoxně vydělává na tom, že není vystaven příliš velké mediální pozornosti.

Podobně je to i se současnými nepokoji, které vyvolala smrt George Floyda. "Právo a pořádek je velmi silné téma, které zpravidla napomáhá Republikánům. Nicméně doposud se zdá, že Donald Trump svou nediscipliovaností svou šanci na zvýšení podpory opět promrhá,” odhaduje expert. Zároveň ale upozorňuje, že krize se ještě může otočit a i kdyby ne, Biden pořád nemá vyhráno.

“Joe Biden sice úspěšně vstoupil do voleb jako kompetentní alternativa Donalda Trumpa, ale je to kandidát se spoustou problémů, ať už z hlediska vystupování a mluvení na veřejnosti, či s ohledem ke své skoro padesátileté kariéře v politice, během které udělal mnoho chyb,” říká Dopieralla. "Zatím to ale vypadá, že nás nečekají ani tak volby Trump vs. Biden, ale spíš referendum o Donaldu Trumpovi. A to by mohlo Demokratům pomoci."

The dealmaker

Těch téměř padesát let v politice je u Bidena velice důležitý faktor. Mladý demokrat Joe vyhrál volby do Senátu v devětadvaceti letech, a až po svém zvolení dosáhl třicítky, tedy splnil legální podmínky pro to, aby se vůbec mohl stát senátorem. To bylo v roce 1973. A od té doby Biden prorůstal do všech možných koutů americké politiky.

V senátu seděl až do roku 2009, tedy šestatřicet let. Dostal se do velkého množství důležitých komisí a byl velice aktivním v zákonodárném procesu. Díky jeho práci vylezly desítky zákonů, tím nejvýznamnějším byl ten z roku 1994. Řešil drogy, násilí na ženách a zakázal útočné pušky pro veřejnost. Dnešní optikou to je dost kontroverzní krok, protože právě ta část o narkotikách vedla k přeplnění věznic, hlavně tedy Afroameričany. Biden si nicméně limity svého zákonu uvědomuje, takže v roce 2010 aktivně dělal na jeho nápravě.

Pro nás je ale teď nejdůležitější, jak Joe Biden fungoval v komisích a jak prosazoval svou legislativu. Joe je naživo extrémně přesvědčivý, neustále pozitivní, dobře připravený, ale hlavně má tajnou zbraň. Přátele. To je totiž to, v co Biden věří nejvíc, v přátelství. A ono to vypadá, že spousta lidí na to věří taky. Minimálně spousta politiků věří na přátelství s Bidenem. Je extrémně populární mezi Demokraty, ale i Republikány. A velká část jeho zákonů prošla proto, že dokázal přejít uličku a zajistit si podporu z druhé strany. To je klíčový bod jeho kandidatury, k tomu se chce Joe vrátit. Ke spolupráci obou stran. To je jeho specialita, je to dealmaker. Za svých časů se dokonce kamarádil i s Mitchem McConnellem, kterého dnes demokrati považují za, jak říkají ve Washington Post, republikánského bubáka.

Biden kandidoval do Bílého domu už dvakrát. Jednou v roce 1987 a podruhé v roce 2008, tedy proti Baracku Obamovi, který si ho nakonec vybral na celých osm let za svého viceprezidenta. A jak říkal Obama ve svém finálním projevu: “Joe, byl jsi moje první velké rozhodnutí a jedno z nejlepších.” Biden ze své pozice VP totiž uměl využít svých přátel a kontaktů. Uměl si potřást rukou s oběma Obamovými protikandidáty, McCainem i Romneym, protože jsou to přece přátelé. Přes svou občas trochu nevymáchanou hubu dával Biden Bílému domu nádech lidskosti a spolupráce.

A teď by to chtěl udělat znovu, tentokrát přímo z Oválné pracovny. A všechny svoje pozitiva i zápory přitáhl do kampaně. Zajistil si podporu širokého spektra lidí včetně extrémně váženého Baracka Obamy, od kterého se čeká, že se do podpory zapojí více. Jak ale upozorňuje Jakub Dopieralla, bude třeba dávat pozor na to, aby milovaný Obama svého přítele úplně nezastínil. Co je ale důležitější, Biden nese do volby své politické názory. Zvýšení minimální mzdy, kontrolu zbraní, pro-choice politiku… nebýt Sanderse a Warrenové, byl by Joe nejprogresivnějším kandidátem levice. A přesto kolem sebe dokázal vytvořit silný narativ středového kandidáta. Protože chce přitáhnout i středové a nerozhodnuté voliče a připravit si cestičku pro spolupráci s republikány.

Strýček Joe by byl nejstarším novopečeným prezidentem Spojených států. Jestli mu jeho grandiózní plán vyjde, to uvidíme na podzim. Minimálně může vzít Trumpa za tělocvičnu a dát mu po tlamě, jak sliboval v roce 2016. Vážně, to si najděte, je to boží!

Podobné články

Doporučujeme

Další články