fb pixel Je čas udělat rouškám pápá: Vláda rozhodla, že nás od čtvrtka ochrání jen respirátory a nanoroušky – G.cz
Vyhledávání

Je čas udělat rouškám pápá: Vláda rozhodla, že nás od čtvrtka ochrání jen respirátory a nanoroušky

Zdroj: vlada.cz

Éra doma vyrobených roušek ze starého ubrusu skončila. Nyní totiž nastává doba respirátorová a nanoroušková. Od čtvrtka totiž začnou v České republice platit nová pravidla týkající se ochranných pomůcek ve veřejných prostorách. Do karantény nebudou muset očkovaní lidé nebo ti, kteří prodělali covid v posledních třech měsících. Věřili byste tomu, že tohle vládě trvalo tak dlouhou dobu? Člověk občas nechápe, jestli je to celé vtip.

Martin Miko
Martin Miko 23.2.2021, 11:27

Po roce je čas na změnu

Svět ochranných pomůcek proti koronaviru covid-19 už nikdy nebude jako dřív. Od čtvrtka 25. února 2021 vám totiž již nebude stačit na veřejných místech mít přes ústa doma ušitou roušku nebo šátek. Nově bude platit povinnost nosit minimálně chirurgickou roušku. Ministerstvo zdravotnictví má veřejnými místy na mysli například obchody, nemocnice, zařízení sociálních služeb, zastávky, čekárny, motorová vozidla, letiště nebo MHD, kde budete muset mít povinně nasazen respirátor FFP2, KN 95, 2 chirurgické roušky nebo nanoroušku. Výjimku mají děti do 15 let, kterým tedy všude stačí pouze obyčejná rouška.

Nošení dvou roušek přes sebe je však podle některých odborníků naprostý nesmysl. „U dvou chirurgických roušek na sobě je to horší v tom, že je neutěsníte na obličeji: je velmi obtížné dosáhnout těsnosti po odvodu, nakonec vzduch nesoucí částice s potenciální nákazou může roušky obcházet,“ řekl pro Radiožurnál Václav Ždímal z Ústavu chemických procesů Akademie věd. Ideální jsou podle mnohých odborníků dobře padnoucí respirátory FFP2, avšak kvalitní nanoroušky také nejsou k zahození. Ty se v posledních dnech staly na internetu velmi vyhledávaným zbožím, o které mají lidé zájem. Nanorouška totiž není jenom jeden přesně definovatelný druh. Může se totiž vyrábět z různých materiálů a disponovat kapsou na výměnné filtry. Na internetu můžete narazit samozřejmě i na jednorázové nanoroušky. Někteří výrobci zákazníkům slibují, že disponují mnohdy vyššími ochrannými vlastnostmi než například respirátory FFP2. Otázkou je pak samozřejmě i cena, jež se může v případě nanoroušek pohybovat i v rámci vyšších stovek korun.

Vláda klasicky způsobila zmatek, když vyhlásila povinné nošení respirátorů, ale nestanovila přesná pravidla a místa - kdy, kde a co mají lidé přesně nosit. I z těchto důvodů se jejich nový nápad přesunul z pondělí na čtvrtek. To ovšem není všechno, protože od března bude vše úplně jinak. „Od 1. března budou respirátory či adekvátní ochrana povinná všude. Přechodná výjimka je do konce měsíce pro ty, kteří by si snad nemohli opatřit respirátor,“ prohlásil na včerejší tiskové konferenci ministr zdravotnictví Jan Blatný. Adekvátní ochranou měl na mysli samozřejmě respirátory FFP2, KN 95 nebo jinou ochrannou masku s obdobnými vlastnostmi. Nošení dvou chirurgických roušek na sobě je prý jen dočasné řešení a předpokládá se u něj, že si lidé v blízké době pořídí kvalitní ochranu zdraví. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) by totiž lidé na respirátorech neměli šetřit, a naopak by do svého zdraví měli investovat peníze. Ano, je to ten samý Hamáček, jenž nám na konci srpna představoval své heslo s názvem „V krizi vás ochráníme“. Koho tím měl na mysli a před čím, však nikdo netuší. My osobně odhadujeme, že před možností podnikat nebo normálně žít.

Kromě výměny roušek za respirátory a nanoroušky se vláda rozhodla řešit i podobu pandemického zákona po konci nouzového stavu. Ten by měl obsahovat i vysoké pokuty pro všechny, kteří budou pravidla porušovat. Policie by například mohla udělit pokutu ve výši 10 tisíc korun. Kromě toho se vláda konečně rozhodla pro to, že lidé, kteří prodělali covid-19 maximálně před 90 dny, nemusí do karantény. Totéž bude platit i pro osoby, jež mají za sebou očkování.

Podobné články

Doporučujeme

Další články