fb pixel Izrael jde do voleb počtvrté za poslední dva roky, Bibi Netanjahu hraje o šestý mandát – G.cz
Vyhledávání

Izrael jde do voleb počtvrté za poslední dva roky, Bibi Netanjahu hraje o šestý mandát

Zdroj: By Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30466638

Zítra se konají v Izraeli volby. Zahraniční deníky už situaci v zemi označují za Hromniční volby, protože to působí, jako by se stát ocitl v nekonečné časové smyčce. Čtvrté volby během dvou let. A podle expertů to vypadá, že zanedlouho Izrael zamíří k volbám pátým.

Jan Studnička
Jan Studnička 22.3.2021, 10:59

Napravo a na středu

Premiér Izraele Benjamin Bibi Netanjahu sedí v úřadu od roku 2009. Za ta léta si pochopitelně stihl nasbírat spoustu fanoušků i odpůrců, což vedlo k tomu, že před dvěma lety zůstal na místě premiéra jenom velice vratce. A s každými dalšími volbami, které měly rozhodnout o jeho osudu, se politická nejistota země jen prohlubovala.

Volby se opakovaly pořád a pořád, protože Bibiho pravičáci buď nedokázali najít podporu v parlamentu, anebo se zavřeli do nejisté koalice s centristy Bennyho Gantze, což jsou zároveň Netanjahuovi největší rivalové. A s každým dalším neúspěšným pokusem o vytvoření stabilní vlády se Benny s Bibim obviňují navzájem.

Původní dohoda byla, že po dobu boje s pandemií zůstane Netanjahu u moci a až se situace vyřeší, odhadem letos na podzim, předá moc do rukou centristů. Jenže spory vyeskalovaly už loni v prosinci, kdy se strany nedokázaly shodnout na rozpočtu pro rok 2021. A Netanjahu tedy rozhodl o tom, že budou další volby. To nás přivádí k zítřku.

Koronavirus na Bibiho straně

Kritici Bibiho Netanjahua tvrdí, že je to jenom další pokus, jak dostat mandát pošesté a udržet se v premiérském křesle na delší dobu. Hlavně proto, že premiér je v tuto chvíli souzen kvůli korupci a ze své pozice nejlépe zabrání svému odsouzení. Na tom můžete vidět, že Izrael je nám v lecčem podobný. Je tady ale jeden astronomicky velký rozdíl.

Netanjahu ty volby chce a chce je teď, protože na rozdíl od našeho zkorumpovaného premiéra Bibi provedl zemi pandemií bez ztráty kytičky. A zatímco my pořád ryjeme orouškovanou držkou v hlíně, Izrael se díky svému špičkovému očkovacímu systému a rychlému, byť dosti bezohlednému vyjednávání, pomalu vrací do normálu.

Zatím to ale vypadá, že ani bezvadné zvládnutí smrtící pandemie nezajistí stávajícímu premiérovi stoprocentní úspěch. Průzkumy vypadají vyrovnaně a země nejspíš během několika měsíců pomalu sklouzne k pátým volbám.

Podobné články

Doporučujeme

Další články