fb pixel 99 Luftballons s benzínem a výbušninami - Palestinci zdokonalují DIY terorismus – G.cz
Vyhledávání

99 Luftballons s benzínem a výbušninami - Palestinci zdokonalují DIY terorismus

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Palestinci našli způsob, jak útočit na Izrael, aniž by s tím byla izraelská armáda schopna něco dělat. Jsou to balónky. Vzdušné balonky napuštěné heliem nebo vodíkem, které se prostě pošlou za správného větru přes hranice s výbušninou nebo benzínem na provázku. Jak se říká: “Poměr cena-výkon? Spektakulární!”

Jan Studnička
Jan Studnička 18.2.2020, 13:51

Up!

Říká se, že terorista pro jedny je bojovník za svobodu pro druhé. A když dojde na konflikt mezi Izraelci a Palestinci, každý rozumný a vzdělaný člověk by měl zcela jasně říct: “Eh… já nevím, já fakt nevím.” A uznat, že problematika je složitá i pro vyložené experty, ale že se dá jen těžko postavit na jednu nebo na druhou stranu.

A přestože všichni jako civilizovaná společnost opovrhujeme útlakem, stejně tak jako opovrhujeme terorismem, občas nám nezbyde, než udiveně zakroutit hlavou a říct si: “WTF ty vole, to je fakt chytrý.” I když tím připisujeme kredit někomu morálně zkaženému a činnosti, ke které nemáme nic než odpor. Tak například taktické uvažování nacistického generála Erwina Rommela. Logistické řešení jihoamerických převratů. To, jak chytlavý umí být Michal David. A teď naposled právě balónky palestinských teroristů.

Je to vlastně geniálně jednoduché. Jak by řekla Škodovka - simply clever. Vezmete pár takových těch narozeninových balonků, napustíte je heliem nebo vodíkem, přivážete k nim improvizovanou výbušninu, počkáte na správný vítr a pošlete je přes hranice na Izrael. Nemáte samozřejmě nejmenší kontrolu nad tím kde dopadnou, ale to je jedno. Někde dopadnou. A někde vybuchnou. A tím spíš Izraelci nemají nejmenší tušení, kde je čekat.

Což je hlavní problém izraelské armády. Jsou proti balonkům úplně bezbranní. Samozřejmě, můžou je sestřelovat, když je vidí, ale ani Izraelci nemůžou mít oči všude. Ironie je, že Izrael investovala miliardy do jednoho z nejvychytanějších systémů protivzdušné obrany na planetě. Říká se mu Iron Dome a je to sestava strojů, které dokáží sestřelovat střely krátkého doletu, ale třeba i minometné granáty. Balónky však ne.

Armáda se pokouší sestřelovat nebezpečné nálože pomocí (pozor!) dronů s laserovými paprsky. Drony s laserovými paprsky. Proti balonkům. V podstatě muselo jít izraelské ministerstvo obrany full Star Trek, aby mohlo soupeřit s nafukovacími balonky, které jsou navíc proti laserovým dronům trochu levnější, žejo. Úplně nejlevnější varianta je přivázat na svazek balónků pytlík s benzínem a roznětku.

Zbraň za pár dolarů může napáchat ohromné škody zvlášť v zemědělsky zaměřených kibucích, které jsou rozesety po celé Izraeli.

Mírový plán, co?

Kdyby vás zajímalo, co způsobilo vzájemné zabíjení v pásmu Gazy tentokrát, je to pořád dozvuk Trumpova “Mírového plánu” pro danou oblast. Protože samozřejmě, že si Donald Myslel, že dokáže vyřešit geopolitický uzel, který se víc a víc zamotává už víc než půl století.

Trumpův mírový plán prosimvás spočíval v tom, že Palestinci dostanou svůj vlastní stát a hlavní město budou mít v předměstí Jeruzaléma, který být hlavním městem Izraele. Je to jako kdybyste sedmdesát let válčili o Prahu a pak přišel americký prezident a řekl: “OK, mám řešení. Dostanete Benešov.” Překvapivě se to Palestincům vůbec nelíbilo, ale Izrael se Spojenými státy to začali předkládat jako hotovou věc, takže Hamás pochopitelně začal vyhazovat věci do povětří, aby si náhodou mezinárodní komunita nemyslela, že jsou s tím v pohodě.

Je pravda, že Hamás se k útokům s balónky nehlásí, ale ani nemůže kontrolovat desátky samostatně fungujících skupin u izraelských hranic. Takže to vapadá, že Palestinci budou své židovské sousedy “vesele” bombardovat i nadále.

Podobné články

Doporučujeme

Další články