fb pixel Inspirace pro příští koncert Milionu chvilek? Portorikánci protestovali proti guvernérce, před dům jí přinesli gilotinu – G.cz
Vyhledávání

Inspirace pro příští koncert Milionu chvilek? Portorikánci protestovali proti guvernérce, před dům jí přinesli gilotinu

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

V Portoriku ví, zač je toho demonstrace! Dlouhodobě nespokojené tamní obyvatelstvo vyšlo navzdory nepříznivému počasí do ulic kvůli protestu proti jednání guvernérky Wandy Vázquez. Aby to mělo skutečnou váhu, rozvášněný dav si s sebou přinesl i gilotinu. A co jste včera v noci dělali vy?

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 24.1.2020, 12:11

V Portoriku mají jasno

Fungovalo to kdysi dávno Francouzům, tak proč ne Portorikáncům? Na nezačleněném území USA mají už déle než rok velmi živo. V červenci 2019 tam odstoupil guvernér Ricardo Rosselló poté, co proti němu obyvatelé dva týdny nepřetržitě protestovali a požadovali jeho rezignaci. Rosselló tehdy čelil kritice především kvůli všudypřítomné korupci a pomalému průběhu odstraňování škod po hurikánu Maria. Ve funkci ho následně vystřídala Wanda Vázquez Garced, ani to ale, zdá se, nebyla dobrá volba.

Ve čtvrtek v noci vyšly stovky naštvaný Portorikánců do ulic, a to navzdory silným dešťům. S sebou si vzali symbolický model gilotiny, který guvernérce donesli až před dům.

Tomu říkáme stylová demonstrace, vy ne? Akci organizoval populární portorický zpěvák René Perez známý pod pseudonymem Residente. Co to spustilo tentokrát? V podstatě pořád to samé v bledě modrém. Portoriko před pár týdny zasáhlo zemětřesení o síle 6 stupňů, a i když to naštěstí nestálo životy, lidé na mnoha místech zůstaly bez elektřiny, potravin, vody a dalších nezbytností. A vláda? Místo toho, aby pomáhala a dodávala potřebné zásoby a případně i finanční pomoc, nedělá nic. Sedí na zásobách, které by měla rozdávat obyčejným lidem, ačkoliv Vázquez před několika měsíci slibovala přesný opak.

A právě ti obyčejní lidé už toho mají dost. S tímto druhem šikany a útisku se potýkají dlouhodobě a ať už v čele jejich vlády sedí kdokoliv, nic se nemění. Takové názory se momentálně ozývají ze všech koutů ostrova.

Zajímalo by nás, co by dělal premiér Andrej Babiš, kdyby mu statisíce Čechů, kteří proti němu a jeho korupčním skandálům protestují už vlastně pravidelně s pomocí organizace Milion chvilek pro demokracii, donesli před dům jeho vlastní pěknou gilotinku. Pořád by mu to připadalo jako koncert, na který se lidé sešli, protože bylo hezky? Bohužel velmi pravděpodobně ano.

Podobné články

Doporučujeme

Další články