fb pixel 7 nejzajímavějších důvodů zahraničních politiků k rezignaci. S Babišem by to ani nehlo! – G.cz
Vyhledávání

7 nejzajímavějších důvodů zahraničních politiků k rezignaci. S Babišem by to ani nehlo!

+ DALŠÍ 1 FOTKA

Důvody, proč politici rezignují na své funkce, mají v každé zemi jinak nastavené limity. Zatímco někde stačí nevhodný výstup v televizní show, jinde vrcholným politikem neotřese ani nekonečná řada medializovaných afér, víme? Dnes je mezinárodní den boje proti korupci, připomeňme si tedy kauzy, které někoho stály místo ve vrcholné politice.

Martin Miko
Martin Miko 9.12.2018, 09:00

1. Jason Spencer – výstup v televizní show

Známá aféra okolo republikánského zákonodárce z americké Georgie Jasona Spencera se týkala jeho výstupu v talk show Sachy Baron Cohena, který ho napálil v rámci svého pořadu „Who is America?“. Převlékl se za izraelského bezpečnostního experta a přesvědčil Spencera k vykřikování rasistických poznámek na adresu černochů. Následně ho donutil k tomu, aby se svlékl v televizi. Po odvysílání pořadu Spencer na nátlak kolegů rezignoval.

2. Chris Huhne – podvádění s pokutou

V roce 2012 překročil britský ministr Chris Huhne povolenou rychlost, ale když měl jít k soudu, poslal místo sebe manželku. Následně musel odstoupit kvůli podezření z podvodu. I takovýmto způsobem se dá přijít o dobře placenou pozici.

3. Halbe Zijlstra – lhaní o Rusku

Nizozemský ministr zahraničí Halbe Zijlstra tvrdil, že při setkání s Putinem se od něj dozvěděl, že má plán vytvořit Velké Rusko, které bude zahrnovat i Litvu, Lotyšsko, Estonsko, Ukrajinu a Bělorusko. Doplatil primárně na napjaté vztahy mezi zeměmi, které se zhoršili roku 2014, kdy po sestřelení letadla nad Ukrajinou zemřelo 196 Nizozemců. Zijlstra odstoupil v únoru 2018.

4. Nicolas Hulot – nespokojenost s ekologií

Francouzský ministr životního prostředí na konci srpna 2018 rezignoval ze své funkce, jelikož byl nespokojený s nedostatečným plněním klimatických a ekologických cílů. Vadilo mu například to, že vláda odložila jeho záměr snížit závislost Francie na jaderných elektrárnách.

5. Pavlos Gerulanos – vykradené muzeum

Když bylo v únoru roku 2012 vykradeno muzeum starověké Olympie, rozhodl se řecký ministr kultury Pavlos Gerulanos, že podá demisi. Důvodem bylo odcizení velkého množství vzácných artefaktů.

6. Robert Kaliňák – nátlak po vraždě novináře

Slovenský ministr vnitra v březnu 2018 regiznoval na svou funkci z důvodu nátlaku ze strany veřejnosti a opozičních politiků, která byla reakcí na vraždu mladéno investigativního novináře Jána Kuciaka, který byl spolu se svou partnerkou zastřelen.

7. Karl-Theodor zu Guttenberg – opsaná doktorská práce

V roce 2011 regiznoval německý ministr obrany Guttenberg, jelikož opsal svou disertační práci. Údajně jeho práce obsahovala 2/3 ukradeného textu. Ačkoliv patřil mezi tehdejší nejoblíbenější politiky na německé scéně, nakonec po dvoutýdenním nátlaku odstoupil ze své funkce.

A zde si přečtěte o Angele Merkel, která po dlouhých 18 letech odchází.

Podobné články

Doporučujeme

Další články