Imunitní výbor navrhl vydat Babiše k trestnímu stíhání. Výhra ve volbách ho ale může zachránit – G.cz
Vyhledávání

Imunitní výbor navrhl vydat Babiše k trestnímu stíhání. Výhra ve volbách ho ale může zachránit

Andrej Babiš je absolutním vítězem těchto voleb.
Zdroj: Profimedia.cz

Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil vydání předsedy hnutí ANO Andreje Babiše spolu s místopředsedu Jaroslavem Faltýnkem k trestnímu stíhání. O samotném vydání rozhodnou poslanci nejspíše 6. září. Babiš má ale stále jedno eso v rukávu. I kdyby byl spolu s Faltýnkem vydán a trestní stíhání bylo vůči oběma zahájeno, výhra v říjnových volbách ho může od jakéhokoliv vyšetřování zachránit.

Jan Palička
Jan Palička 31.8.2017, 10:03

Pro Andreje Babiše to musel být šok, když počátkem srpna dorazila do poslanecké sněmovny policejní žádost o vydání jeho a místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Vzhledem k tomu, že jak Babiš, tak Faltýnek jsou chráněni poslaneckou imunitou, musí o tom, zda budou této imunity zbaveni a k trestnímu stíhání vydání, rozhodnout poslanci hlasováním. Podkladem pro toto hlasování je poslancům rozhodnutí sněmovního mandátového a imunitního výboru. Ten včera doporučil vydání obou politiků.

Samotné rozhodnutí mandátového a imunitního výboru má jen ovšem doporučovací charakter. Ve finále to budou všichni poslanci, kdo rozhodne o osudu obou poslanců. Hlasování o Babišově a Faltýnkově vydání k trestnímu stíhání nejspíše proběhne na zasedání poslanecké sněmovny příští týden, ve středu 6. září. Pokud by poslanci vydání svých dvou kolegů odsouhlasili, bude až tímto okamžikem možné vlastní trestní stíhání zahájit. Ani tím ale nebude vyhráno. Jak Babiš, tak Faltýnek mohou spravedlnosti poměrně elegantním způsobem uniknout. Stačí, aby hnutí ANO vyhrálo volby. A podle předvolebních průzkumů nic nenasvědčuje tomu, že by volební výsledek měl být jiný.

Pokud by proti Babišovi a Faltýnkovi bylo od 6. září vedeno trestní stíhání a oběma se podařilo 21. října být opět zvoleni poslanci, opětovně získají na nové volební období poslaneckou imunitu. To v praxi znamená, že trestní stíhání a policejní vyšetřování bude muset být přerušeno a orgány činné v trestním řízení budou muset opět zažádat o jejich vydání. Žádost bude nejprve předložena novému mandátovému a imunitnímu výboru a na základě jeho posouzení o ní bude rozhodovat nových 200 poslanců. Pokud by hnutí ANO výrazně vyhrálo volby a našlo si spolehlivého koaličního partnera, stačilo by odhlasovat, že sněmovna s vydáním Babiše s Faltýnkem nesouhlasí, a trestní stíhání by se uložilo k ledu.

Od Babiše by se jednalo o poměrně zbabělý politický tah, nicméně o tah zcela v mezích zákona. Ostatně od prvního okamžiku, kdy před třemi týdny do sněmovny dorazila žádost o jeho vydání, Babiš do médií neustále opakuje, jak je to celé kampaň, účelovka, snaha ho odstranit z politiky a jak je policie zkorumpovaná a snaží se ho na objednávku zlikvidovat. Poslanci hnutí ANO, včetně například ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, svého předsedu v této záležitosti podporují. Poslanců má hnutí ANO v současné době 47. Vzhledem k tomu, že v předchozích volbách obdrželo Babišovo hnutí 18,65 % hlasů a ve volbách letošních jim některé průzkumy přisuzují až dvojnásobek, stačilo by po volbách Babišovi najít pár zbloudilých poslaneckých duší a měl by vystaráno. Zdali své imunity a vlivu takto využije, ví nejspíše jen on sám.

O tom, že žádost o vydání trestního stíhání může paradoxně Babišovi vyhrát volby, se přesvědčíte zde.

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu