Dlouhá cesta Donalda Trumpa
Zítra ve Washingtonu začíná senátní proces ústavní žaloby na prezidenta Spojených států. Tedy, bývalého prezidenta. Ale za to, co spáchal ještě jako prezident. Takzvaný impeachment je nástroj, po kterém američtí zákonodárci sahají pouze výjimečně. Třeba když se Bill Clinton oddal orálnímu sexu v Oválné pracovně nebo když Donald Trump podněcoval vzpouru proti vládě Spojených států. Asi všichni cítíme ten jemný rozdíl.
Trumpův impeachment je unikátní ještě jednou věcí. A to tím, že je to už druhá ústavní žaloba, která byla na prezidenta podána. V rámci jednoho volebního období. Je to jenom jedna z mnoha věcí, jimiž byla Trumpova prezidentura tak jedinečná. A strašidelná. Napoprvé prošel Donald Trump impeachmentem proto, že bylo důvodné podezření na to, že se s cizími mocnostmi domlouvá na způsobu vyřazení Joea Bidena z tehdy nadcházejících voleb. V té době neměl proces šanci, protože republikáni drželi v Kongresu většinu. A nepomohlo ani to, že senátor Mitt Romney hlasoval proti stranické linii (a mimochodem poprvé v historii proti stranickému prezidentovi).
Tentokrát už by mohla být situace jiná.
Už podruhé
OK, z čeho je Trump přesně obviněn. Z podněcování vzpoury. Nikdo si asi reálně nemyslí, že vážně chtěl svrhnout demokratický systém Spojených států. Prostě je to jen blb, který to dělal, aniž by věděl, co přesně dělá. Na tom ale nezáleží. Události ze 6. ledna, tedy útok Trumpových voličů na Kongres, mluví jasně.
Pokud bude Trump shledán vinným, v normálním případě by byl odvolán z funkce. To už samozřejmě nepůjde, takže jde hlavně o druhý bod hlasování, který by Trumpovi zamezil kandidovat do funkce v budoucnosti. A o jeho kandidatuře pro rok 2024 už se pomalu šušká. Jenže, aby toho impeachmentu demokraté dosáhli, v první volbě o vině či nevině musí mít 67 hlasů ze sta lidí v komoře. A vzhledem k tomu, že jsou v tuto chvíli síly rozděleny přesně pade na pade, bude to minimálně obtížné. Pro druhou volbu už demokraté potřebují jen prostou většinu, tedy jednapadesát hlasů. To by neměl být problém v případě, že jim ta první volba projde. Jde o to, kolik republikánů se vylomí ze stranické linie. Potenciál pro to je. Nicméně republikáni už stihli impeachment označit za „dead on arrival“, tedy u konce dřív, než doopravdy začne.
Šaráda se rozjela už minulý týden. Sněmovna totiž Trumpa pozvala jako svědka, ale ten to odmítl. Dokonce zveřejnil dopis svých právníků demokratickému žalobci na sociální síti Gab. Což je jedno z mála míst, kde ho trpí, páč je to obecně sociální síť pro alt-right maniaky. Trumpovi právníci návrh označili za šaškárnu pro získání pozornosti s tím, že Trump dojde, až bude doopravdy předvolán.
Proces startuje zítra a nikdo si neodvažuje doopravdy odhadnout výsledek.