fb pixel I pomyslná mince "kauza Huawei" má dvě strany: na síti prostě není bezpečno. Nikdy nebylo a nebude – G.cz
Vyhledávání

I pomyslná mince "kauza Huawei" má dvě strany: na síti prostě není bezpečno. Nikdy nebylo a nebude

Český prezident Miloš Zeman se zastal čínských firem Huawei a ZTE a uvedl, že Čína chystá odvetná opatření, premiér Babiš jeho tvrzení však záhy zpochybnil. Debata o bezpečnosti čínských technologií už běží na plné obrátky zhruba měsíc, je však třeba mít na paměti, že to není tak černobílé, jak to na první pohled vypadá. Problém je mnohem komplexnější.

Václav Roman
Václav Roman 11.1.2019, 16:30

Špioni jako my?

Světový obchod čelí obchodní válce a jednou z bojových front je telekomunikační síť, na které fungují všechny ty internety. Především je třeba myslet na to, že kauza Huawei se netýká jenom České republiky, je to záležitost celosvětová, která odstartovala přibližně před rokem, když během předchozího veletrhu CES prosákly informace, že chytré telefony značky Huawei mohly být v USA zneužívány ke špionážním účelům.

Nejspíš se jednalo o bitvu v obchodní válce. V tento moment je třeba se oprostit od toho, že se jedná o čínský výrobek, a že Číňané mají potřebu všechno odposlouchávat a kopírovat. Je nutné se podívat na danou problematiku realisticky a hlavně globálně. Ona totiž žádná forma elektronické komunikace není v moderním světě absolutně bezpečná. Když se připojíte k internetu, vystavujete se hrozbě, že vás nějaký ten Velký bratr bude sledovat. A ten Velký bratr nemusí být nutně ze země nebeského draka, ale klidně i z jiné technologické mocnosti, tedy třeba z USA či Ruska.

Stačí vzpomenout kauzu, kterou v roce 2013 odhalil světu bývalý zaměstnanec CIA Edward Snowden. Kromě jiného jsme se díky němu dozvěděli o americké elektronické a telefonní špionáži. Americké tajné služby monitorovaly miliony Američanů, ale i řadu čelních politiků jiných zemí. Jednou z obětí této špionáže byla i německá kancléřka Angela Merkel, která měla několik let „napíchnutý“ mobil. Díky WikiLeaks jsme se dozvěděli, že americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) měla sledovat až 100 tisíc počítačů v zahraničí a až 122 hlav států.

Každý máme svého agenta

Co se týká technologií měl ještě docela nedávno západ, a zejména pak USA, před zbytkem světa velký náskok. Odsud byly technologické firmy, které vyráběly komponenty pro budování páteřních telekomunikačních sítí. Ať už to bylo Cisco, Alcatel nebo Nokia a Ericsson. Dle Snowdenových odhalení právě přes jejich technologie uplatňují zpravodajské služby západu kontrolu provozu na sítích. Nikdo neví, jak přesně velkou a jak moc hloubkovou. Možná o nás vědí všechno.

Jenomže Čína jen tak nesedí se založenýma rukama a maká na tom, aby západ dohnala. A čínským firmám, za výrazné státní podpory samozřejmě, se to podařilo. Dohnaly a v lecčems dokonce předehnaly západní telekomunikační firmy. Čínské technologické know how je tak dnes na velmi vysoké úrovni, a je jasné, že za tím nevězí jen nezlomná píle čínského lidu, že k dílu významně přispěla i čínská průmyslová špionáž. Buď jak buď, čínské telekomunikační firmy se dostaly do hry a budují ve světě páteřní telekomunikační sítě.

Západní mocnosti moc dobře vědí (a díky Snowdenovi i my), že sítě mohou být snadno zneužitelné k monitorování. Nemůžeme se proto divit, že se západní svět snaží své sítě chránit, aby si je mohl monitorovat sám. Platí staré otřepané, že na internetu najdeš skoro všechno. Skoro všechno kromě soukromí.

A pozor: CNN i Al-Jazeera mají v Česku přímou konkurenci. BBCzech útočí na světový mediální trh.

Podobné články

Doporučujeme

Další články