1. Hrozba vyřazení komunikační infrastruktury
Ve výroční zprávě BIS z roku 2013 se doslovně píše, že ČR hrozí potenciální nebezpečí ze strany společností Huawei a ZTE, které na českém trhu neustále rostou. Navíc jsou podezřívány z toho, že spolupracují s čínskými zpravodajskými službami. Varování se rovněž týkalo úmyslných chyb, které i přes mnohá upozornění společnost Huawei neodstranila. Tím mohla vzniknout zadní vrátka pro získání citlivých informací nebo vyřazení komunikační infrastruktury země.
2. Nařízené poskytování citlivých informací
Vzhledem k tomu, že Huawei patří v současnosti k největšímu dodavateli mobilních sítí a další infrastruktury pro české mobilní operátory, měli bychom se o činnost této čínské korporace mnohem více zabývat. Čínské zákony totiž nařizují soukromým společnostem požadovat součinnost v rámci zpravodajských a statistických aktivit, což se samozřejmě jiným státům už v minulosti nelíbilo. Upozorňovalo na to například Německo i USA. Německá vláda dokonce uvažuje o tom, že vzhledem k možnému bezpečnostnímu riziku změní přístup k Huawei a neumožní firmě podílet se na budování nové mobilní sítě 5G.
3. Babišovo setkání s čínským velvyslancem
Premiér Andrej Babiš se kvůli společnosti Huawei sešel s čínským velvyslancem Čang Ťien-minem před Vánoci. Čínský diplomat se následně snažil překroutit stanovisko Babiše do podoby, že varování NÚKIB nepředstavuje oficiální stanovisko české vlády. Proti tomu se sice premiér ohradil, omluvu však za lživé vyjádření nepožadoval. Navíc také slíbil, že veškeré mobilní telefony Huawei, které jsou používány na Úřadu vlády, půjdou pryč. Po Novém roce však obrátil a rozhodl, že když se jedná pouze o pět mobilních telefonů, počká si na podrobnější analýzu od NÚKIB. Mobily tedy na Úřadu vlády zůstávají i nadále. A nejen tam.
4. Zadržení dědičky firmy Huawei v Kanadě
Začátkem prosince se kanadské policii podařilo zadržet finanční ředitelku firmy Huawei a dceru zakladatele společnosti v jedné osobě, na kterou přišel zatykač z USA. Ukázalo se totiž, že čínský výrobce telekomunikačních zařízení porušuje sankce proti Íránu. USA požaduje po Kanadě, aby byla Meng Wan-čou (Cathy Mengová) vydána. Problém je však v tom, že kdyby tak Kanada učinila, mohl by tento spor vyústit do nečekaných výšin. Takže je zatím ve hvězdách, jak tato kauza dopadne.
5. Zadržení rozvědčíka z Huawei v Polsku
Když 11. ledna zatkla Polská civilní kontrarozvědka svého bývalého vysoce postaveného důstojníka s ředitelem polské pobočky Huawei, byli okamžitě vzati do vazby na tři měsíce. Nyní čelí obvinění ze špionáže a podle polských zákonů to vypadá na sazbu ve výši až 10 let. Podle všech informací měl bývalý šéf polské kontrarozvědky přístup například do speciální sítě vládní komunikace, na které si předávali informace nejmocnější lidé v Polsku.
6. Huawei versus české zájmy
Když se do kauz okolo Huawei vložil i český prezident Miloš Zeman, bylo všem jasné, že v tom hrají roli vyšší zájmy určité skupiny lidí. Ukázalo se, že Hrad má s Huawei uzavřenou spolupráci od roku 2014, která spočívá v tom, že je čínský výrobce partnerem Hradu. Výměnou za mobilní telefony a další produkty v hodnotě půl milionu korun pak dostává vstupenky, pozvánky a prostor k pořádání každoročních akcí apod.
Není velkým překvapením, že předseda KSČM Vojtěch Filip má na celou kauzu svůj pohled. Když se vrátil z návštěvy Číny, kde navštívil vedení firmy Huawei, dozvěděli jsme se od něj, že spor mezi Českem a Huawei je uměle vytvořená kauza, která má pomoct USA v konkurenčním boji s Čínou.
Podívejte se do galerie na kauzy, které se kolem Huawei vyrojily:
A zde jedna česká Pirátka ordinuje pití bazénové dezinfekce batoleti.