Kancelář prezidenta republiky
Nejprve je dobré si připomenout, co to vlastně Kancelář prezidenta republiky je a co má v popisu práce. Kancelář prezidenta republiky je organizační složkou České republiky, která zajišťuje výkon pravomocí, protokolární povinnosti a další činnosti spojené s osobou prezidenta České republiky a výkonem prezidentského úřadu. O to hůře vyznívají události posledních dní.
Prezident Miloš Zeman byl 10. října po schůzce s premiérem Andrejem Babišem odvezen do Ústřední vojenské nemocnice, kde je hospitalizován do dnešního dne. Vzhledem k tomu, že se nacházíme ve významném povolebním období, kdy je funkce prezidenta republiky více než klíčová, byl často zmiňován článek 66, který na určitý čas přesouvá část kompetencí prezidenta na jiné ústavní činitele.
Článek 66
Silně akcentována byla v médiích také zpráva o schůzce prezidenta Miloše Zemana s šéfem sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO). Dle nově dostupných informací o Zemanově zdravotním stavu, které nemocnice poskytla předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS), prezident v současné chvíli není ze zdravotních důvodů schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. Kancléř Vratislav Mynář, přestože byl s těmito informacemi seznámen již ve středu 13. října, schůzku s Radkem Vondráčkem umožnil, navíc bez vědomí ošetřujícího lékaře.
Radek Vondráček šel navíc pro podpis za prezidentem s dokumentem, který nebyl v podstatě potřeba. Vondráček si totiž od prezidenta přinesl podepsané rozhodnutí o svolání zasedání nové sněmovny na 8. listopad – to však po první schůzi poslanců není nutné, neboť se komora může 30 dní po volbách sejít i bez přičinění prezidenta.
Absolutním selháním Kanceláře prezidenta republiky je také neochota informovat kohokoli alespoň elementárními informacemi o prezidentově schopnosti vykonávat funkci – nikdo se totiž nepídil po přesné diagnóze, která je pochopitelně soukromou záležitostí dané osoby. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na sociální síť Twitter přidává obrázky s náboženskou tematikou a odvolává se k Bohu, děkuje za přání brzkého uzdravení, přeje všem krásný den a sdílí nesmyslné letopočty (1938-1948-1968-2021). Tu jedinou hlavní funkci, kterou ovšem má, neplní. Neinformuje. Stejně tak neinformoval nikdo z Kanceláře prezidenta republiky, ani Vratislav Mynář, který byl s prognózou obeznámen již v minulém týdnu.
Senát a premiér
Klíčovou úlohu v následujících dnech sehraje Senát, na který někteří z politických reprezentantů, včetně prezidenta a Kanceláře prezidenta republiky, tak rádi útočí. Z dnešního pohledu lze říci, že ze zřejmých důvodů. V těchto dnech ovšem horní komora Parlamentu české republiky opět ukazuje, proč je tak důležitou pojistkou demokracie, když se i nejbližší prezidentovo okolí neštítí ohýbat principy demokracie a znevažovat tak samotného prezidenta.
Pokud by prezidentova indispozice trvala i nadále, mohla by být část pravomocí přenesena na další ústavní činitele, ovšem jen se souhlasem obou parlamentních komor. K situaci se vyjádřil také Andrej Babiš. Mynářovo jednání označil za nepřijatelné a vyzval jej k rezignaci. Další ze Zemanových poradců, Martin Nejedlý, by pak měl dle premiéra přijít o diplomatický pas. „Celá ta situace, která tu vznikla, je neadekvátní a nepřijatelná aktivita kancléře Mynáře, proto by bylo nejlepší, kdyby okamžitě rezignoval ze své funkce. To, co předvedl, je absolutně nepřijatelné.“ Pokud vejde v platnost článek 66, bude moci premiér (ať už současný, nebo budoucí) kancléře z jeho funkce odvolat.