fb pixel Horory a thrillery podle skutečných událostí: Dětskou hru inspiroval příběh prokleté panenky z roku 1906 – G.cz
Vyhledávání

Horory a thrillery podle skutečných událostí: Dětskou hru inspiroval příběh prokleté panenky z roku 1906

+ DALŠÍCH 16 FOTEK + DALŠÍCH 17 FOTEK

Jako by horory a thrillery nebyly samy o sobě dost děsivé... Víte, že řada slavných strašidelných a napínavých kousků stříbrného plátna je inspirována skutečnými událostmi? Vybrali jsme pár klasik, které si jejich tvůrci nevycucali jen tak z prstu. V několika případech je předloha možná ještě šílenější než film.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 28.5.2020, 14:39

Pan a paní Warrenovi

Když se v roce 2013 objevil horor V zajetí ďábla, fanoušci žánru byli nadšeni – film Jamese Wana je nejen velmi kvalitní, a to jak obsahově, tak formálně, zároveň je ale snad prvním pořádným hraným zpracováním případu slavných manželů Warrenových, kteří zasvětili celý svůj život vyhledávání posedlých a zakletých předmětů a zkoumání jiných paranormálních jevů.

Na úspěšný Wanův počin navázal ještě díl číslo dvě, pak spin-offová série o posedlé panence Annabelle – a všechno je to pravda. Tedy, pravda je to v případě, že věříte, že existují démoni, duchové, zlé síly a že Eda a Lorainne Warrenovi nebyli prostě jen obyčejní podvodníci.

Existují ale i jiné hororové filmy vycházející z toho, co se opravdu stalo, a tam už je ověřitelnost předlohy jednodušší a poněkud prozaičtější. Jedním z nejslavnějších strašidelných snímků podle skutečnosti je Horor v Amityville, který byl zpracován několikrát. Ten příběh je strašný a komplikovaný. Long story short; mladík vyvraždil svou rodinu s tím, že mu to poradily „hlasy“. Do domu, kde ke zločinu došlo, se nastěhovala jiná rodina, která z něj po pár dnech zase vyděšeně vypadla s tím, že „se tam děje něco opravdu divného“. Ve skutečnosti byl onen mladík problémový a závislý na drogách a s výpovědí o hlasech přišel, až když šlo do tuhého. A ta druhá rodina zase pravděpodobně toužila především po slávě a penězích. Pokud vás to zajímá detailněji, přečtěte si více o Amityville tady:

Mezi příznivci hororů je rovněž známý fakt, že snímek Americká kletba s Donaldem Sutherlandem v jedné z hlavních rolí vychází z příběhu jistého Johna Bella, farmáře z 19. století, kterého po hádce proklela místní čarodějnice. Bellovu rodinu pak týdny trápila neviditelná entita a vše vyvrcholilo Bellovou smrtí. Legenda je v písemných pramenech dodnes vedena jako „jediný případ v historii, kdy člověka zabil duch“.

Nejen hororům ale nálepka „podle sktuečné události“ dodává na mrazivosti. Ještě lépe to funguje v žánru thrillerů, které v nás vzbuzují jinou emoci – strach střídá napětí, které může být pro diváka mnohdy ještě více zničující, a navíc tam často chybí ta nadpřirozená složka. A co je děsivějšího než zjištění, že maniakální zločinec může být klidně i vaše osmdesátiletá sousedka? Na výběr filmů inspirovaných realitou se podívejte v následující galerii:

Naším osobním favoritem je možná až zbytečně podceňovaný televizní thriller Proroctví z temnot s Richardem Gerem v hlavní roli. Snímek je postaven na urban legend o tzv. Mothmanovi a na příběhu z městečka Point Pleasant. Tam v polovině 60. let spadl most, což stálo život 46 lidí. Tragédie se ale od ostatních katastrof tohoto typu liší v jedné věci: několik týdnů před havárií totiž skoro celé město tvrdilo, že vídalo temnou mužskou postavu s křídly a žhnoucíma očima. Více si o tajemném Mothmanovi přečtěte zde.

Podobné články

Doporučujeme

Další články