Kde se vzala legenda o Mothmanovi? Thriller Proroctví z temnot se inspiroval skutečnou tragédií – G.cz
Vyhledávání

Kde se vzala legenda o Mothmanovi? Thriller Proroctví z temnot se inspiroval skutečnou tragédií

+ DALŠÍCH 9 FOTEK + DALŠÍCH 10 FOTEK

V polovině 60. let v malém městečku v Západní Virginii spadl most, což stálo život 46 lidí. Smutné, ale stává se. Tragédie v Point Pleasant se ale od ostatních katastrof tohoto typu liší. Několik týdnů před havárií totiž skoro celé město tvrdilo, že vídalo temnou mužskou postavu s křídly a žhnoucíma očima. Po zhroucení mostu se už přízrak neobjevil, ke zrodu fenoménu tzv. Mothmana to ale stačilo.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 22.3.2019, 12:30

Gere na stopě přízraku

Jsou jen dva případy, v nichž jste jako průměrný Čech mohli slyšet o ani ne pětitisícovém městečku Point Pleasant, které leží v Západní Virginii ve Spojených státech amerických. Buď jste zažraní do záhad a konspirací, nebo už jste viděli thriller Marka Pellingtona s Richardem Gerem v hlavní roli, Proroctví z temnot, který v pátek 22. 3. ve 22 hodin dávají na Primě.

Ten je totiž inspirován něčím, co se reálně stalo 15. prosince 1967 právě v Point Pleasant. Tehdy se tam zřítil Silver Bridge, což si vyžádalo život 46 řidičů, kteří se ho v ten moment pokoušeli přejet. Podle odborníků, kteří katastrofu vyšetřovali, byl jeden z článků nosného řetězu téměř 40 let hojně využívaného mostu zrezivělý a navíc v něm byla puklina. Proto nevydržel momentální přetlak vozů a prasknul.

Zní to jako smutná, leč celkem běžná událost, že? Tahle se ale něčím lišila. Po zhroucení mostu se totiž skoro celé město dušovalo, že několik týdnů před pádem vídalo temnou postavu muže, ze které nemělo vůbec dobrý pocit. Nejprve na přízrak naráželi jednotlivci, posléze se zjevoval dvojicím nebo i skupinkám obyvatel malé americké obce.

Pekelný posel, nebo emzák?

Vysoký, tmavý, s obrovskými křídly a rudě žhnoucíma očima - tak ten podivný jev občané z Point Pleasant popisovali novinářům a posléze záhadologům, které jejich tvrzení samozřejmě nalákalo. Mohlo jít o mimozemšťana? K takovému vysvětlení se totiž řada "odborníků" klonila. Několik údajných svědků tzv. Mothmana, jak úkaz později nazval spisovatel John Keel, ho ale vidělo spíš jako křížence člověka a sovy nebo jiného dravého ptáka. Tak že by to byl spíše démon předznamenávající katastrofu?

Ano, i tomu mnoho těch, kteří tohle berou vážně, věří. Folklorista Jan Harold Brunvand v letech po událostech v Point Pleasant objížděl USA a sbíral další svědectví o Mothmanovi. Několik jich našel a pár z nich se událo krátce před podobnou havárií, k jaké došlo v Point Pleasant. A tak vznikla tzv. urban legend, podle níž je Mothman entitou, která se zjevuje, když má dojít k nějakému obrovskému neštěstí.

V Point Pleasant se už Mothman nikdy po pádu mostu neukázal, i tak toho ale podnikaví balíci využili. Každý rok se tam koná celovíkendový festival, který nešťastnou událost připomíná, mimo jiné i Mothmanovou soutěží v pojídání palačinek. Jak by řekli lid z internetu, weird flex but ok. Zároveň této podivné halucinaci v Point Pleasant vztyčili velmi nevkusnou železnou sochu, jejímž autorem je Bob Roach.

A tady čtěte 4 teorie o dosud zcela nevyjasněné smrti Jana Masaryka.

Podobné články

Doporučujeme

Další články