fb pixel Hledá se prezident USA: Pete Buttigieg končí, Biden dotahuje, Sanders vede – G.cz
Vyhledávání

Hledá se prezident USA: Pete Buttigieg končí, Biden dotahuje, Sanders vede

Zdroj: Flickr.com - Gage Skidmore

Pete Buttigieg AKA starosta Pete končí svou kandidaturu po porážce v Jižní Karolíně. Tím se možná rozhodlo, jak bude vypadat zbytek demokratických primárek, protože většina kandidátů hluboce zaostává a vpředu je jenom Biden se Sandersem.

Jan Studnička
Jan Studnička 2.3.2020, 10:35

Buttigieg a jeho první prohraná bitva

Tím, že Buttigieg vypadává z boje o Oválnou pracovnu, končí jedna historická kampaň. Osmatřicetiletý demokrat z tradičně republikánské Indiany je totiž absolvent Ivy League, je to válečný veterán (a na misi do Afghánu si mimochodem odskočil během svého starostování) a v neposlední řadě je přiznaný homosexuál. Vratce financovaná kampaň ale neunesla jeho porážku v Jižní Karolíně, takže musel starosta Pete kandidaturu ukončit. Nepomohla podobnost s Obamou, nepomohly válečné zkušenosti.

Konec horečnatého snu a návrat domů, do South Bend, Indiana. Ale vstup do velké politiky to byl grandiózní a nikdo nepochybuje, že se Butigieg ještě objeví.

Ostřílení hoši

No dobře, ale když starosta Pete vypadává, kdo zůstává? Tedy z těch důlěžitých... Především Bernie Sanders. Člověk, který má za sebou dlouhou historii v Kongresu a minule těsně prohrál primárky s Hillary Clinton, vypadá, že si jde pro jisté vítězství. Jeho kampaň je z ohromné části financována drobnými dary. Velké koncerny se Bernieho ani jeho levicové rétoriky nechtějí dotknout ani tyčí. A zatím vyhrával i v tradičně republikánských státech, kde jeho, jak říkají Američané “far-left” myšlenky, porazily i kandidáty jako byl právě “moderate-left” Buttigieg.

Sandersovi ale nově dýchá na krk Joe Biden, kterému se právě podařilo vyhrát ty poslední volby v Jižní Karolíně. Biden sice nemá tak fanatickou a věrnou voličskou základnu jako má Sanders, ale má dvě velké zbraně. Pro pravicovější voliče je to stará páka, chlapák ze staré školy. Ostatně, byl to Biden, kdo o Trumpovi řekl, že by ho vzal za stodolu a dal mu do huby. Pro levicovější americké voliče má zase Biden na pažbě zářez v podobně viceprezidentování Barracku Obamovi.

V závěsu

Ostatní jsou dost v závěsu, ale pochopitelně se ještě může všechno otočit. Kromě kandidátů samotných si to nikdo moc nemyslí. Zvlášť populární akademička a senátorka Elizabeth Warren, která se po Buttigiegově odchodu ocitla na třetím místě a stejně tak Amy Klobuchar, která teď po Petovi zdědila titul “umírněný levičák ze Středozápadu”. Ačkoli je ze svých prokurátorských let tak strašně neoblíbená mezi černými voliči, že se v téhle cílovce drží asi na jednom procentu.

Ovšem, co může zahýbat volbami je Michael Bloomberg, divoká karta roku 2020. Bloomberg je miliardář a bývalý starosta New Yorku, který sice přeskočil první čtyři kola primárek, ale investoval půl miliardy do reklamy po celé zemi a naskočí do boje už zítra.

Tak uvidíme. Budeme to samozřejmě sledovat.

Podobné články

Doporučujeme

Další články