fb pixel Michael Bloomberg se zúčastní prezidentské debaty demokratů: Do kampaně vrazí miliony a za viceprezidentku chce Hillary – G.cz
Vyhledávání

Michael Bloomberg se zúčastní prezidentské debaty demokratů: Do kampaně vrazí miliony a za viceprezidentku chce Hillary

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Boj o Bílý dům se opět komplikuje. Do dnešní předvolební debaty demokratů se totiž po kontroverzní změně pravidel kvalifikoval i miliardář Michael Bloomberg.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 19.2.2020, 15:13

Bloomberg střídá Bidena

Po primárkách ve státech Iowa a New Hampshire se v sobotu vydají vybrat svého prezidentského kandidáta členové Demokratické strany v Nevadě. A již tak nepřehledná situace na poli demokratických kandidátů se ještě více komplikuje. Zatímco ještě na konci minulého roku všichni komentátoři i experti favorizovali někdejšího Obamova viceprezidenta Joea Bidena, dnes jsou o Bidenově vítězství přesvědčeni snad jen jeho fanoušci. Kdysi populárního viceprezident i vlivem katastrofálních výkonů během televizních debat předběhl senátor Bernie Sanders, kterému se podařilo zmobilizovat své voliče v obou již zmíněných státech. Levicový kandidát, který se v roce 2016 málem stal demokratickým nominantem, je tak momentálně považován za vedoucího kandidáta, a to i navzdory jeho obrovské nepopularitě u vedení Demokratické strany. Velká část jeho podporovatelů, ale i novinářů se začíná obávat, že se strana pokusí Sandersovi „ukrást volby“ a raději vsadí (i za cenu neférového chování) jiného centrického kandidáta.

V tento moment se mimo levicových kandidátů Bernieho Sanderse a Elizabeth Warren zúžil zápas o post demokratického nominanta jen na několik málo jménem. Kromě silně nepopulárního Bidena se podařilo získat poměrně silnou pozici mladému centristovi Petu Buttigiegovi, který má za sebou podporu vedení strany. Dalším potenciálním kandidátem je pak senátorka Amy Klobuchar, které ale média nedávají žádné větší šance. Posledním politikem, který by mohl zamávat volbami je pak bývalý starosta New Yorku a miliardář Michael Bloomberg, kterému prezident Donald Trump pro jeho výšku posměšně říká „Mini Mike.“

Bloomberg krade volby, varuje Sanders

Mediální magnát a osmý nejbohatší muž světa je přitom poměrně kontroverzním kandidátem. Jeho kritici mu kromě opakované „změny dresu“, kdy mezi lety 2001 až 2018 několikrát změnil stranickou příslušnost, vyčítají ještě dřívější sexistické chování, kdy měl například doslova říct jedné své těhotné zaměstnankyni, aby „zabila své dítě“, jelikož nechtěl, aby odešla na mateřskou. A to není všechno – Bernie Sanders pak Bloomberga poměrně trefně obvinil z pokusu ukrást volby. Miliardář totiž do voleb z vlastní kapsy investoval více než 200 milionů dolarů, což je mnohonásobně více než jeho soupeři. Bloomberg, který má v podstatě neomezené zdroje pro svou kampaň, se tak snaží získat, co největší podporu ve státech, kde se teprve bude volit – kvůli pozdnímu oznámení kandidatury se tak Bloomberg ještě neúčastnil žádných primárek. Poprvé se chce o přízeň voličů ucházet až během tzv. volebního superúterý, kdy v jeden den proběhnou primárky hned v několika státech najednou.

Sobotních primárek v Nevadě se tak Bloomberg nezúčastní, nicméně dnešní debatu svou účastí již poctí. Na ní se kvalifikoval poté, co mu celostátní průzkum přiřkl druhé místo mezi demokratickými kandidáty s 19% popularitou, což si většina vysvětluje jeho masivní investicí do reklam v klíčových státech včetně reklamy během Super Bowlu.

Ke kvalifikaci mu navíc pomohlo kontroverzní rozhodnutí vedení Demokratické strany zrušit pravidlo, které povolovalo účast v debatě jen kandidátům s velkým množstvím příspěvků od drobných voličů, což Bloomberg nesplňoval. Část Američanů v tomto kroku, který miliardáři jasně nadržuje, vidí snahu pomoct centristovi Bloombergovi zvítězit v demokratických primárkách, i přesto, že jiní kandidáti v čele Bernie Sandersem mají mezi obyčejnými členy strany mnohem větší podporu. Možná s tím má i co dočinění spekulace, že by Bloomberg jmenoval Hillary Clinton svou viceprezidentkou, což je v podstatě vlhkým snem vedení strany. Nicméně, všichni se shodují, že spojení miliardáře s jednou z nejméně populárních političek v zemi by výrazně usnadnilo Trumpovi vyhrát volby, stejně jako mu to pomohlo v roce 2016. Sám Bloomberg pak řekl, že i kdyby nominaci nezískal, plně podpoří (a to i finančně) kohokoliv, kdo se pokusí Trumpa porazit.

Podobné články

Doporučujeme

Další články