fb pixel Hitler a Goebbels: Spolu ovládali svět a od dobrovolné smrti je dělil jediný den. Manželky je následovaly – G.cz
Vyhledávání

Hitler a Goebbels: Spolu ovládali svět a od dobrovolné smrti je dělil jediný den. Manželky je následovaly

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

V těchto dnech si připomínáme konec druhé světové války. Dnes je to přesně 78 let, kdy se ve svém bunkru pod Berlínem zastřelil Adolf Hitler společně se svojí ženou Evou. Jen o den víc trávil v berlínském podzemí ministr propagandy Joseph Goebbels s celou rodinou. Ti spáchali sebevraždu všichni o pouhý jeden den později. Ať jsme konkrétní – sebevraždu spáchal Goebbels a jeho žena Marta, která všechny jejich děti otrávila kyanidem.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová Aktualizováno 26.4.2023, 22:52

Věrni (si)zůstaneme

O Adolfu Hitlerovi a jednom z jeho nejvěrnějších Josephu Goebbelsovi toho bylo napsáno a natočeno mnoho. O nich samotných, ale hlavně o jejich hrůzných činech. Je bez debat, že kdyby nezvolili dobrovolný odchod ze světa, šibenice by je neminula. A lze jen spekulovat, jaký trest by si vysloužily jejich ženy – Adolfova Eva a Josephova Magda. Speciálně u Marty Goebbels je to k zamyšlení, protože to byla právě ona, kdo byla velmi oddanou služebnicí Říše a pro Hitlera představovala ideál árijské ženy. Magda nebyla rozhodně žádná putička – dokázala svému choti velmi rázně přitáhnout opratě a neštítila se využít své oblíbenosti u samotného Vůdce. Vybavme si to, jak zatočila s Lídou Baarovou, která měla s Goebbelsem poměr a on kvůli ní chtěl rodinu opustit. Ale vyšší bere, a tak po zásahu Adolfa Hitlera milenku opustil a pokorně se vrátil do rodného hnízda, ze kterého už nikdy nevylétl.

Ale teď do berlínského bunkru, ve kterém trávil své poslední dny Adolf Hitler a jeho nejvěrnější. Podle historiků je doložené, že posledních 24 hodin bylo bujarých. Hitlerovi nejbližší spolupracovníci popíjeli do ranních hodin a jeho osobní strážci spali se sekretářkami, protože se s blížící se frontovou linií spojeneckého obléhání domnívali, že je to možná naposledy, co se těmto pozemským radovánkám oddávají. Hitler se ale rozhodně neradoval. Poslední den byl letargický. Většinu dne trávil se svou milovanou fenou vlčáka Blondi a jejím štěnětem Wulfem. Své již manželce Evě Braun, se kterou pouhý den předtím uzavřel v bunkru sňatek, předváděl, jak Blondi umí štěkat na povel a výt, když jí on řekne, aby zpívala. Také se naposledy najedl – dal si špagety a zelný salát. Krátce po 13. hodině spolu s Braun obešli pár pracovníků bunkru, rozloučili se a odešli do společného pokoje. Odtud zhruba o půl třetí zazněl výstřel. Oba leželi mrtví na gauči. On se zastřelil a ona se potrávila kyanidovou kapslí. Smrti neušli ani jejich dva psi. Právě na nich Hitler zvráceně vyzkoušel, zda kyanid opravdu funguje. Právě psy litovali ostatní obyvatelé bunkru prý víc než jejich pána a paní. Jeden z největších masových vrahů, co svět pamatuje, zemřel jako zlomený, nemocný muž, kterému se všechno, čemu věřil, zhroutilo. Naštěstí.

Vzor všech nacistických rodin

Pozadu nezůstala ale ani rodina Goebbelsů. Joseph Goebbels se do historie zapsal jako jeden z nejvyšších nacistických představitelů a válečný zločinec, byl říšským ministrem propagandy, zmocněnec pro vedení totální války, říšský velitel domobrany, prostě jeden z nejbližších spolupracovníků Adolfa Hitlera. Hitler jej proto i ve své závěti určil svým nástupcem ve funkci říšského kancléře, jímž byl jeden den. Byl charakteristický svým zapáleným, energickým slovním projevem a přesvědčivým antisemitismem. Dokázal davy doslova zfanatizovat.

Byl také známý svojí velkou slabostí pro opačné pohlaví. Přestože měl do krasavce daleko a trpěl i tělesným postižením – jeho kulhavost je obecně známá, ženy mu podléhaly. Tou osudovou pro něj ale bezpochyby byla Johanna Maria Magdalena Behrend, se kterou se coby s Magdou Quandt setkal poprvé v roce 1930, když se přišla v zásadě z nudy na stranickou akci NSDAP, kde on řečnil. Ano, jeho budoucí žena byla tou dobou již jednou rozvedená a měla syna Haralda. První manželství ale kvůli Magdině nevěře nevydrželo. Rozhodně z něj však neodešla s prázdnou, naopak byla velmi dobře finančně zajištěna. A právě ono setkání určilo další život oběma. Magdu svým řečnickým umem Goebbels zcela ohromil a ona se stala nadšenou a oddanou členkou NSDAP. Začali si spolu bouřlivý vztah, kterému dal jasná pravidla až samotný Hitler. Viděl v Magdě oddanou služebnici Říše a její potenciál dokázal ocenit. Chtěl z Goebbelsových udělat zářný příklad vzorné německé nacistické rodiny. 19. prosince 1931 se ti dva tedy vzali a za svědka jim nešel nikdkdo jiný než Adolf Hitler. Je skoro až morbidní, že s Hitlerem jejich manželství začalo a de facto s Hitlerem v roce 1945 skončilo společnou smrtí. Ano, s rozdílem jednoho dne. Goebbelsovi spáchali sebevraždu 1. 5. 1945.

Za vším hledej ženu

Napřed ale Magda zabila jejich děti, proti čemuž protestoval personál bunkru. Hanna Reitschová, známá německá pilotka, po válce vypověděla, že nabízela Goebbelsové, že odveze její děti, ale byla odmítnuta. Děti měly zemřít společně s rodiči, bylo jich celkem 6 a byly nejprve uspány morfiem (Magdin syn Harald byl tou dobou v britském zajetí, tak šílenému činu své matky unikl). Injekce jim aplikoval zubař Helmut Kunz, jenž byl tou dobou přítomen v bunkru, a který se pak k tomuto činu doznal. Některé verze ale tvrdí, že dětem měl píchnout morfium samotný Goebbels. Následně Marta Goebbelsová společně s Hitlerovým osobním lékařem Ludwigem Stumpfeggerem vložila spícím dětem do úst kyanidové kapsle.

Manželé Goebbelsovi následně opustili bunkr a před bunkrem se Goebbels zastřelil. Magda Goebbelsová se otrávila - stejně jako u svých dětí použila kyanid. Těla obou manželů byla polita hořlavinou a spálena – tak si to přáli.

A proč se manželé Goebbelsovi rozhodli, že zemřou naráz celá rodina, proč nedali svým dětem šanci? „Vezmeme je s sebou, protože jsou příliš krásné a dobré pro svět, který nastane,“ prohlásila podle svědků rezolutně jednoho dne Magda. Titul „Matka roku“ by rozhodně tato fanatička, ke které jako k ženě vzhlížel i Führer, nezískala. Spíš by ji čekala oprátka stejně jako jejího muže. Ale to už je jen nepotvrzená úvaha a čirá spekulace.

Podobné články

Doporučujeme

Další články