fb pixel Lánský puč: Tajná schůzka, která měla odstranit Sobotku, nakonec Zemanovi a Haškovi nevyšla – G.cz
Vyhledávání

Lánský puč: Tajná schůzka, která měla odstranit Sobotku, nakonec Zemanovi a Haškovi nevyšla

JUDr. Michal Hašek a Bc. Milan Chovanec, dva typičtí čeští "akademici" + DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Lánský puč rozhodně nepatří mezi události, kterými by se mohla ČSSD chlubit. Přesně před 10 lety se z této tajné schůzky „Haškových“ lidí s prezidentem Milošem Zemanem stal jakýsi signál, že sociální demokraté nejsou jednotní, a že si někteří lidé ve straně nepřejí, aby byl jejich předsedou Bohuslav Sobotka. Ten stranickou vzpouru nakonec ustál, zatímco jeho oponenti postupně z funkcí ve vedení odstoupili. Jak to vlastně všechno tehdy bylo?

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 24.10.2023, 14:43

Aféra, která posílila Sobotku

Když se řekne „lánský puč“, měla by se vám automaticky vybavit tajná schůzka mezi některými členy ČSSD a tehdy relativně čerstvým prezidentem Milošem Zemanem. Rok 2013 byl totiž velmi zajímavým rokem, co se týče voleb. 8. března toho roku se totiž stal Zeman poprvé prezidentem v historicky první přímé volbě v rámci ČR a 26. října se podařilo ČSSD zvítězit ve volbách se ziskem 20,45 % hlasů a 50 mandátů. Volebním lídrem i předsedou sociálních demokratů byl tehdy Bohuslav Sobotka, který byl pro jistou frakci ČSSD nepohodlným politikem, jenž ve volbách nedokázal získat tak silný volební výsledek jako jeho předchůdci.

Sobotka měl tak stranické nepřátele, kteří toužili po změně ve vedení ČSSD. Navíc měl proti sobě prezidenta Miloše Zemana, jenž měl stále v hlavě 10 let starou záležitost. V roce 2003 chtěl totiž Zeman kandidovat na prezidenta s podporou ČSSD, nicméně vypadl již v prvním kole kvůli některým členům strany, kteří ho nepodpořili. Mezi politiky, kteří Zemana nepodpořili, byl například tehdejší předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek, ministr vnitra Stanislav Gross i právě zmíněný Sobotka. Ten zastával funkci ministra financí. Po neúspěšné kandidatuře na prezidenta se Zeman vrátil zpět na Vysočinu na chalupu, kde čekal na svou příležitost až do roku 2013, kdy byl v přímé volbě nakonec prezidentem zvolen.

Příčiny „revoluce“ ve straně tedy známe a nyní k samotnému průběhu. Podle předběžných výsledků říjnových voleb se tak trochu tušilo, že ČSSD zvítězí, a proto se začalo uvažovat o potenciální koalici s hnutím ANO a lidovci. Jenže někteří lidé si přáli vládu bez Sobotky. Vzhledem k tomu, že se tušilo, že ČSSD vyhraje volby a Sobotka byl volebním lídrem i předsedou strany, bylo tak trochu jasné, kdo se stane premiérem. V sobotu 26. října se tedy na zámku v Lánech sešli Sobotkovi odpůrci, kam patřil tehdejší 1. místopředseda ČSSD Michal Hašek, Zdeněk Škromach, Jeroným Tejc, Jiří Zimola a samozřejmě Miloš Zeman. O čem společně přesně jednali, se neví, nicméně novinář Vladimír Keblúšek z České televize si všiml, že Sobotkovi oponenti nejsou v Lidovém domě při vyhlašování výsledků voleb, a tak vyslal štáb na Pražský hrad a do Lán, kde se podařilo zachytit jednání. Když se Hašek se Škromachem vrátili do Lidového domu, zeptal se jich redaktor České televize, jestli proběhla v Lánech schůzka s prezidentem. Ti to však zapřeli. Tajné setkání zapřela i tehdejší mluvčí prezidenta Hana Burianová.

Následující den se předsednictvo ČSSD v čele s Haškem rozhodlo vyzvat Sobotku k odstoupení z čela ČSSD. Hlasovali proti němu samozřejmě i všichni účastníci „tajné“ schůzky v Lánech. Sobotka se však nedal a výzvu k odstoupení odmítl. A tak se rozhodlo, že byl odvolán z týmu, který měl vyjednávat vládnoucí koalici. Tyto kroky samozřejmě způsobily ve straně chaos. Jiří Dienstbier, jenž stál za Sobotkou, tehdy řekl, že šlo o popravu. Nicméně předseda ČSSD se nevzdal a uvedl, že bude vyjednávat o vládě po vlastní ose. Navíc se rozhodl, že se nezúčastní předávání státních vyznamenání na Pražském hradě. O den později se Michal Hašek (ČSSD) stal hostem v pořadu Interview Daniely Drtinové na ČT24, kde opakovaně lhal o tom, že žádná schůzka v Lánech neproběhla. Nicméně během rozhovoru se ukázalo, že celou dobu lže, protože schůzku potvrdil Milan Chovanec. To samozřejmě Hašek nečekal, a 30. října na Facebook napsal toto: „Doposud jsme respektovali společnou dohodu všech účastníků, že o tomto standardním politickém setkání levicových politiků s levicovým prezidentem nad výsledkem voleb nebudeme veřejně hovořit. Vzhledem k tomu, že jeden z účastníků tuto dohodu nedodržel, schůzku potvrzujeme. Kategoricky odmítáme jakoukoli interpretaci této schůzky jako údajné přípravy tzv. puče v ČSSD.“

Sobotka celou situaci nakonec ustál a totéž se dá říct i o Chovancovi, který mu dal svou funkci k dispozici. Naproti tomu Zimola, Hašek, Tejc i Škromach ze svých funkcí odstoupili. O dva týdny později se výkonný výbor strany rozhodl zrušit usnesení předsednictva o výzvě k Sobotkově rezignaci, a ten se stal nakonec předsedou vlády ve vládní koalici ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL.

Podobné články

Doporučujeme

Další články