fb pixel GLOSA: Hradní pohoda za 420 milionů: Zemana vypustili na nafukovacím člunu, zatímco Čaputová pilně cestuje po Slovensku – G.cz
Vyhledávání

GLOSA: Hradní pohoda za 420 milionů: Zemana vypustili na nafukovacím člunu, zatímco Čaputová pilně cestuje po Slovensku

+ DALŠÍCH 7 FOTEK + DALŠÍCH 8 FOTEK

Miloš Zeman byl už v podstatě tradičně opět vypuštěn do vysočinských vod na žlutém nafukovacím člunu. Zatímco prezidentka Zuzana Čaputová cestuje skrz Slovensko a navštěvuje nebo podporuje nejrůznější projekty, prezidentův tiskový mluvčí po delší odmlce informuje občany o aktivitách prezidenta Zemana ve stylu. „Léto, dovolená, Vysočina“. Prostě velká pohoda za 420 milionů ročně.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 9.8.2020, 13:00

Prezidentovy letní prázdniny

Ohledně toho, jak tráví prezident České republiky a nejvyšší ústavní činitel „letní prázdniny“, už většina lidí nemá nijak velká očekávání. Během posledních několika let jsme byli svědky nejrůznějších komických výjevů, z nichž nejtradičnějším se stal prezidentův výlet na nafukovacím člunu, který bavil celý internet.

Člověk by si řekl, že to pro jednou stačilo, ale ne. Jiří Ovčáček včera (8.8.) na twitteru ohlásil pouze: „Léto, dovolená, Vysočina“, načež připojil několik fotek prezidenta Miloše Zemana, rochnícího se v nafukovacím člunu. Stojí za to poznamenat, že ačkoli to působí nanejvýš komicky, prezident jde alespoň příkladem občanům Česka, narozdíl od premiéra Andreje Babiše, který si užíval na Krétě, přestože apeloval na občany, aby letos zůstali v tuzemsku.

Bereme-li celou situaci s rozumnou nadsázkou, nabízí se srovnání, umocňující komičnost celé situace. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová je plná elánu, cestuje po Slovensku a vyjadřuje podporu projektům, která mají smysl, zatímco prezident Miloš Zeman, vrchní velitel ozbrojených sil… okupuje vodstvo na Vysočině ve své bitevní lodi.

Zuzana Čaputová cestuje po Slovensku

Zuzana Čaputová, popřípadě její tým, je poměrně dost aktivní na svých sociálních sítích. Do svých pracovních cest vkládá Zuzana Čaputová víceméně pravidelně nějaký cíl, osvětu a účel. „Do každej zo svojich pracovných ciest po Slovensku sa snažím zakomponovať aj otázku životného prostredia a riešenia starých environmentálnych záťaží. Označenie „staré“ neznamená, že sú minulosťou. Práve naopak, sú to ekologické problémy, ktoré už desiatky rokov ohrozujú životy ľudí jedovatými látkami, ktoré spôsobujú obyvateľom v ich okolí vážne ochorenia.“

Prezidentka Čaputová například před pěti dny navštívila „dva inšpiratívne projekty“, které se věnují začlenění rodin menšin, v minulém týdnu se zase vydala na cestu do Banskobystrického kraje.

A odpověď z Česka? „Léto, dovolená, Vysočina“. Proč také ne, česká krajina patří k těm nejkrásnějším na světě a každý má právo na odpočinek, zejména pak lidé v pokročilejším věku. Ovšem v situaci, kdy jste nejvyšším ústavním činitelem a od počátku velké koronavirové krize po vás v podstatě není ani vidu ani slechu, nepůsobí plavba na člunu a dovolená tím nejlepším a nejzodpovědnějším dojmem. Část lidí se dokonce pozastavuje nad tím, jestli je dovolená na Vysočině také součástí 420 milionů korun, které činí výdaje Hradu.

Kde je problém?

Nelze zpochybňovat skutečnost, jak náročný je denní program prezidenta republiky. Na druhou stranu způsob, jakým jsou občané informováni o aktivitách prezidenta je žalostný. Občané by měli vědět, čemu se prezident věnuje, o co se právě snaží a co vlastně dělá - pokud tedy něco dělá. Tiskový mluvčí Jiří Ovčáček se nemůže divit posměšným a kritickým reakcím, když poslední dobou informuje jen o tom, jak moc je krásný a požehnaný den, načež po delší odmlce zveřejní prezidenta na nafukovacím člunu, jak si užívá sluníčka. Chtělo by to v této oblasti předávání informací o aktivitách a činnostech nejvyššího ústavního činitele trochu zapracovat nebo raději neinformovat vůbec, tak jak tomu poslední dobou bylo po většinu času. Ono to totiž někdy vypadá, že ani Jiří Ovčáček není příznivcem prezidenta Zemana.

Podobné články

Doporučujeme

Další články