fb pixel Finále M*A*S*He bylo nejsledovanějším pořadem v historii USA, v Česku nikdy nedávali celou tříhodinovou verzi – G.cz
Vyhledávání

Finále M*A*S*He bylo nejsledovanějším pořadem v historii USA, v Česku nikdy nedávali celou tříhodinovou verzi

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Před 40 lety v USA poprvé vysílali poslední epizodu seriálu M*A*S*H. Protože všechno hezké jednou končí, že ano. Tříhodinové finále víc než deset let vysílaného seriálu z korejské války se tehdy stalo nejsledovanějším pořadem v historii Spojených států – oprávněně. Tenhle doják nás bere za srdíčka i dnes!

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková Aktualizováno 23.2.2023, 14:53

Nashledanou, sbohem a amen

Tak se jmenuje tříhodinový snímek, nebo chcete-li závěrečná epizoda legendárního seriálu M*A*S*H. Někdy smutný a dojemný, jindy třeskutě zábavný sitcom o amerických lékařích nasazených ve válce v Koreji patří k nejlepším produktům televizní zábavy a velkolepý závěr si zasloužil. Takový nářez ale nikdo nečekal.

V době premiéry v USA před 40 lety se na poslední díl dívalo neskutečných 105,9 milionů diváků, což ze snímku udělalo do té doby nejsledovanější televizní pořad v Americe vůbec. Paradoxní je, že ačkoliv má M*A*S*H silnou fanouškovskou základnu i u nás v Česku, tady se plná verze nikdy oficiálně nevysílala. Zdejší milovníci seriálu dostali „jen“ sestříhanou dvouhodinovou verzi.

To podstatné v ní ale samozřejmě zůstalo – Hawkeye v blázinci, Klingerova svatba a především srdceryvné loučení ústřední party, které nás dostává do kolen ještě dnes. Na scénáři tehdy pracovalo osm lidí, z nichž všichni v té uplynulé dekádě psali i seriál samotný a režie se neujal nikdo jiný než hlavní tahoun celého projektu, představitel kapitána Pierce Alan Alda. Celý tým vytvořil nezapomenutelný kousek, a pak se rozešli každý svou cestou.

U příležitosti tohoto památného výročí jsme dali v galerii níže dohromady několik zajímavostí výhradně o Nashledanou, sbohem a ámen. Věděli jste třeba, že právě Alda v roli Hawkeyeho a ještě Loretta Swit coby Margaret Houlihan jsou jedinými herci, kteří se objevili v úplně první i poslední epizodě? Ne? Račte se dovzdělat ještě víc!

Podobné články

Doporučujeme

Další články