"Který je plukovník Potter? Ten, co pije oběma rukama!" Nejlepší hlášky Harryho Morgana a 6 zajímavostí o seriálu MASH – G.cz
Vyhledávání

"Který je plukovník Potter? Ten, co pije oběma rukama!" Nejlepší hlášky Harryho Morgana a 6 zajímavostí o seriálu MASH

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Přesně před 104 lety se narodil herec Harry Morgan, který nejen českým divákům v hlavě utkvěl především jako představitel plukovníka Shermana T. Pottera v seriálu M*A*S*H. Pokud patříte k fanouškům kultovního sitcomu z Korejské války – a divili bychom se, kdyby ne –, určitě se podívejte na následujících 6 zajímavostí, které se ho týkají.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková Aktualizováno 10.4.2019, 14:49

1. Podle skutečných událostí...

A tím teď nemyslíme válku v Koreji. Velká část příběhů a zápletek, kterým se už po generace smějeme, je založena na vzpomínkách skutečných vojáků, vojenských lékařů a sester. Scenáristé je pečlivě sbírali a vybírali takové, které hrály na city a zároveň měly komediální potenciál. Některé historky prý byly ale tak šílené, že je museli trochu upravit, protože by jim nikdo neuvěřil.

2. A se skutečnými vojáky

Věděli jste, že mnoho členů hereckého ansámblu sloužilo v armádě nebo prošlo alespoň základním výcvikem? Platí to například o Jamiem Farrovi, který ztvárnil věčně utíkajícího Klingera. Alan Alda aka Hawkeye strávil rok po škole službou ve Fort Benning. Mike Farrell čili B.J. byl u Marina Corps a Wayne Rogers – Trapper byl navigátorem na válečné lodi.

3. Dva Blakeové, jedna smrt

Před plukovníkem Potterem byl velícím MASHe 4077 nešťastně zesnulý Henry Blake. V původním filmu ho hrál Roger Bowen, v televizním seriálu pak MacLean Stevenson. Oba herci zemřeli na infarkt, navíc jen den od sebe; Stevenson zesnul 15. února a Bowen 16. února 1996. Rodina druhého jmenovaného se bála záměny, a tak s veřejným oznámením o skonu týden počkala.

4. MASH bez Klingera?

Max Klinger a jeho věčná snaha dostat se z armády na paragraf 8... Bez něj by seriál rozhodně nebyl úplný. Tahle postava ale původně měla být jen v jedné epizodě. Vojín Klinger měl být homosexuál s garderóbou inspirovanou skutečnými kousky ze šatníků hvězd jako Judy Garland, Vivien Leigh nebo Betty Grable. Tvůrcům se ale líbil natolik, že z něj udělali stálici.

5. Hlas bez tváře

Určitě si vybavíte hlas, který v MASHi pravidelně zněl z rozhlasu. V češtině patřil Jiřímu Lábusovi, v originále Toddu Sussmanovi. Ten si vyprosil ‚skutečnou‘ hereckou účast alespoň v jedné epizodě – jeho obličej je vidět v díle, v němž do tábora přijede nešťastný voják s velkým nosem a Hawkeye se mu snaží domluvit plastickou operaci. Zavolá svého známého estetického chirurga a za zákrok mu slíbí noc s „Barracudou“, což má být major(ka) Houlihan(ová).

6. Zkáza časová kapsle

V dojemném závěru seriálu jednotlivé postavy vytvoří časovou kapsli - do bedny dají drobnosti, která pro ně něco znamenají, a tu pak zahrabou. Alan Alda po skončení natáčení navrhl, aby totéž udělali herci a ti souhlasili. Bednu zakopali na pozemku, kde se natáčelo, jenže ten společnost za pár let prodala a začalo se na něm stavět. Na bednu narazil náhodný dělník, kterého to moc nenadchlo a prostě ji vyhodil.

A tady 15 zajímavostí o seriálu Hra o trůny.

Podobné články

Doporučujeme

Další články