fb pixel Chrápeš, Charlesi. Vyzrazuješ nepříteli naši pozici!: 10 hlášek majora Margaret „Šťabajzny“ Houlihan ze seriálu M.A.S.H. – G.cz
Vyhledávání

Chrápeš, Charlesi. Vyzrazuješ nepříteli naši pozici!: 10 hlášek majora Margaret „Šťabajzny“ Houlihan ze seriálu M.A.S.H.

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Ačkoliv hlavním hláškovacím tahounem populárního seriálu M.A.S.H. byl Hawkeye Pierce s tváří a charismatem Alana Aldy, v sitcomu byla jedna skvělá postava, která prošla zásadním vývojem a rozhodně se také zasloužila o řadu komických scén. Řeč je o rázné vrchní sestře Margaret Houlihan.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 4.11.2019, 11:43

Šťabajzna je idol

Začínala v groteskním duu přehnaně předpisových a pokryteckých majorů, v jehož rámci s milencem Frankem Burnsem bojovala proti Hawkeyemu a Trapperovi. Prošla ale velkým psychologickým vývojem, snad největším ze všech postav v dnes kultovním seriálu M.A.S.H., a nakonec z ní byla respektovaná, moudrá a cituplná žena se zlatým srdcem. Major Margaret Houlihan, pro svůj půvab přezdívaná Šťabajzna, byla charakteristická na svou dobu nezvykle feministickým charakterem, a proto ji umíme ocenit i v roce 2023.

Ačkoliv měla v průběhu jedenácti sérií několik vztahů, často to byli hlupáci, kteří ji ani náhodou neuspokojovali, a tak se s nimi velmi rychle rozloučila. Budovala si kariéru a i když uměla využít svých ženských zbraní a užít si taky trochu zábavy, nikdy si nenechala líbit, když ji někdo ponižoval jen proto, že je ženská. To je feministický vzor jak se patří!

Plavovlasého majora ztvárnila herečka Loretta Swit, pro kterou byla Margaret životní rolí. Herečka zítra oslaví už 86. narozeniny. Při této příležitosti jsme posbírali pár hlášek, scén a slovních přestřelek, kterých se Margaret účastnila a které dost přesně vykreslují její nekompromisní, leč vrstevnatou osobnost. Najdete je v galerii tady:

A tady se podívejte, co se s hlavními hvězdami M.A.S.H.e stalo poté, co seriál skončil.

Podobné články

Doporučujeme

Další články