fb pixel "Zkoušel jsem sedět po částech, ale bolí to": 15 hlášek Alana Aldy alias Hawkeyeho Pierce – G.cz
Vyhledávání

"Zkoušel jsem sedět po částech, ale bolí to": 15 hlášek Alana Aldy alias Hawkeyeho Pierce

+ DALŠÍCH 11 FOTEK + DALŠÍCH 12 FOTEK

V branži je sice 60 let, ale do pamětí diváků se nesmazatelně zapsal především rolí Benjamina Franklina Pierce aka Hawkeyeho v seriálu M*A*S*H. Alan Alda záletného doktora ze Zátoky pláňat už nikdy nepřekonal, ale upřímně, vadí to někomu? Jeho hlášky jsou nesmrtelné a populárnímu seriálu zaručily polovinu úspěchu.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 28.1.2020, 10:52

"Na můj vkus trochu chlupaté, ale jinak v pořádku"

Seriál M*A*S*H je kult. Sitcom, který nás střídavě bavil a upozorňoval na to, že válka je vážně strašná záležitost, sice skončil už před mnoha lety, charaktery z něj jsou ale dodnes legendární. A jejich skvěle napsané hlášky a vtípky neméně.

Jasným lídrem je v tomto směru hlavní postava Hawkeyho Pierce, neodolatelného rebela a prvotřídního chirurga s prořízlou pusou, jehož nezapomenutelně ztvárnil dnes čtyřiaosmdesátiletý Alan Alda. Je to bezpochyby jeho životní role. M*A*S*H totiž není kultovním jen díky replikám, ale také proto, že naprosto převrátil způsob, jakým byly do té doby na amerických obrazovkách prezentovány válečné konflikty.

Vybrali jsme 15 našich oblíbených Hawkeyho hlášek, které vás dost možná navnadí na to dát si sitcom komplet znova. My to totiž asi uděláme!

Alan Alda se narodil roku 1936 jako Alphonso D´Abruzzo v New Yorku. Od malička se věnoval herectví, vystupoval ve školních představeních, na letních scénách a postupně se propracoval až na Broadway. Když přišla nabídka na seriál M*A*S*H, divadelní hvězdička chvíli váhala, zda jít do televize, ale nakonec to vzala. Dobře pro nás!

Alda řadu epizod v M*A*S*H*i i sám režíroval a této činnosti se rozhodl po skončení seriálu více věnovat. Natočil pár vlastních filmů, tím nejvýraznějším je zřejmě romantická komedie Čtyři roční období, do nichž zapojil celou svou rodinu. V příběhu o třech manželských párech, které se spolu dlouhodobě přátelí, si sám zahrál a obsadil do něj i své dcery Elizabeth a Beatrice.

Jinak jsme ho mohli vidět třeba v Tajemné vraždě na Manhattanu či ve Zločinech a poklescích Woodyho Allena. Určitě si ho vybavíte také z komedie Po čem ženy touží nebo coby senátora Owena Brewstera v životopisném dramatu o Howardu Hughesovi Letec. Jeho zatím poslední rolí byla ta v na Oscara nominovaném dramatu televize Netflix Manželská historie o rozpadu jednoho vztahu. O tom Alda nic moc neví - jako jedna z mála hollywoodských hvězd žije v desítky let trvajícím manželství. Klarinetistku Arlene Weiss si vzal v roce 1957.

Podobné články

Doporučujeme

Další články