fb pixel Nashledanou, sbohem a amen: Před 36 lety se vysílala poslední epizoda seriálu MASH. Kam se pak ztratily hlavní hvězdy? – G.cz
Vyhledávání

Nashledanou, sbohem a amen: Před 36 lety se vysílala poslední epizoda seriálu MASH. Kam se pak ztratily hlavní hvězdy?

Hlavní star Alan Alda se dál věnoval hraní, kromě Woodyho Allena byl ale vždy obsazován spíše do menších rolí. Mike Farrell aka B.J. Hunnicutt založil vlastní produkční společnost, dnes se věnuje humanitárním aktivitám. Harry Morgan, Jamie Farr a William Christopher se rozhodli své postavy nepohřbívat a natočili bohužel neúspěšný seriál MASH - Co bylo potom. Loretta Swit aka major Houlihan vydala krátce po skončení seriálu knihu o vyšívání. Roky uváděla pořad o přírodě na Discovery Channel. + DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Kdo je citlivka, ať nečte dál! Tohle je totiž vzpomínka na závěr kultovního seriálu, který nenechal jedno oko suché. Hawkeyeho nervové zhroucení i srdceryvné loučení postav, které i přes své vrtochy přirostly k srdci prostě každému, dojímá i 36 let po své televizní premiéře. Poslední epizoda přišla po jedenácti sezónách a jedenácti letech práce. Kam po skončení natáčení vedly další kroky Alana Aldy coby Pierce, Loretty Swit aka Margaret a dalších představitelů hlavních postav?

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 28.2.2019, 11:44

1. Alan Alda – kapitán Benjamin Franklin "Hawkeye" Pierce

Alda byl hlavní tváří a největší hvězdou seriálu, mnoho epizod z novějších sérií sám režíroval, a tak ho také čekala nejslibnější kariéra. Za výkon v MASHi dostal dvě ceny Emmy a šest Zlatých glóbů. Ztvárnil velkou řadu dalších rolí, ty nejvýraznější byly ve filmech Woodyho Allena Tajemná vražda na Manhattanu a Zločiny a poklesky. Nálepky prostořekého lékaře z Koreje se ale už nikdy nezbavil.

2. Loretta Swit – major Margaret "Šťabajzna" Houlihan

Disciplinovaná, ale v jádru skvělá hlavní sestra Margaret Houlihan byla jedinou hlavní ženskou postavou seriálu. Její představitelka Loretta Swit se po skončení natáčení rozhodla vytěžit své kabaretní nadání, objevovala se tedy často ve varietních televizních pořadech. V roce 1986 vydala knihu o vyšívání a od roku 1992 uváděla pořad na Discovery Chanell – je totiž známá jako velká ochranářka zvířat.

3. Mike Farrell – kapitán B.J. Hunnicutt

Hawkeyho nejlepší přítel B.J., rspt. jeho tvář Mike Farrell se vydal trochu jiným směrem, než Alda. Založil si produkční společnost a jako výkonný producent se začal věnovat výrobě vlastních filmů. Dnes je ještě úplně jinde; je zástupcem ředitele instituce Dohlížení nad občanskými právy v Kalifornii a dříve působil také jako zvláštní vyslanec OSN.

4. Harry Morgan – plukovník Sherman T. Potter

Harry Morgan byl jedním ze třech herců z MASHe, kterým se s úspěšnou show nechtělo loučit. Spolu s Jamiem Farrem aka Maxem Klingerem a Williamem Christopherem aka otcem Mulcahym kývli na seriál MASH – Co bylo potom. Ten sledoval další osudy postav z vojenské nemocnice, ale nebyl příliš úspěšný a po dvou sériích se přestal vysílat.

5. David Ogden Stiers – major Charles Emerson Winchester III

Stiers obohatil hlavní partu herců jako poslední a diváci si na něj v roli arogantního majora z elitní rodiny těžko zvykali. Herec byl dost možná nejakčnějším z celého týmu. Na kontě měl ve svých pětasedmdesáti letech více než 100 rolí ve filmech a seriálech. Často daboval kreslené filmy a objevoval se také v shakespearovském divadle, kde téměř vždy hrál vážné role. Stejně jako Charles byl Stiers fanouškem vážné hudby a zvládl dirigovat, kteréžto kratochvíli se také často věnoval. Stiers zemřel v sobotu 3. března 2018 po dlouhém boji s rakovinou močového měchýře.

A tady čtěte 6 zajímavostí o seriálu MASH, co jste nevěděli.

Podobné články

Doporučujeme

Další články