fb pixel Fialova úžasná pouť internetem: Šéf poslanců SPD podněcuje k rasismu, a neví o tom – G.cz
Vyhledávání

Fialova úžasná pouť internetem: Šéf poslanců SPD podněcuje k rasismu, a neví o tom

Zdroj: Radim Fiala - SPD Oficiál

Pokud jste šéfem poslanců SPD jako Radim Fiala, vašich úkolů v rámci politického hnutí očividně není moc, když stíháte po sociálních sítích sdílet sporný obsah, který očividně nabádá k rasismu. Myslí si to nejen brněnský politik Svatopluk Bartík, jenž Fialovu sdílenou fotografii nahlásil za rasismus, ale i další desítky uživatelů, kteří se nebojí ozvat.

Martin Miko
Martin Miko 17.3.2021, 11:07

Radim Fiala versus Facebook

Působit rozruch demagogickými příspěvky členům SPD vždycky šlo. Tedy kromě televizního výstupu Miloslava Roznera, který v ČT ztrapnil celou svou rodinu na dvě generace dopředu. Nejnovější „kauza“ Svobody a přímé demokracie se odehrává na facebookovém profilu Radima Fialy, jenž má ve své oblibě sdílet obsah, který „voní“ jeho voličům. To znamená, že všechno, co je proti EU, Hamáčkovi, Merkelové, České televizi nebo multikulturalismu, je pro jeho příznivce správné a dokážou to ocenit tísici lajky a sdíleními. V pondělí 15. března ale narazil u některých uživatelů facebooku, když nasdílel fotografii tří sportovkyň, přičemž jedna z nich byla z Ruska, druhá z USA a třetí z Německa. Ruská sportovkyně byla blondýna, zatímco Američanka a Němka měly jinou barvu pleti, než by si Fiala a jeho voliči představovali. Fiala vše okomentoval slovy: „Jedna fotka toho mnohdy řekne více než spousty slov... Nemyslíte? :)“

Bývalý člen ODS, prostějovský rodák, poslanec a současný místopředseda SPD Radim Fiala se následně dočkal nepřekvapivé smršti kritiky i ze strany opozičních politiků, kteří mu dali jasně najevo, že fotografie s komentářem zapadá do šuplíku s označením demagogie. Komunální politik Svatopluk Bartík například Fialův příspěvek nahlásil kvůli sdílení nenávistného a rasistického obsahu. Fiala se po četnějších negativních komentářích rozhodl jednat a uvést vše na pravou míru. Ke svému komentáři dodal P. S., ve kterém stálo: „Ta fotografie říká, že to s krizí v Rusku není tak strašné, jak se píše v našich médiích, když jsou Rusové úspěšní ve sportu. Kde vidíte rasismus???“ Podobně Fiala zareagoval i pro iDNES.cz, ale pobouřeným lidem na facebooku tato odpověď nestačila.

Pod fotografií mu například zanechal „srdceryvný“ vzkaz i starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS), jenž mu ironicky napsal: „Doping je svinstvo, je skvělé, že takhle veřejně upozorňujete. Normálně jsem to přeposlal na ruskou ambasádu s tím, že vás sice nemám rád, ale udělal jste správnou věc a taky se Rusáků nebojíte. Berou mě tam vážně v tom smyslu, že moje maily alespoň čtou, tak jsem pokaždé rád, když se mohu opřít o někoho vlivného... Docela jste u mě zabodoval, jednou to tam povedete, až Tomia odvede hospodářská kriminálka. Volný ho udal blbě, vy jako právník to zahřejete lépe. S trochou chytrosti nebudete čekat na statut spolupracujícího obviněného, ale přijdete sám jako svědek v utajení.“

V komentářích se objevily desítky fotek ruských sportovců tmavé pleti nebo například fotografie Tomia Okamury, na nichž se fotí například s černošskými modelkami, na což Radim Fiala samozřejmě nezareagoval.

Fialovi se zřejmě nelíbí narážky na jeho xenofobii. Ale jak se říká – tonoucí se stébla chytá. Proto do komentářů nasdílel článek s kauzou okolo básnické hvězdy Amandy Gormanové, kterou do nizozemštiny nesměla překládat uznávaná spisovatelka Marieke Lucas Rijneveldová, protože má bílou barvu pleti a navíc je nonbinární.

Možná se jednou dočkáme doby, kdy nám pan Fiala bude sdílet screen z Televizních novin na TV Nova, kde se mu nebude zdát česky mluvící Rey Koranteng.

Podobné články

Doporučujeme

Další články