fb pixel Fiala premiérem a Stanjura ministrem financí: Známe jména budoucích ministrů. Zeman chce vetovat návrh na jednoho ministra, ústava mu to však nedovoluje – G.cz
Vyhledávání

Fiala premiérem a Stanjura ministrem financí: Známe jména budoucích ministrů. Zeman chce vetovat návrh na jednoho ministra, ústava mu to však nedovoluje

Zdroj: Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=40096915

Petr Fiala v den státního svátku, 17. listopadu, navštívil prezidenta Miloše Zemana, aby mu představil jména budoucích členů vlády. Petr Fiala následně seznam zveřejnil, s největší pravděpodobností tedy víme, jaká jména se budou na vládě podílet. Kromě premiéra bude mít vládní kabinet 17 členů s tím, že prezident má výhrady k jedinému kandidátovi. Miloš Zeman předpokládá, že by mohl tento návrh na jednoho z kandidátů vetovat, dle odborníků mu to však ústava nedovoluje.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 18.11.2021, 15:23

Budoucí ministři

17. listopadu se v nemocnici setkal budoucí premiér Petr Fiala s prezidentem Milošem Zemanem, aby mu představil budoucí složení vlády. Dle zveřejněného seznamu by měla být vláda složena následovně:

Premiér: Petr Fiala (ODS)

Ministr vnitra, 1. vicepremiér: Vít Rakušan (STAN)

Ministr práce a sociálních věcí, vicepremiér: Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Ministr zdravotnictví, vicepremiér: Vlastimil Válek (TOP 09)

Ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti)

Ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS)

Ministryně obrany: Jana Černochová (ODS)

Ministr dopravy: Martin Kupka (ODS)

Minstr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS)

Ministr kultury: Martin Baxa (ODS)

Ministryně životního prostředí: Anna Hubáčková (KDU-ČSL)

Ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL)

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace: Helena Langšádlová (TOP 09)

Ministr školství: Petr Gazdík (STAN)

Ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik (STAN)

Ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (STAN)

Ministr zahraničních věcí: Jan Lipavský (Piráti)

Ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (Piráti)

Prezidentovy výhrady

Petr Fiala po setkání s prezidentem uvedl, že Miloš Zeman měl k jednomu z kandidátů výhrady. Jméno ovšem uveřejněno nebylo, dle dostupných informací má však údajně jít o Jana Lipavského, kandidáta na ministra zahraničních věcí.

Miloš Zeman dále sdělil, že kandidáta osobně nezná. Aby nemusel vetovat celou vládu, Fialovi navrhne, aby řízením daného ministerstva pověřil jiného člena vlády. U dalších několika kandidátů má prezident podezření, že resortu nerozumí, další vetování však neplánuje.

Zeman také dodal, že se bude snažit Petru Fialovi vyjít při jmenování vlády vstříc: „Koneckonců známe se dlouhá léta, tykáme si a měli bychom spolupracovat, takže i když u několika ministrů mám podezření, že resortu, který mají řídit, vůbec nerozumí, protože se jím nikdy nezabývali, tak budu tak tolerantní, že velmi pravděpodobně svoje veto vztáhnu pouze k jedné jediné osobě.“ Dle prezidenta nejde o averzi k dané osobě, neboť se s ní nikdy osobně nesetkal. „Budu mít důvody, které premiéru Fialovi řeknu a přes které nepojede vlak.“

Ústava prezidentovi vetování návrhu na ministra neumožňuje

Zeman upozornil, že nechce brzdit sestavení vlády jako celku, a proto poradí Fialovi, aby řízením resortu pověřil jiného člena vlády. Vetem jednoho ministra by totiž vetoval celou vládu. Prezident Miloš Zeman se pokoušel o ovlivnění složení vlád v minulosti již několikrát. Odmítl například jmenovat ministrem zahraničí Miroslava Pocheho nebo ministrem kultury Michala Šmardu, a to i přes výtky odborníků a ústavních právníků, dle kterých ústava hlavě státu neumožňuje ovlivňovat složení kabinetu.

Dle ústavy má prezident právo jmenovat předsedu vlády a na jeho návrh posléze jmenovat ostatní členy vlády, které pověřuje řízením ministerstev či jiných úřadů. O jakékoli možnosti vetování návrhu premiéra se ústava nezmiňuje. Kritici Miloše Zemana tedy znovu poukazují na to, že si prezident ústavu vykládá po svém, a to i přes to, že k tomu není kompetentní.

Petr Fiala bude jmenován premiérem 26. listopadu na zámku v Lánech. S navrženými kandidáty se chce Miloš Zeman v dalších přibližně deseti dnech sejít a do tří týdnů pak jmenovat vládu jako celek. „Můžeme zítra převzít vládu. Pan prezident si přeje, aby to jmenování proběhlo v důstojných podmínkách a nebylo to tady v nemocnici,“ řekl lídr koalice SPOLU Petr Fiala.

Podobné články

Doporučujeme

Další články